سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
محققان در حال آغاز دوره آزمایشی بر روی بازوی روباتیک ایستگاه فضایی هستند تا با آزمودن توانایی این بازو در سوخت‏گیری مجدد ماهواره‏ها، زمینه را برای ساخت ماشین‏های گشت‏زن فضایی برای سوخت‏رسانی به ماهواره‏های مختلف فراهم کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تمرین سوخت‏گیری ماهواره‏ها در فضا

زمین های دیگر در فضا


محققان در حال آغاز دوره آزمایشی بر روی بازوی روباتیک ایستگاه فضایی هستند تا با آزمودن توانایی این بازو در سوخت‏گیری مجدد ماهواره‏ها، زمینه را برای ساخت ماشین‏های گشت‏زن فضایی برای سوخت‏رسانی به ماهواره‏های مختلف فراهم کنند.


این آزمایش که مأموریت "سوخت‏گیری دوباره روباتیک" یا RRM نام دارد، در واقع یک ماهواره مدل است که به همراه آتلانتیس به ایستگاه فضایی منتقل شده و قرار است امروز دوازدهم جولای در فضای خارجی ایستگاه فضایی نصب شود.

RRP ابزاری است برای آزمودن بازوی روباتیک ایستگاه که "دکستر" (چابک) نام دارد تا فضانوردان بتوانند توانایی این بازوی روباتیک در سوخت‏گیری مجدد و حفظ یک ماهواره در فضا را بسنجند.

به گفته محققان تا پیش از این چنین ماموریت‏های پیچیده روباتیکی در فضا انجام نگرفته بود و در صورت موفقیت‏آمیز بودن آن، قدم بعدی آغاز ماموریتی به سوی یک ماهواره است که سوخت آن به پایان رسیده است. ناسا تاریخ آغاز چنین ماموریتی را سال 2013 پیش‏بینی کرده است

دانشمندان طی دو سال آینده عملکرد دکستر را به دقت زیر نظر خواهند داشت و اطلاعات جمع‏آوری شده توسط آنها می‏تواند مسیر ساخت و استفاده از دستگاه‏های روباتیک پیشرفته که در مدار زمین گشت‏زنی کرده و به سوخت‏رسانی و تعمیر ماهواره‏ها می پردازند، منجر شود.

این مدل ماهواره‏ای به اندازه یک ماشین ظرف‏شویی بوده و مشابه یک ماهواره واقعی مملو از برآمدگی‏ها و کابل‏ها و قطعات بیرونی است. این ماهواره همچنین از چهار ابزار ویژه برخوردار است که دکستر می‏تواند از این ابزارها برای تغییر دادن و تعمیر کردن قطعات خارجی ماهواره استفاده کند.

در طول راهپیمایی فضایی، RRM توسط بازوی روباتیک هیجده متری دکستر به موقعیت دائمی خود منتقل شده و در فضای خارجی ایستگاه وصل خواهد شد. پس از آن آزمایش‏های چابکی و سرعت بازوی روباتیک آغاز خواهد شد. سوخت‏گیری مجدد این ماهواره بخش مهمی از آزمایش به شمار می‏رود و نیازمند دقت بسیار بالا و استفاده از ابزارهای متعدد است تا در نهایت دکستر بتواند به لوله سوخت‏گیری ماهواره دسترسی پیدا کند.

به گفته محققان تا پیش از این چنین ماموریت‏های پیچیده روباتیکی در فضا انجام نگرفته بود و در صورت موفقیت‏آمیز بودن آن، قدم بعدی آغاز ماموریتی به سوی یک ماهواره است که سوخت آن به پایان رسیده است. ناسا تاریخ آغاز چنین ماموریتی را سال 2013 پیش‏بینی کرده است.

تا کنون فضانوردان بارها و در ماموریت‏های مختلف اقدام به تعمیر و یا ترمیم ماهواره‏ها و تلسکوپ‏ها از جمله تلسکوپ هابل پرداخته‏اند؛ اما هدف اصلی از ماموریت RRM نمایش دادن توانایی‏های روباتیک است تا بتوان از این توانایی‏ها در تعمیر و سوخت‏رسانی به بسیاری از ماهواره‏ها، حتی ماهواره‏هایی که برای تعمیر شدن طراحی نشده‏اند استفاده کرد.

بر اساس گزارش اسپیس، با استفاده از این فناوری می‏توان طول عمر بسیاری از تجهیزات فضایی را افزایش داده و میلیون‏ها دلار در هزینه مربوط به عملکرد ماهواره‏ها صرفه‏جویی کرد.

منبع: مهر


باشگاه کاربران تبیان ـ ارسالی از: shilda

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین