تبیان، دستیار زندگی
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح شنبه وارد بندرعباس شدند و از منطقه یكم و كارخانجات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بازدید كردند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازدید رهبر ازنیروی دریایی ارتش


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح شنبه وارد بندرعباس شدند و از منطقه یكم و كارخانجات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بازدید كردند.
رهبر-نیروی دریایی ارتش

فرمانده كل قوا در ابتدای ورود به قرارگاه مقدم نیروی دریائی ارتش - ناوگان جنوب، در محل یادمان شهدا حاضر شدند و با قرائت فاتحه، یاد و خاطره رشادت شهدای دفاع مقدس را گرامی داشتند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس از یگان‌های مختلف نیروهای مسلحِ حاضر در میدان سان دیدند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی در جمع فرماندهان و نیروهای قرارگاه مقدم نیروی دریایی ارتش و یگان‌های نمونه نیروهای مسلح در منطقه، دریا را فرصتی بزرگ و راهبردی برای كشورها و ملت‌ها دانستند و تأكید كردند: منافع و امكانات این دریاها متعلق به ملت‌ها است و نیروهای دریایی ارتش و سپاه مظهر اقتدار ملت ایران در دفاع از منافع كشور در خلیج فارس و دریای عمان هستند.

ایشان افزودند: حكومت‌های طاغوتی در سال‌های متمادی سیطره بر ایران مانع پیشرفت دریانوردی و حضور دریایی ایران در پهنه آب‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بودند اما امروز شما باید با تلاش مضاعف عقب‌افتادگی طولانی مدت گذشته را جبران كنید.

رهبر-نیروی دریایی ارتش

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سابقه حضور قدرت‌های زورگو در منطقه بسیار حساس خلیج فارس و دریای عمان خاطرنشان كردند: امروز شرایط با گذشته بسیار متفاوت است و ساحل ممتد و طولانی این منطقه در اختیار دولتی مستقل و ملتی سرافراز و بیدار است كه قدرت و اراده ملی خود را می‌شناسد و با اتكاء به خداوند، اراده خود را بر هر قدرت سیاسی و نظامی تحمیل و او را مجبور به عقب‌نشینی خواهد كرد.

فرمانده كل قوا در همین زمینه افزودند: امروز خلیج فارس و دریای عمان به بركت حضور مقتدرانه ایران اسلامی، یك منطقه آزاد و مستقل است.

رهبر انقلاب اسلامی حضور ناوهای آمریكایی و كشورهای اروپایی در منطقه را مضّر و نامطلوب ارزیابی و تأكید كردند: دورانی كه قدرت‌های مستكبر با حضور نظامی برای ملت‌ها تعیین سرنوشت می‌كردند گذشته است و اگر حتی برخی دولت‌های منطقه همچنان تمایل به تبعیت از دستورات قدرت‌های مستكبر را داشته باشند ولی ملت‌های منطقه هوشیار و بیدار شده‌اند و حضور نظامی بیگانگان، در منطقه را موجب ناامنی می‌دانند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقتدار یك ملت را زمینه‌ساز بهره‌مندی از بركات و منافع دریا دانستند و خاطر‌نشان كردند: این اقتدار را نیروهای مسلح حاضر در منطقه می‌توانند با جهاد و از خودگذشتگی تأمین كنند.

رهبر-نیروی دریایی ارتش

فرمانده كل قوا تأكید كردند: ما هیچ كشوری را به رویارویی و جنگ تشویق نكرده‌ایم و نخواهیم كرد و تا جایی كه بتوانیم از هر رویارویی تصادفی و یا حساب‌شده نیز پرهیز خواهیم كرد اما كسانی كه پیشرفت خود را با تحكم و روزگویی تأمین می‌كنند باید در مقابل خودشان یك ملت مقتدر را احساس كنند.

ایشان نیروهای دریایی را مظهر اقتدار ملت ایران در دریا دانستند و خطاب به نیروهای مسلح حاضر در منطقه جنوب توصیه كردند: صادقانه و مخلصانه، و با تمام توان، به  مجاهدت خود ادامه دهید.

ایشان تأكید كردند: كشور و نظام جمهوری اسلامی ایران مدیون جوانانی است كه اقتدار ملت را تجسم می‌بخشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دستگاه‌های دولتی و مسئولان را موظف كردند با نیروهای مسلح حاضر در منطقه برای انجام كارهای بزرگ خود همكاری كنند.

رهبر انقلاب اسلامی هدف از حضور خود در بندرعباس و منطقه یكم دریایی ارتش را ابراز صمیمانه‌ی خسته نباشید و خدا قوت به نیروهای مسلح منطقه بیان كردند و افزودند: مجاهدت خاموش و مخلصانه و صادقانه جوانان ملت ایران در این منطقه، یك حسنه و در نزد خداوند محفوظ است.

در ابتدای این دیدار امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در گزارشی با اشاره به نقش دریا در رشد و توسعه كشورها گفت: سیادت و اقتدار دریایی ایران با حضور قدرتمندانه در دریا و آب‌های آزاد تأمین می‌شود كه با نگرش راهبردی فرمانده كل قوا به نیروی دریایی، گام‌های استواری در این زمینه برداشته‌ایم.

رهبر-نیروی دریایی ارتش

امیر دریادار سیاری افزود: در این مدت، توجه به زیرساخت‌ها، حركت جهادی در صنایع دریایی و نوسازی ناوگان، تحقق آموزش‌ها، بهره‌مندی از نیروهای مؤمن و متخصص و جلب مشاركت دانشگاه‌ها و مراكز علمی را در دستور كار قرار داده ایم.

فرمانده كل قوا در ادامه حضور در منطقه یكم دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، از یگان‌های سطحی و زیرسطحی، كارخانه‌های صنعتی، تعمیراتی و مراكز آموزشی نیروی دریایی ارتش نیز بازدید كردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این بازدید از نزدیك با توانایی متخصصان و مهندسان نیروی دریایی ارتش در ارتقاء تجهیزاتی و بهینه‌سازی برخی ناوها، ناوچه‌ها، یگان‌های نیروبَر و هواناوها آشنا شدند.

مركز آموزش زیرسطحی، مركز شبیه‌سازی هدایت زیرسطحی و شناور زیرسطحی یونس نیز مورد بازدید رهبر انقلاب اسلامی قرار گرفتند. شناور زیرسطحی یونس اخیرا از سفر 68 روزه به دریای سرخ، به میهن اسلامی بازگشته است.

فرمانده كل قوا همچنین از مركز تعمیر و نگهداری شناورهای زیرسطحی بویژه زیردریایی‌های كلاس غدیر بازدید كردند.

در این مركز توانایی متخصصان نیروی دریایی ارتش در تعمیر زیرسطحی‌ها و ساخت قطعات و تجهیزات پیچیده آن مورد بازدید قرار گرفت.

بخش سیاست تبیان


منبع:دفتر حفظ ونشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای