سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همواره در مورد فناوری هایی بحث می شود که قرار است وارد بازار شوند و به آینده ما بپیوندند اما کمتر در مورد آنهایی گفتگو می کنیم که قبلا به ما خدمت کرده اند و حالا از دور خارج شده اند
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تاریخچه CD ها


همواره در مورد فناوری هایی بحث می شود که قرار است وارد بازار شوند و به آینده ما بپیوندند اما کمتر در مورد آنهایی گفتگو می کنیم که قبلا به ما خدمت کرده اند و حالا از دور خارج شده اند.


البته این مورد چندان حائز اهمیت هم نیست اما بعضی وقت ها پرداختن به آنها خواندنی است خصوصا در این زمان زیرا گاهی به این نتیجه می رسیم که بعضی هایی که هنوز وارد نشده اند از سرعت پیشرفت تکنولوژی جا مانده و باید از گردونه خارج شوند.

تاریخچه cd ها

فلاپی دیسک ها

قطعا فلاپی دیسک ها اولین وسیله ذخیره اطلاعات در کامپیوتر نبوده اند اما قدمت آن به حدود چهل سال پیش می رسد.

این وسیله در سال 1967 در آی.بی.ام توسط آلن شوگارت اختراع شد اولین مدل آن حلقه ای از جنس پلاستیک بود که وسط آن هسته ای مغناطیسی داشت و 8 اینچی بود.

اما فلاپی هایی که در اولین کامپیوتر های رومیزی استفاده می شد  5.25 اینچی بودکه به سال 1981 بر می گردد.

 

فلاپی دیسک چندان عمر نکرد و در سال 2007 عمر آن به پایان رسید در حقیقت در سال 2007 اکثر سازندگان سخت افزار اعلام کردند دیگر فلاپی دیسک نمی سازند.

البته سوییچ از فلاپی به دیسک CD در سال  1998 متحقق شد.

بنابر این فلاپی دیسک 26 سال عمر کرد.

 

Linn Products که اولین شركت بزرگ تولیدكننده سی دی و دی وی دی از ابتدای سال 2010 میلادی تولید دیسك های فشرده را متوقف کرده است و این زنگ خطری است برای این وسیله که به سوی انتهای راه خود می رود

دیسک های چند رسانه ای

CD مخفف عبارت Compact Disc یا دیسک فشرده است خدمت این وسیله هم 20 سله است که دلیل اولیه ساخت آنها استفاده به عنوان وسیله پخش صدا و موسیقی بود می گویند ایدة ساخت آنها از صفحات گرامافون گرفته شده است.

CD از جنس پلاستیک بوده و دارای ضخامتی معادل چهار صدم یک اینچ (2/1 میلیمتر) است.

اما شاید شما هم توجه کرده باشید که این وسیله هم به مرور حضورش کم رنگ شده است مخصوصا از زمانی که فلش مموری ها وارد بازار شده اند.

جالب است بدانید Linn Products که اولین شركت بزرگ تولیدكننده سی دی و دی وی دی از ابتدای سال 2010 میلادی تولید دیسك های فشرده را متوقف کرده است و این زنگ خطری است برای این وسیله که به سوی انتهای راه خود می رود. این شركت اعلام کرده است که قصد دارد از این پس بر روی تولید و عرضه دستگاه های پیشرفته تر و به خصوص دستگاه های پخش دی وی دی متمركز شود.

این شرکت پیش بینی کرده است که  طی یك تا دو سال آینده تولید سی دی و دستگاه های پخش آن به شدت محدود شود و این فناوری نیز به تدریج به تاریخ می پیوندد.

تاریخچه cd ها

اما دو هفته پیش Maximum tech  اعلام کرد که نظریه ای در این زمینه دارد این شرکت معتقد است که با توجه به اتصال آنلاین نیاز به این وسیله نیز کمتر می شود البته این سایت اعلام کرد

که با توجه به سیر صعودی به کار گیری وب در جوامع امروزی به زودی به یگانه مرجع و منبع همه اطلاعات تبدیل خواهد شد

بر اساس آنچه که در این سایت می خوانید می توانیم  از طریق مجازی (آنلاین) نیازهای دیجیتال و الکترونیکی خود را سریع تر و با دغدغه ای به مراتب کمتر، هزینه بسیار کمتر ، و سر و کله نزدن با بسته بندی و دیسک های فیزیکی (که در معرض صدمه فیزیکی قرار دارند) بدست آوریم.

 

As online connectivity, in either its wired or wireless guise, expands toward ubiquity, as data transmission rates increase, and as the proliferation of Internet-centric devices in our society continues unabated, there"s little doubt the Web will soon be the hub for all our personal electronic entertainment. How could it not?

Why then – if we can go online to get our goodies faster and with far less hassle, far less cost, and far less packaging – would pre-recorded physical media exist at all? We think it won"t.

The transition is already happening all around us. Downloadable music of course, but downloadable games and indeed on-demand gaming services too. Today, we find operating systems (Google"s Chrome) that live only in the Cloud, Blu-ray players that emphasize Internet connectivity, and recently-announced Netflix subscriptions that favour streamed over shipped movies. The list is long and it only grows longer with each passing day.

We know people who haven"t bought a CD or rented a movie disc in years. That will very shortly be the rule rather than the exception

 

 

فائزه سیدخاموشی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

 maximumtech

"Modern History Faculty Graduate Resources Room" by: Jeff Martin

“Multimedia Crucible from Penguin & Voyager.” Publishers Weekly, September 5, 1994, p. 24

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین