سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
به گزارش روابط عمومی، حجت‌الاسلام والمسلمین «حمید محمدی»، قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی و رئیس نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم، روز جمعه، 31 تیرماه، در برنامه زنده «گفت‌وگوی جمعه اخبار قرآنی» در شبکه قرآن و معارف سیما حضور یافت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حجت‌الاسلام حمید محمدی مطرح کرد؛

دعوت از عموم مردم قرآن‌دوست برای شرکت در همایش بزرگ قرآنیان

حجت‌الاسلام حمید محمدی

به گزارش روابط عمومی، حجت‌الاسلام والمسلمین «حمید محمدی»، قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی و رئیس نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم، روز جمعه، 31 تیرماه، در برنامه زنده «گفت‌وگوی جمعه اخبار قرآنی» در شبکه قرآن و معارف سیما حضور یافت و توضیحاتی را درباره برنامه‌های این دوره از نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم تهران ارائه كرد.

رئیس نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم زمان برپایی این دوره از نمایشگاه را ششم مردادماه تا چهارم شهریورماه سال جاری اعلام كرد و گفت: همایش بزرگ قرآنیان روز پنجشنبه، 6 مردادماه، با حضور رئیس‌جمهور و هم‌زمان با افتتاحیه نوزدهمین دوره نمایشگاه برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: بالغ بر سه هزار نفر از قرآنیان كشور در مصلای امام خمینی(ره) تهران گردهم جمع می‌شوند و در این همایش، رئیس‌جمهور از تعدادی از خادمان قرآن تجلیل خواهد كرد، همچنین به دلیل اینكه طی ششم و هفتم مردادماه دوره آموزشی، ویژه‌ مسئولان مؤسسات قرآنی تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران برگزار می‌شود، این عزیزان نیز در این تجمع حضور خواهند یافت و از عموم نیز دعوت می‌شود تا ششم مرداد به هنگام اقامه نماز مغرب و عشاء در مصلی حضور یابند و برنامه تا ساعت 23 ادامه خواهد داشت.

رئیس نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم افزود: نمایشگاه روزهای تعطیل از ساعت 14 تا 24 آماده پذیرایی از مراجعان است و روزهای غیرتعطیل درهای نمایشگاه ساعت 17 به روی مراجعان گشوده خواهد شد، البته از ساعت 24 تا یك بامداد مراسم سخنرانی و مناجات نیز در مصلی امام خمینی(ره) خواهیم داشت.

محمدی با اعلام فعالیت 30 بخش اصلی در این دوره از نمایشگاه، گفت: ضمن حفظ بخش‌های جدیدی كه در هجدهمین دوره، به نمایشگاه افزوده شد، بخش‌های دیگری چون «بیداری اسلامی»، «هنرهای مفهومی» و «تحول قرآن‌بنیان علوم انسانی» به نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم تهران اضافه شده است كه بخش تحول قرآن‌بنیان علوم انسانی با توجه به تأكیدات مقام معظم رهبری به ورود مبانی قرآنی و دینی به علوم انسانی در نظر گرفته شد.

وی از برگزاری 500 نشست تخصصی در نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن خبر داد و تصریح كرد: ویژگی اصلی این دوره، پرداختن به امور محتوایی است كه امسال بخش جداگانه‌ای را از شش ماه قبل با عنوان معاونت برنامه‌ریزی و امور محتوایی تشكیل دادیم تا قبل از آغاز فعالیت امور اجرایی نمایشگاه، مفاهیم و رویكرد‌های اصلی نمایشگاه را تعیین كند و برگزاری كرسی‌های نظریه‌پردازی و تولید بالغ بر پنج هزار صفحه علم قرآنی در نمایشگاه نوزدهم از جمله برنامه‌های این معاونت خواهد بود.

رئیس مركز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی كشور با اشاره به اینكه درصدد هستیم تا فعالیت امور محتوایی بیستمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن از 10 ماه قبل از برپایی آغاز شود، تأكید كرد: 10 هزار متر مربع به فضای نمایشگاه نوزدهم، نسبت به سال قبل افزوده شده و در مجموع 100 هزار متر مربع را در اختیار گرفته‌ایم و تمام تلاش ما براین است تا سیستم سرمایش مصلی را با اینكه رسیدگی به آن از دست ما خارج است، آماده سازیم تا دو میلیون بازدید‌كننده بتوانند از تمامی بخش‌ها با آسایش بازدید داشته باشند.

وی ادامه داد: امسال برای رفاه حال مراجعان، عرض راهروهای بین غرفه‌ها را افزایش دادیم و این‌گونه فضای غرفه‌ها و تعداد‌ آن‌ها محدود شده و تعداد زیادی صندلی در داخل شبستان مستقر شده است، همچنین امسال برای نخستین‌ بار با همكاری شهرداری تهران از 30 منطقه تهران وسایل حمل و نقل برای رفت و برگشت شهروندان تهرانی به مصلی در نظر گرفته شده است كه ما از شهرداران و استانداران شهر‌ها و استان‌های اطراف تهران می‌خواهیم كه چنین امكانات رفاهی را نیز برای شهرهای خود در نظر گیرند.

رئیس نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم تصریح كرد: امسال نمایشگاه و فروشگاه محصولات حجاب در یك فضای مستقل در زیرزمین مصلی تهران مستقر شده است و علاوه بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت كشور نیز در ایجاد این بخش همكاری داشتند و تخفیفات ویژه‌ای برای محصولات این بخش در نظر گرفته شده است.

وی نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم تهران را بزرگترین رویداد جهان اسلام نامید و افزود: در هیچ كجای دنیا چنین فضایی برای عرصه قرآن كریم در نظر گرفته نشده است و این پدیده‌ای است كه نزدیك به 100 دستگاه دولتی و غیردولتی را در 30 روز و روزانه 10 ساعت درگیر خود می‌سازد كه در جهان كم‌نظیر است.

قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی از برپایی همایش «قرآن؛ كتاب بیداری» در مصلی امام خمینی (ره) خبر داد و عنوان كرد: از بسیاری از محققان و پژوهشگران داخلی و محققان قرآنی 30 كشور جهان برای حضور در این همایش و ارائه مقالات و سخنرانی دعوت شده است. دیگر بخش‌های بین‌المللی این دوره نمایشگاه كه جنس بین‌المللی دارد، نمایشگاه بیداری اسلامی است كه گزارش كاملی از تحولات منطقه را ارائه كرده و به نقش قرآن در این قیام‌ها خواهد پرداخت و صهیونیست‌شناسی و شناخت فرقه وهابیت نیز از دیگر بخش‌ها است.

وی نمایشگاه قرآن را تفرج‌گاهی معنوی برای مردم نامید كه هدف آن ایجاد معرفت، ایمان و رفتار قرآنی است و تصریح كرد: پیش از این اعلام شده بود كه نمایشگاه جداگانه‌ای با عنوان عترت و ولایت برگزار خواهد شد، اما فعلاً درصددیم تا در نوزدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم چنین بخشی را راه‌اندازی كنیم كه بخش دیجیتال زیارت حرم رضوی و بخش مهدویت از مهمترین بخش‌های این قسمت از نمایشگاه نوزدهم است.

محمدی از راه‌اندازی 300 نمایشگاه قرآن طی امسال در دیگر شهرهای كشور هم‌ز‌مان با ماه مبارك رمضان و یا در دیگر ماه‌ها خبر داد و عنوان كرد: با توجه به اختصاص نیم‌درصد بودجه دستگاه‌های دولتی به امور قرآنی كه بخشی از آن نیز به فعالیت‌های قرآنی در روستا‌ها اختصاص یافته است و در راستای اجرای عدالت، «نمایشگاه قرآن سیار روستایی» راه‌اندازی می‌شود. وسایل نقلیه‌ای نقش فروشگاه و نمایشگاه محصولات قرآنی را برعهده گرفته و به روستاهای مختلف كشور خواهند رفت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اجرایی شدن این طرح اهتمام ویژه‌ای دارد.

وی ادامه داد: با همكاری ستاد عالی كانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد كشور چهار هزار پایگاه فرهنگی روستایی را مقر قرآنی نامیدیم و امسال یك میلیون روستایی را تحت پوشش فعالیت‌های قرآنی قرار خواهیم داد و جشنواره روستایی در حوزه قرآن نیز برگزار می‌شود.

رئیس مركز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی كشور در پایان، برگزاری 30 برنامه بین‌المللی و ملی، پیشنهاد و همكاری با شهرداری‌های سراسر كشور برای تأسیس 300 میدان قرآن و احداث بزرگترین اردوگاه‌ قرآنی در قم ویژه قرآنیان كشور را از دیگر فعالیت‌های مهم این مركز در سال جاری برشمرد.

یادآور می‌شود، اخبار قرآنی كه هر روز ساعت 10 صبح از آنتن شبكه قرآن و معارف سیما پخش می‌شود، جمعه‌ها در قالب برنامه‌‌ای گفت‌وگو محور با عنوان « گفت‌وگوی جمعه اخبار قرآنی» با اجرای مهدی قصری‌زاده به بررسی رویدادها و موضوعات قرآنی كشور می‌پردازد.

 

 

تنظیم: هومن بهلولی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین