سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در راه یادگیری، كشف و گسترش توانایی‌های فكری، فیزیكی و اجتماعی كودكان هیچ چیز مهمتر از اسباب‌بازی‌های گزینش شده، ایفای نقش نمی‌كند. در حالی كه بیشتر مردم تصور می‌كنند كه اسباب‌بازی‌ها برای كودكان جنبه سرگرمی دارند،
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرگرم کننده اما ایمن


در راه یادگیری، كشف و گسترش توانایی‌های فكری، فیزیكی و اجتماعی كودكان هیچ چیز مهمتر از اسباب‌بازی‌های گزینش شده، ایفای نقش نمی‌كند. در حالی كه بیشتر مردم تصور می‌كنند كه اسباب‌بازی‌ها برای كودكان جنبه سرگرمی دارند، تنها تعداد كمی از مردم به پتانسیل واقعی اسباب‌بازی‌ها برای گسترش توانایی‌های كودكان پی می‌برند و اسباب‌بازی‌ها را مطابق با این توانایی‌ها انتخاب می‌كنند.


اگر شما والدین كودك باشید یا هر فردی كه قصد دارد به كودكان و بچه‌های نوپا هدیه بدهد، در این مقاله چندین پیشنهاد در رابطه با انتخاب بهترین اسباب‌بازی‌ها برای كودكان ارائه شده است:

کودک

انتخاب بهترین اسباب‌بازی‌ها برای كودكان

برای انتخاب بهترین اسباب‌بازی‌ها كه موجب گسترش توانایی‌های كودكان شود چندین معیار وجود دارد كه این اسباب‌بازی‌ها باید این معیارها را برآورده كنند.

اولا اسباب‌بازی‌ها باید براساس مقررات ایمنی كودكان ساخته شده باشند. اسباب‌بازی‌ها نباید لبه‌های تیزی داشته باشند و نباید شامل قطعات كوچك باشند؛ چراكه ممكن است كودك آنها را ببلعد و یا در چشم و گوش خود فرو كند و مهم‌تر آن كه اسباب‌بازی‌ها باید از مواد غیرسمی و تجزیه‌پذیر زیستی ساخته شده باشند.

معیار مهم دیگر در انتخاب اسباب‌بازی‌ها آن است كه آنها باید متناسب با توانایی‌های كودك باشند. در اینجا تعدادی از بهترین اسباب‌بازی‌ها برای كودكان معرفی شده است كه تمامی معیارهای فوق را برآورده می‌سازند:

 

جغجغه

جغجغه‌ها سبك وزن هستند كه در اشكال و اندازه‌های مختلف عرضه می‌شوند و رنگ‌های روشن آنها قطعا كودكان را به سمت خود جذب می‌كند. جغجغه‌ یكی از بهترین اسباب‌بازی‌ها برای كودكان نوپا است. یك كودك می‌تواند براحتی آن را در دست گیرد. اگرچه این در دست گرفتن برای یك یا چند ثانیه باشد، اما به میزان بسیار زیادی به بهبود واكنش‌های كودكان كمك می‌كند. برخی از تولیدكنندگان، جغجغه‌هایی از جنس مواد منعطف تولید كرده‌اند كه كودكان می‌توانند براحتی این جغجغه‌ها را در هر جهتی بچرخانند یا بپیچانند. بنابراین، این نوع جغجغه‌ها بهتر از سایر انواع هستند. اگرچه جغجغه‌ها بهترین اسباب‌بازی برای كودكان 3 ماهه هستند، اما ممكن است برخی از بچه‌ها تا زمانی كه اندكی بزرگ‌تر شوند با آنها بازی كنند.

اسباب‌بازی‌ها خانه سازی ، هم هماهنگی میان دست، چشم كودكان و هم توانایی‌های فكری آنان را بهبود می‌بخشد. در واقع اسباب‌بازی‌های خانه‌سازی بهترین اسباب‌بازی آموزشی برای كودكان و بچه‌هاست.

حیوانات عروسكی

در هفته اول زندگی تنها رنگ‌هایی كه بچه‌ها می‌توانند ببینند سیاه و سفید است. بنابراین برای یك كودك تازه متولد شده، حیوانات عروسكی فقط در همین رنگ‌ها تهیه كنید و آنها را به تخت بچه‌ها نصب كنید یا درون تخت قرار دهید. بعد از یك ماه عروسك‌هایی به شكل پنگوئن، ببر، میمون و خرس در رنگ‌های روشن تهیه كنید كه بچه‌ها از نگاه كردن، در دست گرفتن، پرتاب كردن و فشردن آنها لذت ببرند.

 

کودک

توپ‌ها

این روزها بازار مملو از توپ‌هایی است كه با رنگ‌های روشن و طراحی‌های بسیار جالب عرضه شده‌اند و این اطمینان را حاصل می‌سازد كه توجه هر بچه‌ای را به سمت خود جلب می‌نماید. والدین براحتی می‌توانند این اسباب‌بازی را در تخت كودك قرار دهند و كودك از طریق بازی با آنها هماهنگی میان دست،‌ بدن و چشم خود را بهبود بخشد.

 

آینه بچه‌ها

آینه اسباب بازی دیگری است که مناسب برای کودکان شش ماهه است .  این آینه‌ها دارای لبه‌های نرم هستند و به تصاویری از حیوانات، پرندگان، گل‌ها و... مزین شده‌اند كه بچه‌ها از نگاه كردن به آنها لذت می‌برند. با استفاده از این آینه‌ها، بچه می‌تواند در هنگامی كه بازی می‌كند یا در تخت خود از دیواره تخت آویزان می‌شود خود را ببیند و به این ترتیب سرگرم شود.

 

 

اسباب‌بازی‌های خانه‌سازی

اسباب‌بازی‌های خانه‌سازی نظیر حلقه‌ها، مكعب‌ها و فنجان‌ها می‌توانند روی یكدیگر چیده شوند و به این ترتیب كودكان را سرگرم نمایند. بچه‌ها عاشق این هستند كه آنها را به اطراف پرتاب نمایند و سپس سعی كنند آنها را جمع كنند و روی هم بچینند. بنابراین، این نوع اسباب‌بازی‌ها، هم هماهنگی میان دست، چشم كودكان و هم توانایی‌های فكری آنان را بهبود می‌بخشد. در واقع اسباب‌بازی‌های خانه‌سازی بهترین اسباب‌بازی آموزشی برای كودكان و بچه‌هاست.

 

اسباب‌بازی‌های معرفی شده تعدادی از بهترین اسباب‌بازی‌ها برای كودكان هستند كه در عین حال ایمن و سرگرم‌كننده هستند، به گسترش توانایی‌های كودكان نیز كمك می‌كنند.

در پایان، نكته بسیار مهمی كه خانواده‌ها باید بدانند آن است كه یك كودك، زمانی بیشترین میزان یادگیری را دارد كه در حین بازی با اسباب‌بازی‌های با والدین، خواهران و برادران، پدربزرگ و مادربزرگ، پرستار و سایر افراد، مراوده و برخورد داشته باشد. بنابراین همواره اطمینان حاصل نمایید كه تا حد امكان در اطراف كودك حضور دارید تا با او مشاركت و همراهی كنید.

 

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع : چهاردیواری

 

مقالات مرتبط :

بازی های پنج دقیقه ای

کودکان و علاقه به کلکسیون

برایش خاطره بسازید

بازی، یک تیر و دو نشان

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین