تبیان، دستیار زندگی
غذایی که به هنگام شروع سفر و در مسیر مسافرت استفاده می‌شود، نباید پرچرب و یا حاوی نمک زیاد باشد. چنانچه تمایل به مصرف غذاهای پخته دارید، لازم است پس از آماده‌سازی و طبخ آن‌ها طبق روش‌های صحیح بهداشتی، ابتدا آن‌ها را سرد نموده و سپس در ظروف مخصوص قرار دهید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سفری خاطره‌انگیز با غذاهای خانگی


غذایی که به هنگام شروع سفر و در مسیر مسافرت استفاده می‌شود، نباید پرچرب و یا حاوی نمک زیاد باشد. چنانچه تمایل به مصرف غذاهای پخته دارید، لازم است پس از آماده‌سازی و طبخ آن‌ها طبق روش‌های صحیح بهداشتی، ابتدا آن‌ها را سرد نموده و سپس در ظروف مخصوص قرار دهید.


مسافرت

بعضی از اشخاص در طول سفر، در رستوران‌های بین راه غذا مصرف می‌نمایند. برخی از افراد ترجیح می‌دهند هنگامی که با اتومبیل مسافرت می‌کنند و راهی طولانی در پیش دارند، غذای خانگی برای خود و خانواده به همراه داشته باشند. در این مطلب، می‌خواهیم به موضوع همراه داشتن غذای خانگی اشاره کنیم.

وضعیت بهداشتی غذا

بسیاری از غذاها در برابر میکروب‌ها و عوامل فساد مواد خوراکی، آسیب‌پذیرند و به آسانی در معرض آلودگی‌های میکروبی یا مسمومیت‌های غذایی قرار می‌گیرند، از جمله مواد پخته و مواد سرخ‌کرده، به خصوص چنان‌چه حاوی چربی زیاد باشند، مواد شیرین، موادی که به هنگام آماده‌سازی، طبخ و پس از طبخ آن‌ها، نکات بهداشتی رعایت نشود و حاوی آلودگی‌های اولیه یا ثانویه باشند، مثلاً چنانچه در غذا سبزی به کار رفته باشد، اگر قبل از طبخ، سبزی به خوبی شستشو و تمیز نشده باشد و آلودگی اولیه در آن زیاد باشد یا چنانچه غذا در ظروف غیربهداشتی و آلوده نگهداری شود، همچنین اگر قسمت‌های داخلی ماده غذایی (به خصوص انواع گوشت) به خوبی پخته نشده و حرارت طبخ را دریافت نکند، بیشتر و سریع‌تر در معرض آلودگی قرار می‌گیرد. انواع گوشت و تخم‌مرغ نیز از موادی هستند که می‌توانند به سادگی آلوده شوند.

بنابراین لازم است در آماده‌سازی، طبخ و نگهداری غذاهایی که در طول سفر در اتومبیل به همراه دارید، نهایت دقت و توجه را بنمایید. چنانچه بتوانید از انواع ساندویچ‌ها مانند ساندویچ پنیر، خیار و گوجه‌فرنگی یا پنیر، گردو و سبزی خوردن و امثال آن استفاده کنید، از نظر بهداشتی مناسب‌تر است.

کمبود تحرک در سفر، دو عارضه‌ی مهم برای انسان ایجاد می‌نماید؛ یکی

از شایع‌ترین این عوارض، یبوست و عوارض ناراحت‌کننده ناشی از آن است.

اختلال دیگر افزایش وزن و چاقی می‌باشد که حتی در دوران کوتاه سفر نیز

احتمال ابتلا به آن وجود خواهد داشت

چنانچه تمایل به مصرف غذاهای پخته دارید، لازم است پس از آماده‌سازی و طبخ آن‌ها طبق روش‌های صحیح بهداشتی، ابتدا آن‌ها را سرد نموده و سپس در ظروف مخصوص قرار دهید. جهت نگهداری و حمل غذا، از ظروف پلاستیکی استفاده نمایید، از نگهداری غذاهای گرم در ظروف پلاستیکی جداً پرهیز کنید، زیرا ایجاد ترکیباتی می‌کند که برای سلامتی انسان بسیار مضر است.

بعد از طبخ غذا بهتر است آن را به سرعت سرد نمایید. برای این کار می‌توانید ظرف یا قابلمه غذا را در مخلوط آب و یخ و یا در آب سرد بگذارید، البته لازم است در ظرف غذا باز گذاشته شود تا حرارت از آن خارج شود. پس از خنک کردن غذا می‌توانید آن را در ظروف مناسب قرار دهید و با خود حمل کنید. در طول سفر نباید هوای درون اتومبیل را خیلی گرم نمایید، زیرا موجب آلودگی سریع‌تر غذا می‌شود.

وضعیت تغذیه‌ای غذا

در طول راه سفر و نیز در تمام ایام مسافرت، به طور معمول، افراد تحرک کمتری دارند و بیشتر اوقات خود را به نشستن در اتومبیل یا در هتل و یا به راه رفتن ملایم و قدم زدن می‌گذرانند و اکثراً از ورزش و پیاده‌روی تند خودداری می‌کنند. به همین علت، چنان‌چه در تغذیه خود دقت و توجه کافی ننمایند، ممکن است دچار اختلالاتی شوند که بعداً موجب آزار آنان گردد.

این واقعیت که در تعطیلات، شخص در مرخصی به سر می‌برد و قرار است اوقات خود را به خوشی و شادی سپری نماید، امری کاملاً بدیهی است، ولی چنانچه ایام سفر برای انسان عواقبی ناگوار، دشوار و وخیم در بر داشته باشد، موضوعی کاملاً غیرعادی و ناخوشایند است.

تغذیه‌ی غلط در ایام سفر می‌تواند لطماتی جدی به سلامت انسان وارد سازد. برخی از افراد تصور می‌کنند که پرخوری، بدخوری و برخورداری از تغذیه غلط و ناسالم، چنانچه کوتاه مدت بوده و فقط چند روز به طول انجامد، نمی‌تواند تأثیر مهمی در سلامت فرد داشته باشد. این باور به هیچ وجه صحیح نیست. بدغذایی و استفاده از برنامه غذایی نامناسب، حتی چنانچه در یک وعده باشد، می‌تواند اثراتی بر سلامت انسان به جا گذارد و زمینه را برای اختلالات جدی بعدی فراهم سازد.

بسیاری از افراد به هنگام مسافرت چون به تمیز و بهداشتی بودن سبزی و

سالاد در رستوران‌های بین راه اطمینان ندارند، لذا در طول راه و نیز در مدت

سفر، از سبزی، سالاد و میوه تازه استفاده نمی‌کنند که این امر می‌تواند زیان‌های فراوانی برای آنان در بر داشته باشد

غذایی که به هنگام شروع سفر و در مسیر مسافرت استفاده می‌شود، نباید پرچرب و یا حاوی نمک زیاد باشد. برخی از مادران برای مسافرت به تهیه ساندویچ‌های مختلف مبادرت می‌ورزند. ساندویچ‌هایی مانند ساندویچ مرغ، کتلت و کوکو مشروط بر آن‌که چرب و پرنمک نباشند و از کاهو، خیار، گوجه‌فرنگی یا سبزی خوردن به همراه آن‌ها استفاده شود، می‌توانند غذاهایی خوشمزه و مفید را برای افراد خانواده و به خصوص کودکان فراهم نمایند. همچنین ساندویچ‌های ساده‌تر مانند تخم‌مرغ، نان، پنیر، خیار، گوجه‌فرنگی و کاهو و یا ساندویچ ماهی (ماهی تازه) چنانچه در طبخ آن‌ها از روغن و نمک زیاد استفاده نشود، می‌توانند علاوه بر لذیذ و خوشمزه بودن، مواد مغذی ضروری و مفیدی را نیز به بدن انسان برسانند.

مواد غذایی و غذاهای آماده فرآوری‌شده مانند انواع کالباس، سوسیس، همبرگرهای آماده و امثال آن هم بهتر است تا حد امکان کمتر مورد استفاده قرار گیرند.

تحرک در مسافرت

در مسافرت به علت کمبود تحرک، نیاز به انرژی کاهش می‌یابد، به خصوص چنانچه شخص وقت زیادی را در اتومبیل بگذراند.

کمبود تحرک در سفر، دو عارضه‌ی مهم برای انسان ایجاد می‌نماید؛ یکی از شایع‌ترین این عوارض، یبوست و عوارض ناراحت‌کننده ناشی از آن است. اختلال دیگر افزایش وزن و چاقی می‌باشد که حتی در دوران کوتاه سفر نیز احتمال ابتلا به آن وجود خواهد داشت. مصرف سبزی‌ها و میوه‌های تازه و نیز غذاهای ساده کم‌چربی و کم‌نمک می‌تواند به سلامت انسان کمک نموده و از چاقی و یبوست پیشگیری کند.

آب در سفر

مصرف آب در طول مسافرت

یکی از مسائلی که در مدت زمان مسافرت و به خصوص در طول راه سفر معمولاً گریبانگیر مسافران می‌شود، کمبود مصرف آب است.

کمبود مصرف آب مشکلاتی در پی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها بروز یبوست است.

یبوست از عوارض شایع در بین افراد در مسافرت می‌باشد و حتی بسیاری از اشخاص تصور می‌کنند که یبوست یک عارضه کاملاً طبیعی برای مسافران است. این باور نه تنها اشتباه، بلکه بسیار زیان‌آور می‌باشد، زیرا موجب می‌شود فرد مبتلا به یبوست، به علت طبیعی انگاشتن آن در پی رفع این عارضه و درمان آن و به خصوص پیشگیری از این اختلال ناگوار برنیاید و با تشدید یبوست، سلامت فرد هر چه بیشتر به خطر افتد.

اختلال دیگر که به علت کمبود مصرف آب در مسافرت در انسان رخ می‌دهد کاهش کارایی است. شخصی که آب کافی مصرف نمی‌کند، دچار خستگی، کوفتگی و ضعف می‌شود. چون در مدت مسافرت، و به خصوص در طول راه سفر، معمولاً انسان به علت نشستن طولانی و بی‌حرکت بودن، احساس خستگی بیشتری نسبت به مواقع عادی می‌نماید، لذا لازم است به گونه‌ای تغذیه کند که این کوفتگی و خستگی را کاهش دهد. مصرف آب کافی و سبزی‌ها و میوه‌های تازه، در رفع خستگی و افزایش کارایی فرد نقش مهمی دارد.

سبزی، سالاد و میوه تازه

بسیاری از افراد به هنگام مسافرت چون به تمیز و بهداشتی بودن سبزی و سالاد در رستوران‌های بین راه اطمینان ندارند، لذا در طول راه و نیز در مدت سفر، از سبزی، سالاد و میوه تازه استفاده نمی‌کنند که این امر می‌تواند زیان‌های فراوانی برای آنان در بر داشته باشد که یکی از عوارض آن، بروز یبوست است، اما مهم‌تر از آن، نرسیدن مقدار کافی ویتامین و مواد معدنی به بدن می‌باشد. این امر حتی چنانچه در کوتاه مدت و در چند روز مسافرت باشد، می‌تواند لطمات مهمی به سلامت شخص وارد سازد، به خصوص آسیب‌پذیری در برابر بیماری‌ها (از جمله سرماخوردگی و عفونت‌های تنفسی) از پی‌آمدهای بارز آن است.

البته مصرف سبزی، سالاد و میوه در رستوران‌ها و هتل‌ها، به خصوص در رستوران‌های بین راه توصیه نمی‌شود، ولی لازم است مادران عزیز با خرید میوه، سبزی و مواد سالاد قبل از سفر و شستن و ضدعفونی کردن آن‌ها و قرار دادن این مواد غذایی در کیسه‌های پارچه‌ای تمیز، در طول راه، این مواد را برای خود و خانواده مورد استفاده قرار دهند.

در طول مدت مسافرت نیز حتماً لازم است انواع سبزی‌ها و میوه‌های تازه را خریداری نموده و در محل اقامت خود (هتل و یا ...) آن‌ها را به خوبی شستشو و ضدعفونی کنند، به این ترتیب می‌توان با اطمینان از بهداشتی بودن این گروه از مواد غذایی، از خواص تغذیه‌ای بسیار مفید و ضروری آن‌ها بهره‌مند شد.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: ماهنامه‌ی دنیای تغذیه - برلیانت بزرگمهر، مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی

مطالب مرتبط:

غذای خانگی، همسفری سالم!

جیب خالی، غذای عالی

فواید غذا خوردن در کنار خانواده

غذاهای خانگی؛ سالم تر و ارزان تر

اسهال و استفراغ، بیماری شایع فصل گرم

خوراكی‌های جذاب و آلوده در تابستان

بیماری های شایع فصل تابستان

تغذیه بچه‌ها در تعطیلات تابستان

گرمازدگى، مشکل فصل تابستان

پنج گنج تابستان

توصیه های تابستانه ای!

سالم‌ترین غذا برای تابستان

حفظ تناسب اندام در تابستان

آماده‌باش تابستانی برای بهداشت مواد غذایی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.