تبیان، دستیار زندگی
حضور بازیكنان آمریكایی در بسكتبال ایران در چند سال اخیر و آرامشی كه برخلاف تصورغربی ها از زندگی درایران بدان دست یافته اند، برای چندمین بار مورد توجه رسانه های جمعی اروپایی وآمریكایی قرارگرفته است. "آنیش رامان" خبرنگار اعزامی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گزارش CNN از بسکتبالیست های آمریکایی صباباتری


حضور بازیكنان آمریكایی در بسكتبال ایران در چند سال اخیر و آرامشی كه برخلاف تصورغربی ها از زندگی درایران بدان دست یافته اند، برای چندمین بار مورد توجه رسانه های جمعی اروپایی وآمریكایی قرارگرفته است.

"آنیش رامان" خبرنگار اعزامی شبكه CNN به تهران گزارشی از وضعیت دو بازیكن آمریكایی تیم بسكتبال صباباتری در تهران تهیه كرده و در مقدمه آن آورده : تردد در خیابان های تهران برای «گارف ژوزف» كه هفت فوت ودو اینچ قد دارد، ازآمریكایی بودنش سخت تر است.

او و هم تیمی اش «آندره پیتس» این روزها جزو معدود آمریكایی های مقیم ایران هستند. «گارف» بازی در لیگ حرفه ای بسكتبال ایران را از اكتبر (مهرماه) گذشته شروع كرده است.

این خبرنگار ادامه می دهد كه هنگام تمرین تیم صباباتری برای مسابقه روز بعد با گارف دیداركرده و پای صحبت های او در مورد سفر او و همسرش به ایران نشسته است.

بنابراین گزارش ابتدا "اطلاع از اینكه آمریكا سفارتخانه ای در ایران ندارد" همسرگارف را نگران كرده بود اما او هم اکنون با همسرش در تهران زندگی می کند.

گارف بعد از مدتی حضور در تیم های تورنتو- دنور و شیكاگو سفر به دور دنیا را آغازكرد. از كوبا گرفته تا اوكراین و ایران، تا هزینه زندگی خانواده اش را در نیویورك تامین كند. او هر شب با سه فرزندش در تماس است و همیشه عكس هایشان را همراه دارد.

گارف از هنگامی كه به ایران وارد شده، به اصول و ارزش های موجود در این كشور اسلامی خو گرفته است. در اینجا كلوب شبانه برای تفریح و سرگرمی وجود ندارد اما گارف روابط بسیار صمیمانه ای با هم تیمی های ایرانی اش دارد و می گوید: آنها بهترین دوستانی هستند كه تاكنون داشته و در كنارشان بازی كرده است.

در آپارتمان مدرن گارف در تهران، تختخوابش در گوشه اتاق نشیمن واقع شده تا راحتی بیشتری داشته باشد، اما تردد در راهروها برایش مشكل ساز شده چون آسانسور برای هیكل بزرگ و قامت بلند او خیلی كوچك است و به ناچار باید سرش را خم كند!

خانواده گارف در تلفن های خود می پرسند آیا آمریكایی ها در ایران مورد فحاشی یا تحت بازجویی نیستند و گارف پاسخ می دهد تا به حال چنین چیزهایی ندیده!

او در این مورد نگران نیست. به عبارتی این مسأله تنها زائیده تبلیغاتی است که علیه ایرانی ها در آمریکا شده است.

هم تیمی اش «آندره پیتس» اهل تگزاس است. او حدود 10 سال است كه در كشورهای خاورمیانه بسكتبال بازی می كند و به شیوه زندگی در اینجا عادت كرده؛ و فقط دوری از خانواده هنوز آزارش می دهد.

برای پیتس هم مثل گارف، بازی در جاهای دور از خانه فقط به خاطر تأمین هزینه زندگی است. او حتی رویای حرفه ای ترین لیگ بسكتبال جهان در آمریكا را به خاطراین موضوع كنار گذاشته است.

در گزارش خبرنگار CNN آنچه به وضوح مشخص است این است که اینجا در ایران - كشوری كه به طور آشکار با سیاست های دولت آمریكا مخالفت می کند - آمریكایی ها هم حضوردارند و مسایل سیاسی هرگز تأثیری بر زندگی آنان نگذاشته است؛ مثل این دو بسکتبالیست که بدون دغدغه می توانند به موفقیت در بسكتبال فكركنند.