تبیان، دستیار زندگی
سلامتی یک نفر از هر ده نفری که مقادیر بیش از حد ویتامین را دریافت می کنند، در معرض خطر است. بنابراین شما نه تنها پول خود را جهت خرید ویتامین هایی که نیاز ندارید تلف می کنید، بلکه در معرض بیشتر خطر حملات قلبی و برخی سرطان ها ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هشداری در مورد مصرف بیش از اندازه قرص های مولتی ویتامین


سلامتی یک نفر از هر ده نفری که مقادیر بیش از حد ویتامین را دریافت می کنند، در معرض خطر است. بنابراین شما نه تنها پول خود را جهت خرید ویتامین هایی که نیاز ندارید تلف می کنید، بلکه در معرض بیشتر خطر حملات قلبی  و برخی  سرطان ها  نیز قرار می گیرید.

کسانی که بیش از اندازه مکمل های ویتامینی استفاده می کنند، در معرض بیشتر خطر حملات قلبی و سرطان قرار می گیرند.

دانشمندان طی تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که دریافت بیش از حد قرص های مولتی ویتامین نمی تواند از حملات قلبی یا سرطان جلوگیری کند. ولی شواهدی وجود دارد که دریافت بیش از اندازه آنتی اکسیدان ها، می تواند باعث حملات قلبی شود.

در همین زمینه گروهی از  بیماران قلبی  مورد مطالعه قرار گرفتند. در این تحقیق، گروه هدف افرادی بودند که مبتلا به عارضه قلبی بودند و HDL  (کلسترول خوب) خون آنها پایین و LDL  (کلسترول بد) خون آنها نرمال بود .

در این بررسی مشاهده شد افرادی که ویتامین های A  ، E، C و  آنتی اکسیدان ها  را به مدت سه سال دریافت می کردند بهتر نشدند. اما در کسانی که داروهای پایین آورنده کلسترول و نیاسین  را به همراه یکدیگرمصرف می کردند کاهش قابل توجهی در حملات قلبی و گرفتگی عروق مشاهده شد؛ همچنین در حدود 42 درصد سطح HDL خون آنها افزایش یافت.

مصرف ویتامین ها و ترکیبات آنتی اکسیدانی به همراه داروهای پایین آورنده کلسترول ، مانع از اثر این داروها در جلوگیری از حملات قلبی می¬شود.

گروهی که داروی پایین آورنده کلسترول، نیاسین و آنتی اکسیدان ها را دریافت می کردند، هیچ بهبودی نیافتند.

مصرف ویتامین ها و ترکیبات آنتی اکسیدانی به همراه داروهای پایین آورنده کلسترول مانع از اثر این داروها در جلوگیری از حملات قلبی  می¬شود. این گروه از افراد دارای HDL کمتر بودند و درنتیجه بیشتر دچار حملات قلبی می شدند. در این بررسی، گروه مورد مطالعه، IU800 ویتامین E  (دو برابر مقدار توصیه شده)، 1000 میلی گرم ویتامین C  (10 برابر مقدار توصیه شده)، 25 میلی گرم بتاکاروتن (بتاکاروتن پیش ساز ویتامین A دربدن است؛ این مقدار، چهار برابر مقدار توصیه شده است)، و 100 میکروگرم سلنیوم (دو برابر مقدار توصیه شده) دریافت کردند.

مصرف بیش از حد مواد آنتی اکسیدانی باعث می شود سیستم ایمنی نتواند سلول های سرطانی را از بین ببرند.

افراد سیگاری که از مقادیر زیاد  ویتامین A  استفاده می کنند، در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند. افرادی که دارای پولیپ در روده بزرگ خود هستند، با دریافت مقادیر بیش از حد قرص های حاوی ویتامین E در معرض افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.

حیات سلول های سرطانی  به ترکیبات اکسیدانی حاصل از عکس العمل های شیمیایی درون بدن وابسته است. همچنین این سلول ها، آنتی اکسیدان ها را درون دیواره های خود می¬برند و از آنتی¬اکسیدان ها جهت محافظت در برابر سیستم ایمنی که سعی در از بین بردن سلول های سرطانی دارد، استفاده می کنند. بنابراین زمانی که شما بیش از حد آنتی¬اکسیدان دریافت می¬کنید، این دریافت بیش از اندازه، سلول¬های سرطانی  را در برابر سیستم ایمنی که قصد نابود کردن آنها را دارد محافظت می¬کند.

نکته : دفعه بعد که خواستید مقادیر زیادی ویتامین مصرف کنید، به خاطر داشته باشید که هیچ دلیلی برای این که مصرف بیش ازاندازه قرص¬های مولتی¬ ویتامین از حملات قلبی و سرطان جلوگیری می¬کند وجود ندارد؛ ولی شواهدی دال بر این که مصرف بیش از اندازه مولتی¬ ویتامین¬¬ها خطر حملات قلبی و سرطان ها را افزایش می دهد وجود دارد.

منبع : WWW.DRMIRKIN.COM

ترجمه و تنظیم : قرهی - کارشناس تغذیه تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.