تبیان، دستیار زندگی
گاهی بد نیست که با زبان اعداد، مروری بر اینترنت داشته باشیم؛ پدیده‌ای که سخت وابسته‌اش هستیم. اگرچه ندانستن آنها ضرری به ما ندارد؛ اما دانستنش شاید بتواند کمکی امنیتی و اطلاعاتی باشد تا بیشتر درک کنیم که این پدیده، امروزه در خدمت اربابان قدرت و پول درآمده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آمار و ارقامی جالب از دنیای اینترنت

اینترنت-


باشگاه کاربران: گاهی بد نیست که با زبان اعداد، مروری بر اینترنت داشته باشیم؛ پدیده‌ای که سخت وابسته‌اش هستیم. اگرچه ندانستن آنها ضرری به ما ندارد؛ اما دانستنش شاید بتواند کمکی امنیتی و اطلاعاتی باشد تا بیشتر درک کنیم که این پدیده، امروزه در خدمت اربابان قدرت و پول درآمده تا با استفاده از آن، نیات شوم خود را هر چه بیشتر به صورتی نامحسوس بر مردم کشورهای جهان سوم تحمیل کنند!


1- اینترنت چقدر بزرگ است؟

گوگل، تخمین می‌زند که در اینترنت پنج میلیون ترابایت، اطلاعات وجود داشته باشد که معادل پنج میلیارد گیگابایت یا پنج تریلیون مگابایت است. از انجا که مغز انسان ظرفیتی حدود یک تا ده ترابایت دارد، اگر متوسط ظرفیت مغز را پنج ترابایت در نظر بگیریم، اینترنت معادل ظرفیت مفز یک میلیون انسان است.

بیایید حجم اطلاعات اینترنت را طور دیگری معادل‌سازی کنیم تا تصورش برایمان آسان‌تر شود. یک ترابایت را می‌توان روی 212 DVD یا چهل دیسک بلو ری (blue ray) ضبط کرد. به این ترتیب برای ذخیره‌سازی کل اینترنت، به یک میلیارد DVD یا دو میلیون دیسک بلو ری نیاز داریم!

2- میزان دسترسی به اینترنت:

26.6 درصد از جمعیت دنیا به اینترنت دسترسی دارند. البته در قاره‌ها و مناطق مختلف، میزان دسترسی به اینترنت متفاوت است. در آمریکای شمالی سه‏چهارم مردم، در استرالیا و اقیانوسیه شصت درصد، در اروپا پنجاه درصد، در آمریکای لاتین و منطقه حوزه کارائیب، 32 درصد، در خاورمیانه 29 درصد، در آسیا 20 درصد و در آفریقا تنها هشت درصد مردم به اینترنت دسترسی دارند.

3- ایمیل:

هر روز 247 میلیارد ایمیل فرستاده می‌شود که البته 81 درصد آنها یعنی 200 میلیارد عدد از آنها، "اسپم" هستند. به عبارت دیگر، سالیانه نود تریلیون ایمیل فرستاده می‌شود!

4- نبرد اینترنت و تلویزیون:

59 درصد آمرکایی‌ها به طور هم‏زمان در هنگام دیدن تلویزیون از اینترنت هم استفاده می‌کنند. برآوردها نشان می‌دهد که اینترنت بیش از تلویزیون، وقت آزاد مردم را به خود جلب می‌کند.

5- اینترنت در زندگی نوجوان‌ها:

نوجوان‌ها در آمریکا، هر هفته 31 ساعت آنلاین هستند که 3.5 ساعتش را صرف چت می‌کنند، دو ساعتش را صرف دیدن ویدئوهای یوتیوب، دو ساعتش را صرف تماشای ویدئوهای مستهجن آنلاین و 1.5 ساعت را نیز در سایت‌هایی می‌گذرانند که توصیه‌های تنظیم خانواده و پیشگیری از بارداری می کند! همچنین نوجوانان آمریکایی، بیشتر از یک ساعت را در سایت‌های جراحی زیبایی و پلاستیک می‌گذارنند و 35 دقیقه هم نکات مربوط به کاهش وزن و رژیم غذایی را در وب‌سایت‌های مربوطه مطالعه می‌کنند!

در مقام مقایسه، آنها تنها چهار ساعت را صرف انجام تکالیف تحصیلی می‌کنند!

6- تعداد سایت‏ها:

در اینترتت 234 میلیون سایت و 126 میلیون وبلاگ وجود دارد.

7- تعداد وبلاگ‏نویسان دنیا:

حدود سی درصد آمریکایی‌ها، شش درصد بریتانیایی‌ها، پنج درصد ژاپنی‌ها، چهار درصد برزیلی‌ها و کانادایی‌ها وبلاگ‌نویسی می‌کنند. 51 درصد وبلاگ‌نویس‌ها، زن و 49 درصد آنها مرد هستند. 53 درصد وبلاگ‌نویس‌ها بین 21 تا 35 سال سن دارند و بیست درصدشان کمتر از بیست سال سن دارند. در هر ثانیه بیش از 28 هزار نفر کاربر اینترنت، مشغول مشاهده محتوای نامناسب ویدئویی هستند.

8- اینترنت موبایلی:

هفتاد درصد کاربران اینترنت موبایلی، تنها زمانی که بیرون از منزل هستند، از اینترنت موبایلی استفاده نمی‌کنند؛ آنها در داخل منزل هم از اینترنت موبایلی بهره می‌برند. 87 درصد کاربران اینترنت موبایلی، بیش از یک بار در روز به اینترنت متصل می‌شوند و البته پنجاه درصد کاربران هم بیش از پنج بار در روز از اینترنت موبایلی استفاده می‌کنند. 81درصد کاربران در هر نوبت اتصال به اینترنت موبایل، بیش از پانزده دقیقه وب‌گردی می‌کنند. شصت درصد کاربران هم به منظور استفاده از شبکه‌های اجتماعی از اینترنت موبایل استفاده می‌کنند.

9- چرا از اینترنت موبایل استفاده می‌کنند؟!

شانزده درصد برای سرگرمی، ده درصد برای رسیدن به انواع و اقسام اطلاعات، سیزده درصد برای مقاصد اقتصادی و مدیریت امورات مالی و بانکی، 34 درصد برای استفاده از سرویس‌های پیش‌پرداخت و پنج درصد برای گیم و خرید.

10- توییتر و فیس‏بوک:

توییتر 105 میلیون کاربر دارد.

فیس‌بوک بیش از 400 میلیون کاربر فعال دارد.

تخمین زده می‌شود که یوتیوب بین 120 تا 124 میلیون کاربر داشته باشد که معادل یک‏سوم کل جمعیت آمریکاست.

هر دقیقه، از شش میلیون صفحه فیس‌بوک بازدید می‌شود که معالدل 37.4 تریلیون مرور صفحه در سال می‌شود.

هر ماه 2.5 میلیارد عکس در فیس‌بوک آپلود می‌شود.

هر ماه، کاربران اینترنت 12.2 میلیارد ویدئو تماشا می‌کنند. فقط در آمریکا، به تنهایی، در هر ماه 924 میلیون ویدئو در سایت hulu مشاهده می‌شود.

هر روز پنجاه میلیون توییت انجام می‌شود. در سال 2007، تعداد توییت‌ها روزانه تنها پنج‏هزار تا بود؛ در سال 2008، این عدد به سی‏صدهزار و در سال 2009، به 2.4میلیون رسید.

امروزه در هر ثانیه شش‏صد توییت انجام می‌شود.


باشگاه کاربران تبیان ـ ارسالی از: amircocholo