تبیان، دستیار زندگی
12
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : حسام بی باک
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فشار روانی و نوشداروی آرامش (2)


انسانی که به معرفت نفس رسیده و از رهگذر آن به معرفت رب نایل گشته، خود را غرق و تسلیم اراده حق می بیند و تمام اتفاقات و پیش آمدهای نیک و بد روزگار را از مجرای تقدیر خداوندی می یابد.


برای خواندن مقاله قبل اینجا کلیک کنید.

یاد خدا آرام بخش است

فشار روانی و نوشداروی آرامش (2)

آرامش ودیعه ای الهی است و اگر بگوییم تمام تلاش های روزمره مردم برای رسیدن به آرامش است، سخنی گزاف نگفته ایم. انسان در زندگی به اسباب و وسیله های فراوانی تمسک می جوید تا به آرامش برسد. ماشین، خانه، همسر، مسافرت، مطالعه، ورزش و ... همگی در رسیدن به آرامش سهمی دارند اما بزرگترین و اصلی ترین نقش را ارتباط با خالق کائنات دارد. انسانی که به معرفت نفس رسیده و از رهگذر آن به معرفت رب نایل گشته، خود را غرق و تسلیم اراده حق می بیند و تمام اتفاقات و پیش آمدهای نیک و بد روزگار را از مجرای تقدیر خداوندی می یابد. او صلاح امور را به خالق خود می سپارد و ترسی به دل از هیچ کس و هیچ کاری به دل راه نمی دهد و با خود زمزمه می کند:

    گر نگه دار من آن است که من می دانم                   شیشه را در بغل سنگ نگه می دارد

و ایمان دارد که سختی ها گذرا هستند و مشکلات یا برای تعلیم اویند یا برای امتحانش؛ لذا قدرتمندانه به مقابله با آنها می رود و بی باکانه بر آنها غلبه می کند و لبخند به لب از امتحانات و ابتلایات خداوند سربلند بیرون می آید.

بی شک چنین انسانی آرام است و در آرامشی ملکوتی سیر می کند، چرا که یاد خدا را همیشه در قلب و زبان خود دارد و ایمان دارد که هم او پشتیبان و حامی اوست.

زمان خود را مدیریت کنید

آیا زمانی را به خاطر می آورید که برای یک جلسه یا مهمانی دیر کرده باشید و با شتاب و عجله آماده شوید؟ اگر در این میان لباس یا کلید اتومبیل تان پیدا نشود چه حسی به شما دست می دهد؟ مطمئنا همه چنین تجربه هایی را داشته اند؛ در چنین موقعیتی چقدر احساس اضطراب، دلهره و فشار روانی کرده اید؟ آیا می دانید چنین اتفاقاتی محصول چیست؟ نداشتن نظم و هنر مدیریت زمان! به طور کلی اگر انسان زمان خود را درست مدیریت نکند دچار سردرگمی، عجله و اضطراب می شود و همین موارد به فشار روانی او دامن می زند. داشتن زمان بندی، اولویت گذاری و برنامه ریزی برای انجام امور باعث می شود تا شما با آرامش کامل به انجام امورتان بپردازید و بی آنکه اضطراب و دلهره ای داشته باشید در زمان مقرر به همه کاهایتان برسید. البته یک نکته مهم در این میان هست که اشاره به آن ضروری است و آن اینکه وقتی سخن از برنامه ریزی به میان می آید، عده ای برنامه هایی آرمانی برای خود می چینند که عملی شدن کامل آنها از دست هیچ کس برنمی آید و وقتی به برنامه های عقب افتاده خود می نگرند بیشتر دچار اضطراب و استرس می شوند. لذا به هنگام برنامه ریزی به عملی بودن برنامه و توان خودتان دقت کنید و برنامه ای متعادل و قابل اجرا بریزید.

داشتن زمان بندی، اولویت گذاری و برنامه ریزی برای انجام امور باعث می شود تا شما با آرامش کامل به انجام امورتان بپردازید و بی آنکه اضطراب و دلهره ای داشته باشید در زمان مقرر به همه کاهایتان برسید

فرم بدن خود را اصلاح کنید

به کسی که دچار اضطراب و استرس است نگاه کنید؛ شکل بدن، حرکات، تنفس و تمام جزییات ظاهری او را در نظر بگیرید. حال دریافت های تان را با کسی که در آرامش به سر می برد مقایسه کنید. آیا حالات بدنی و ظاهری آنها با هم یکی است؟  فرد مضطرب به دلیل فعال شدن «مکانیسم جنگ و گریز» دارای ریتم تنفسی تند و بریده است و نا واضح و بی نظم سخن می گوید، حرکات تند و بی نظم و غیر ضروری بسیاری در اندام او دیده می شود، شانه هایش کز کرده و خمیده است و لرزشی عمومی در کل بدنش مشاهده می شود. در مقابل فردی که از آرامش برخوردار است، آرام نفس می کشد، شمرده سخن می گوید، آرام و متین سخن می گوید، با وقار و سنجیده حرکت می کند و به طور کلی ظاهری آرام و اطمینان بخش دارد. طبق اصل تاثیر متقابل ذهن بر جسم و برعکس، شما هر کدام از این شیوه ها را در جسم خود پیاده نمایید، ذهنتان نیز همان حالت را به خود خواهد گرفت. به بیان دیگر اگر می خواهید آرام باشید باید مانند آرام ها سلوک نمایید. رفتار آرام و با وقار داشته باشید، با شانه های کشیده و صاف حرکت کنید، آرام و شمرده سخن گویید و به طور کلی برای مدت زمانی رفتار آرام را تقلید نمایید تا پس از گذر زمان همان ها به عادت تبدیل شوند.

خواب راحت و کافی داشته باشید

فشار روانی و نوشداروی آرامش (2)

یک خستگی روزانه با یک خواب راحت شبانه از بین می رود. خواب شبانه اگر کافی و راحت باشد عامل بسیار مهمی در رفع تمام اضطراب های روزانه و نیز آمادگی برای مقابله با فشارها و اضطراب های روز بعد به حساب می آید. کسانی که خود را به هر دلیلی از یک خواب راحت محروم می کنند در طور روز در معرض اضطراب های متعدد خواهد بود و دچار فشار روانی خواهد شد. اگر می خواهید روز خوبی را سپری کنید، شب ها به موقع و بین شش تا هشت ساعت بخوابید، به هنگام خواب صاف به پشت بخوابید یا به حالت جنینی(و نه کز کرده) بخوابید، قبل از خواب از مصرف محرک ها و تماشای فیلم و یا مطالعه کتاب های هیجان انگیز بپرهیزید. سعی کنید قبل از خواب برای دقایقی آرام و ریتمیک تنفس کنید و تخیلات زیبا و آرمش بخش (مانند قدم زدن در جنگل و ساحل دریا) داشته باشید. با نگرانی نخوابید و برای به موقع بیدار شدن بردا صبح از ساعت کمک بگیرید تا خوابتان به خاطر ترس از خواب ماندنتان به هم نریزد. نکته مهم دیگر در مورد خواب که با اضطراب صد دز صد ارتباط مستقیم دارد عبارت است از بی خوابی. این پدیده علل و دلایل زیادی دارد که در جای خود به آن خواهیم پرداخت اما در این مورد یادآوری این نکته بنیادی خالی از لطف نخواهد بود که «اگر خوابتان نمی آید، لطفا نخوابید». علت بسیاری از بی خوابی ها خواب روزانه است که مانع خواب شبانه می شود. به طور کلی زمانی که شب هنگام به هر دلیلی خوابتان نمی آید خود را در تخت خواب محبوس نکنید. اگز نمی توانید بخوابید اصرار به خوابیدن باعث سر درد، خستگی، اضطراب، کلافگی و پریشانی می شود. لذا اگر شب ها خوابتان نمی برد می توانید به مطالعه کتاب، تماشای فیلم های غیر هیجانی یا نوشتن بپردازید پس از مدتی مشاهده خواهید کرد که آرام آرام خواب به سراغتان می آید و به راحتی خواهید توانست به خواب فرو بروید.

حسام بی باک

بخش مهارت های زندگی تبیان


مطالب مرتبط:

با استرس خلع سلاح نشوید

تنش ها را فراموش کنید

استرس باشد یا نباشد مساله این است

آرامش را یاد بگیرید

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.