تبیان، دستیار زندگی
قبل از شروع به چیدن مبلمان و اثاثیه و طراحی دکور خانه‌تان، سعی کنید که از شر عیب و ایرادهای چشمگیر موجود در ظاهر خانه‌تان خلاص شوید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تنوع در دکوراسیون خانه


قبل از شروع به چیدن مبلمان و اثاثیه و طراحی دکور خانه‌تان، سعی کنید که از شر عیب و ایرادهای چشمگیر موجود در ظاهر خانه‌تان خلاص شوید. برای مثال اگر در و دیوارتان تزیینات قدیمی، چون طاقچه یا گچبری‌های قدیمی و از مد افتاده دارد، بهتر است فوراً آن‌ها را خراب کنید.

تنوع در دکوراسیون خانه

البته اگر خانه‌تان ایرادهای اساسی دارد، بهتر است قبل از اقدام به انجام هر کاری از جانب خودتان از نظرات یک مهندس معماری یا بنای باسابقه کمک بگیرید و دیواری را بدون مشورت خراب یا جا به جا نکنید. گاهی اوقات تنها با خراب کردن و جا به جایی بعضی از دیوارهای جداکننده می‌توانید ظاهری زیبا و مدرن‌تر به خانه بدهید و برای این منظور باید فضای خانه، مورد استفاده هر اتاق و ارتباط اتاق‌ها با هم را در نظر بگیرید. شما هر دیواری را می‌توانید بر اساس تئوری‌های موجود خراب کنید و پایین بیاورید و تنها مشکل موجود ممکن است هزینه و میزان کار و زحمتی باشد که برای این کار لازم است. البته واضح است که با خراب کردن دیوار بین بعضی اتاق‌ها و تفکیک‌های خانه، فضا و گنجایش بیشتری خواهیم داشت و بهتر می‌توانیم به طراحی دکور بپردازیم. البته در مورد خانه‌هایی که نقشه بدی دارند، هیچ کاری نمی‌توان انجام داد مگر این که در صورت امکان بعضی دیوارها را جا به جا کرد و البته باز هم عیب‌های اصلی ساختمان کمتر حل خواهد شد. معمولاً وجود نقشه‌ای بد، ناشی از نقشه کشی و طراحی بد ساختمان و در نظر گرفتن هماهنگی و ارتباط فضاها و تفکیک‌های داخلی خانه با هم می‌باشد.

گاهی هم وجود فضاهای بزرگ در خانه یک مشکل است که شما می‌توانید با افزودن اتاق و راهروها، فضاهای تفکیک شده و مفیدتری را در خانه ایجاد کنید

بعضی عیب و ایرادها وجود دارد که نمی‌توان آن‌ها را با خراب یا جا به جا کردن دیوار یا در و پنجره رفع کرد و مجبوریم که آن عیب را با توجه به بودجه‌ای که در نظر گرفته‌ایم، به نوعی تعمیر یا ترمیم کنیم، مثلاً می‌توانیم با استفاده از سقف‌های کاذب یا دیوارهای پیش ساخته، کابین یا کاغذ دیواری و لکه گیری‌ها، آن عیب را مخفی کنیم. به علاوه شما می‌توانید گاه با تکرار آن ایراد یا ترک خوردگی روی سقف یا دیوار نوعی طرح و مدل به وجود بیاورید و یا گاهی می‌توان عیب موجود روی دیوار، سقف یا هر جای دیگر خانه را به نوعی در چیدمان دکور عمدی و نوعی طرح جلوه داد.

شما به کمک حقه‌ها و روش‌های ساده‌ای می‌توانید برخی ترک خوردگی و عیب‌ها را با چسباندن کاغذ دیواری روی آن از بین ببرید یا برخی ایرادهای اسکلتی و نقشه‌ای را با استفاده از نورپردازی‌های خاص با انواع لامپ‌های هالوژن یا دیگر روشنایی‌ها به نوعی رفع کنید.

تنوع در دکوراسیون خانه

البته نصیحت ما این است که سعی کنید حتی الامکان کمتر درگیر کارهای بنایی و معماری شوید و با کمک گرفتن از تنوع رنگ، بافت یا طرح و اثاثیه متنوع و طرح‌دار، فضاها را تغییر دهید و عیب‌ها را کم رنگ‌تر جلوه دهید. البته نقاشی کردن هم بسیاری از ایرادها را همانند نورپردازی می‌تواند رفع کند. اما برخی ایرادهای بزرگ و اساسی با یک نقشه بد را هرگز نمی‌توان به راحتی پنهان کرد.

سعی کنید حتی الامکان ایرادهایی را که نمی‌توانید از شر آن‌ها خلاص شوید، پنهان کنید. شما می‌توانید برای مثال، دیواری را که در موقعیت نامناسبی قرار دارد با زدن رنگی تیره یا کاغذ دیواری تیره‌ای به نحوی پنهان کنید. این دو گزینه می‌تواند بسیاری از ایرادها را رفع کند.

شما مثلاً می‌توانید ستون وسط یک اتاق که دوست ندارید دیده شود را خیلی ساده با ساختن یک پارتیشن هم رنگ دیوار کناری در کنار ستون یا تبدیل آن قسمت به یک کمد دیواری یا اتاقک شیشه‌ای یا پاسیو به آن ستون هدف دهید

همیشه برای پنهان کردن یک عیب در فضای داخل ساختمان لازم نیست که آن را بپوشانیم. گاهی نپوشاندن عیب یا تکرار آن موجب کمتر جلوه کردن آن ایراد می‌شود. شما با کمک برخی کارهای معماری تزییناتی و گچبری در ساختمان می‌توانید ایراد یک سقف کوتاه یا بلند را بر طرف کنید. مثلاً برای بلندتر به نظر رسیدن یک سقف می‌توانید روی دیوار قرنیز یا ازاره بزنید یا زیر سقف، گیلویی بزنید و آن را گچبری کنید و البته با کوتاه گرفتن ارتفاع این گیلویی یا قرنیزها کاری کنید که فاصله بین سقف و کف بیشتر به نظر برسد. بعلاوه کشیدن قرنیز در بالای دور تا دور اتاق یا رنگ کردن تکه‌ای از دور تا دور بالای دیوار هم راه خوبی است و اما برای حل مشکل فضاهای باریک و کوچک که نمی‌توان هیچ تغییر بنایی در آن ایجاد کنید، می‌توانید روی دیوار آینه نصب کنید یا به دیوارها رنگ‌های روشن‌تری بزنید و از وسایل و کف‌پوش‌های روشن استفاده کنید.

تنوع در دکوراسیون خانه

بخش مهارت های زندگی تبیان


منبع:

سایت اطلاع رسانی خانواده

مطالب مرتبط:

ریز ریزاز خانه داری

انتخاب مبلمان خانه

جایی برای تابلوهای زیبا

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.