تبیان، دستیار زندگی
این روزها که فصل تابستان و تعطیلی مدارس است،بهترین فصل برای سفر رفتن است.اما در سفر رفتن و سفر نرفتن نکته هایی وجود دارد که خالی از لطف نیست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آداب سفر رفتن

آداب سفر رفتن

این روزها که فصل تابستان و تعطیلی مدارس است،بهترین فصل برای سفر رفتن است.اما در سفر رفتن و سفر نرفتن نکته هایی وجود دارد که خالی از لطف نیست.

1-سفر رفتن دست ما نیست. ما تصمیم‌ گیرنده نیستیم که کجا و کی برویم!

اینها معمولاً از اختیارات بزرگ‌ترهاست. البته ما می‌توانیم پیشنهاد بدهیم؛ شاید نظرمان پذیرفته شود!

2-سفر کردن در لغت به معنی از محل خود به جایی دیگر رفتن است. این جابه‌جایی می‌تواند با وسیله یا بدون هیچ وسیله حمل و نقلی انجام شود. البته سفرهای دیگری هم هست؛ مثلاً سفر در عرفان به معنی توجه دل به خداست.

3- مسافرت باعث می‌شود برای مدتی از زندگی عادی دور شویم و برنامه روزانه خود را کمی تغییر دهیم. این کار از کسل و خسته شدن فکر و جسم جلوگیری می‌کند.سفر باعث می‌شود که از چهاردیواری منزل و مدرسه و محل کار دور شویم و بیشتر ازهوای تازه و سالم لذت ببریم. اگر برای گردش به کوهستان یا برای استراحت کنار دریا رفتیم، یادمان باشد عمیق‌تر نفس بکشیم تا اکسیژن بیشتری وارد بدنمان شود. حتی می‌توانیم از آفتاب هم استفاده زیادی ببریم.

4-سفر کردن کمک می‌کند تا افراد مختلفی را ملاقات کنیم و با خرده فرهنگ‌ها و آداب و رسوم گوناگون آشنا شویم. سفر باعث می‌شود دید تازه‌ای نسبت به فرهنگ‌ و آداب و رسوم شهرهای مختلف و حتی شهر خودمان پیدا کنیم.

5- حالا یک کاغذ و خودکار برداریم و هرچه باید برای سفر برداریم روی آن یادداشت کنیم. به گفته متخصصان امور مسافرتی، بهترین کار برای داشتن یک سفر آسوده، تهیه فهرستی از لوازم مورد نیازی است که با خود به سفر می‌برید.

6- حالا فرض کنیم سفر رفته‌اید. پس برای در امان بودن از بیماری‌هاى عفونى از آب آشامیدنى تصفیه شده یا آب‌هاى داخل بطرى‌ با مارک‌های مطمئن و استاندارد استفاده کنید.

7-سعی کنید از غذاهای آماده مثل ساندویچ، پیتزا، همبرگر، اسنک و... استفاده نکنید. پرخوری و استفاده زیاد از تنقلات را کم کنید. گرچه معمولاً یک پای ثابت خوراکی‌های سفر، آجیل است، اما متخصصان معتقدند با این‌که آجیل بسیار مغذی و مفید است، ولی باید توجه داشت که مصرف بی‌رویه آن موجب بروز مشکلاتی می‌شود. چون معمولاً در تهیه انواع آجیل‌ از نمک زیاد استفاده می‌شود، مصرف زیاد آجیل ممکن است عوارض داشته باشد. از طرفی برخی از ترکیبات موجود در آجیل مانند بادام‌زمینی در بعضی افراد آلرژی‌زاست.

8-  بالاخره اگر سفر رفتید و مقصدتان دریا بود، حواستان باشد آب به کسی رحم نمی‌کند. اگر با ماشین شخصی می‌روید، استفاده از کمربند ایمنی و رعایت مقررات رانندگی را به راننده یادآوری کنید.

9- آب خوردن را فراموش نکنید.زباله‌ها و پس‌ماندة مواد غذایی را در طبیعت رها نکنید. مراقب کودکان و سالمندان هم‌سفرتان باشید و مسواک زدن را هم از یاد نبرید.

آداب سفر رفتن

و اما خوش به حال هر کسی که سفر رفت. اگر سفر رفتید خودکار و کاغذ همراه خودتان ببرید و مشاهدات و تجربه‌هایتان را روی کاغذ بیاورید. از مکان‌های دیدنی گرفته تا اتفاقات سفر. سال‌های بعد، از خواندن این خاطرات لذت می‌برید. عکس یادگاری را هم فراموش نکنید، حتی با دوربین 2 یا 8 مگاپیکسلی تلفن همراهتان!

بخش کودک و نوجوان تبیان


منبع:دوچرخه

مطالب مرتبط:

تلاش برای پرواز

فرصت سرمایه گذاری‌های کوچک!

چگونه برای خود دوست انتخاب کنیم

7 راه برای این که شانس را صدا بزنیم 

معجزه کلمات

آرزوهای دوست داشتنی

اتوبوس زندگی

به مغزتان غذا بدهید

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.