تبیان، دستیار زندگی
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر آسیب‌شناسی امر تبلیغ و ارائه محتواهای غنی، متقن و مستدل، از مبلغان و روحانیان خواست از طرح شبهاتی که خود تسلط و توانایی کافی به جواب آن ندارند، اجتناب کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آسیب شناسی تبلیغ ودوری ازطرح شبهات

آیت الله استادی
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر آسیب‌شناسی امر تبلیغ و ارائه محتواهای غنی، متقن و مستدل، از مبلغان و روحانیان خواست از طرح شبهاتی که خود تسلط و توانایی کافی به جواب آن ندارند، اجتناب کنند.

آیت الله رضا استادی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در مراسم رونمایی از سایت واعظون که در پژوهشکده باقرالعلوم(ع) قم برگزار شد، با اشاره به اهمیت تبلیغ دین، ارائه مطالب متقن و مستدل را از جمله شاخصه های مهم برای مبلغان عنوان کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه بسیاری از مبلغان در جمع آوری اطلاعات و محتوای سخنرانی دچار مشکل هستند، یادآورشد: برای رفع آسیب های تبلیغ راه اندازی این گونه سامانه ها و پایگاه ها مؤثر است.

آیت الله استادی بیان داشت: راه اندازی این سامانه خدمت بزرگی به مبلغان و وعاظ است و ارزش بسیار فراوانی دارد و من از دست اندرکاران راه اندازی این پایگاه تشکر می کنم.

وی اضافه کرد: اگر خدایی ناکرده در این گونه فعالیت ها کار شخصی انجام شود، نتیجه نخواهد داد و ممکن است آسیب هایی را به همراه داشته باشد، از این رو ضروری است کار به صورت گروهی و کارشناسی شده انجام شود تا از آسیب ها و آفات به دور باشد.

این استاد درس خارج حوزه علمیه قم تاکید کرد: باید در متقن بودن محتوا و مطالبی که در این گونه سامانه‌ها قرار داده می شود دقت کافی صورت گیرد تا برای مبلغان فایده لازم را داشته باشد.

وی بیان داشت: مقام معظم رهبری در خصوص مساله مهدویت تاکیدات ویژه‌ای داشتند و گفتند باید از احادیث و منابع مهم استفاده کرد و عالمانه با این موضوع برخورد شود، در غیر این صورت گرفتار آسیب می‌شویم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه مساله شبهات، بسیار حساس است، گفت: مبلغان باید سعی کنند در سخنرانی های خود به هیچ وجه شبهه‌ای را طرح نکنند.

آیت الله استادی اضافه کرد: بعضی از سخنرانان و منبری ها برای اینکه قدرت خود را نشان دهند، شبهه را به قدری قوی مطرح می کنند که خیلی زود در اذهان جای می گیرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه بیان شبهات در منبرها و سخنرانی ها بدون اینکه تسلط کافی بر جواب آن داشته باشیم آسیب زا است، ابراز داشت:

فردی که می خواهد به شبهات پاسخ دهد، ابتدا باید خود تسلط کافی به پاسخ آن شبهه نیز داشته باشد.

امام جمعه موقت قم بیان داشت: امروز شرایط تغییر کرده و اطلاعات جامعه به ویژه نسل جوان گسترده شده است، از این رو مبلغان باید به گونه ای سخن بگویند که برای مردم و به ویژه نسل جوان جذاب باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه امروزه ما رقبای بسیاری پیدا کرده ایم، اضافه کرد: برای توفیق در این عرصه باید مطالعات و تحقیقاتمان به اندازه کافی باشد.

وی بیان داشت: امروز روزی است که مبلغ باید محکمات را در دستور کار تبلیغ خود قرار دهد و اطلاعات دینی جامعه را افزایش دهد، در غیر این صورت کار او آسیب هایی را به همراه خواهد داشت.


منبع :خبرگزاری رسا

تهیه و تنظیم : گروه حوزه علمیه تبیان