سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در شرایطی كه اسپانیا امیدوار است پروسه‌ی صلحی را برای حل درگیری چهار دهه‌ی باسك آغاز كند‏، بحث میان مقامات اسپانیا و باسك بر سر تابلوی " گرونیكا"‏ اثر پابلو پیكاسو ادامه دارد؛ مقامات باسك ادعا می‌كنند، این تابلو كه مشهورتری...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تابلوی گرونیكای پیكاسو

به درگیری‌ میان اسپانیا و باسك دامن ‌زد


  

در شرایطی كه اسپانیا امیدوار است پروسه‌ی صلحی را برای حل درگیری چهار دهه‌ی باسك آغاز كند‏، بحث میان مقامات اسپانیا و باسك بر سر تابلوی " گرونیكا"‏ اثر پابلو پیكاسو ادامه دارد؛ مقامات باسك ادعا می‌كنند، این تابلو كه مشهورترین تابلوی پیكاسوست، نماد ملی‌شان است.

به نقل از منابع خبری اینترنتی، دولت منطقه‌یی باسك از مادرید خواسته‌است، این شاهكار را برای نمایشگاهی در بیلبائو به آن‌ها امانت دهد. این نمایشگاه با هدف بزرگ‌داشت هفتادمین سالگرد بمبباران شهر گرونیكای باسك دایر می‌شود. این شهر در جریان جنگ داخلی اسپانیا از سوی نیروهای نازی حامی ژنرال فرانسیسكو فرانكو بمباران شد.

دولت اسپانیا گفته است، تاكنون به تابلوی گرونیكا خسارات زیادی وارد شده است، بنابراین انجام یك سفر دیگر می‌تواند خسارات بیشتری به آن وارد كند.

  

این تابلو از زمانی كه پیكاسو آن را برای نمایشگاه جهانی پاریس سال 1937 خلق كرده تا كنون ده‌ها نمایشگاه به‌نمایش گذارده شده است. مقامات باسك در گذشته نیز تلاش كرده بودند این تابلو را برای افتتاح موزه‌ی هنر گاگنهایم بیلبائو به امانت بگیرند‏، اما اقدامات‌شان هیچ ثمری دربر نداشت، آن‌ها معتقدند، موضوع خسارت دیدن این تابلو بهانه‌ای بیش نیست.

میرن آزكاریت، سخنگوی دولت باسك گفت: شرایط حمل و نقل مدرن از وارد آمدن هر گونه خسارت به این تابلو ممانعت می‌كند، اما كارمن كالوو، وزیر فرهنگ اسپانیا سوگند خورده است، تابلوی گرونیكا را به هیچ وجه از موزه‌ی هنرمدرن رینا سوفیا به جایی انتقال نخواهد داد.

از سویی دیگر از لحاظ رسمی، پرونده‌ی گرونیكا نمی‌تواند امید مقامات را برای پایان دادن به درگیری باسك كم كند. در این درگیری كه از سال 1968 برای استقلال دولت باسك آغاز شده است، بیش از 800 تن جان خود را از دست داده‌اند.

اما در عمل تابلوی پیكاسو نمی‌تواند از امور سیاسی جدا شود، چرا كه گرونیكا با كمتر از 20 هزار نفر جمعیت پایتخت معنوی مردم باسك به‌شمار می‌آید؛ در این شهر نمایندگان پادشاهان اسپانیا سوگند خوردند به خودمختاری باسك احترام بگذارنند.

در 26 آوریل سال 1937، لشكر آلمان تعداد كشته شدگان گرونیكا را 1500 تن اعلام كرد كه خشم بین‌المللی را برانگیخت و سبب شد پیكاسو این تابلوی سیاه و سفید را به سبك كوبیسم بكشد.

این تابلو كه به اندازه‌ی هفت متر و 76 سانتیمتر در سه متر و 49 سانتیمتر است رنج مردم و حیوانات را در اوج جنگ نشان می‌دهد. این تابلو نشان می‌دهد، هرج و مرج می‌تواند به عنوان استقامت باسك در برابر دیكتاتوری فرانكو باشد.

سخنگوی دولت باسك گفت: مخالفت دولت اسپانیا برای انتقال این تابلو، تاثیر بدی بر مسیرصلح و آزادی می‌گذارد كه ما خواهان برقراری‌اش هستیم.

پیكاسو نمی‌خواست تا زمانی كه فرانكو در اسپانیا بر مسند حكومت است، تابلوی گرونیكا به اسپانیا بازگردد، بنابراین این اثر در سال 1981 از موزه‌ی هنر مدرن نیویورك به این كشور باز گردانده شد.

این تابلو تا كنون در 40 نمایشگاه از كشورهای اسكاندیناوی تا انگلیس شركت كرده است.

مقامات باسك امیدوار بودند تابلوی گرونیكا در افتتاح موزه‌ی هنر گاگنهایم در سال 1997 توجه زیادی را به‌سوی خود جلب كند، اما دولت اسپانیا در آن سال اعلام كرد، انجام هر گونه سفر دیگر به این تابلو خسارت وارد می‌كند.

لینکها:

 فروش اینترنتی آثار پیكاسو 

 مكاتب هنری - كوبیسم 

 25 اكتبر سالروز تولد پابلو پیكاسو (نقاش اسپانیایی) 

 19 فروردین (8 آوریل ) سالروز درگذشت پیكاسو 

 تاملی بر سبک کوبیسم 

 پیکر سازی و پیكاسو 

 از ونگوك تا پیكاسو 

 موزه جدید پیكاسو ساخته شد 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین