سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، برای به دام انداختن اسامه بن لادن از یک برنامه مجعول واکسیناسیون استفاده کرده تا به وسیله دی‌ان‌ای بن‌لادن، به وی دسترسی پیدا کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بن لادن با واکسن پیدا شد


سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، برای به دام انداختن اسامه بن لادن از یک برنامه مجعول واکسیناسیون استفاده کرده تا به وسیله دی‌ان‌ای بن‌لادن، به وی دسترسی پیدا کند.

خانواده بن لادن

به گزارش جهان به نقل از دیلی‌میل، نیروهای جاسوس آمریکایی در منطقه "ابت‌آباد" که نسبت به حضور بن‌لادن در آن ظنین بودند، یک برنامه پوششی واکسیناسیون را با هدف شناسایی دی‌ان‌ای شیخ اسامه بن لادن ترتیب داده بودند. این مطلب از سوی مقامات پاکستانی و ساکنان محلی نیز تایید شده است. این برنامه علی‌الظاهر برای مقابله با بیماری "هپاتیت ب" اجرا شده است.

نیروهای سیا برای پیاده‌سازی این نقشه اطلاعاتی زیرکانه، از یک پزشک پاکستانی به نام "شکیل آفریدی" استفاده کردند تا این برنامه را در مناطق فقیر ابت‌آباد آغاز کند. به این ترتیب طرح مزبور به مرور زمان در بین مردم منطقه مقبولیت یافت. آفریدی اکنون توسط استخبارات ارتش پاکستان (آی‌اس‌آی) دستگیر شده است.

بنابراین گزارش، نیروهای آمریکایی احتمال بالایی می‌دادند که شیخ اسامه در ابت‌آباد به سر برده و حتی منزل وی را نیز شناسایی کرده بودند اما می‌خواستند با به دست آوردن دی‌ان‌ای وی از طریق فرزندانش از حضور وی در این منزل مطمئن شوند. نیروهای آمریکایی پیش‌تر یک نمونه دی‌ان‌ای بن‌لادن را از طریق خواهر وی که در سال 2010 مرده بود، در اختیار داشتند.

نیروهای سیا برای پیاده‌سازی این نقشه اطلاعاتی زیرکانه، از یک پزشک پاکستانی به نام "شکیل آفریدی" استفاده کردند تا این برنامه را در مناطق فقیر ابت‌آباد آغاز کند. به این ترتیب طرح مزبور به مرور زمان در بین مردم منطقه مقبولیت یافت. آفریدی اکنون توسط استخبارات ارتش پاکستان (آی‌اس‌آی) دستگیر شده است

ظاهرا آفریدی برای پیاده‌سازی برنامه خود رشوه‌های فراوانی به مقامات بهداشت محلی ابت‌آباد پرداخت کرده بود. وی در ماه مارس از منطقه خیبر راهی ابت‌آباد شده بود.

پس از حمله آمریکا به ابت‌آباد به شدت در روابط پاکستان و آمریکا تنش ایجاد شده، تا آنجا که آمریکایی‌ها قصد دارند 800 میلیون دلار از کمک‌های نظامی خود به پاکستان بکاهند.

پاکستان همواره حامی گروه‌های شبه‌نظامی سلفی بوده است. این گروه‌ها مهم‌ترین عنصر در مقاومت پاکستان در برابر بزرگ‌ترین دشمن خود یعنی هندوستان به حساب می‌آیند.

بخش سیاست تبیان


منبع:جهان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین