سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کیانوش رستمی قهرمان جهان همان پسرک دوست داشتنی است که توانست با مهار وزنه های آهنین به عنوان برترین وزنه بردار رقابت ها را آن خود کند ........
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سربازی بزرگترین دغدغه مرد طلایی


کیانوش رستمی قهرمان جهان همان پسرك دوست داشتنی است که توانست با مهار وزنه های آهنین به عنوان برترین وزنه بردار رقابت ها را آن خود کند.


کیانوش رستمی

بیست سال سن دارد و بسیار با انگیزه به نظر می رسد. او را به تبیان دعوت كردیم تا از قهرمانی و احساسش برایمان بگوید، ازعشقش به اهل بیت (ع) ،از دغدغه هایش و آرزوهایش و ...

راهی دراز در پیش دارد و در تلاش است تا بتواند بار دیگر پرچم کشورمان را به اهتزاز درآورد. صحبت های کیانوش رستمی در گفتگوی اختصاصی تبیان پس از قهرمانی را اینجا بخوانید:

 

 

قبل از هر چیز بیوگرافی کامل خود را بیان کنید؟

کیانوش رستمی هستم متولد 1/5/1370 از استان کرمانشاه. در دسته 85 کیلو گرم تیم ملی عضویت دارم و توانستم در مسابقات جهانی به عنوان بهترین وزنه بردار مسابقات شناخته شوم.

چطور شد که شما رشته وزنه برداری را انتخاب کردید؟

برادرم باعث شد تا من این رشته را انتخاب کنم و به این رشته علاقه مند شوم و دیگر نتوانم از این رشته خارج شوم. قبل از انتخاب وزنه برداری رشته های مختلفی چون ژیمناستیک، کاراته و واترپلو را هم به طور حرفه ای تجربه کرده ام اما به دلیل جذابیت های خاص وزنه برداری در این رشته ماندگار شدم.

از انتخاب رشته وزنه برداری راضی هستید؟

رشته وزنه برداری علاوه بر جذابیت های خاص اش سختی های فراوانی نیز دارد که یک ورزشکار باید متحمل شود. شاید علاقه مندان به ورزش در جریان نباشند اما مصدومیت های فراوانی که در این رشته وجود دارد باعث شده است تا از این رشته به عنوان سنگین ترین ورزش نامبرده شود.

خب طبیعتا زمانی که پیام رهبری را شنیدم احساس شیرین تری نسبت به زمان مدال طلا به من دست داد و توجه مقام معظم رهبری باعث شد تا روحیه تیم افزایش پیدا کند تا در رقابت های دیگر بتوانند به درخشش خود ادامه دهند

از شرایط حریفان و مسابقات قهرمانی جوانان و اینکه قبل از شروع مسابقات پیش بینی کسب مدال را می کردید؟

با توجه به اینکه برای اولین بار با تغییر وزن در دسته 85 کیلو گرم شرکت می کردم و مسابقات در سطح بین المللی و بالایی برگزار می شد شرایط سختی را تجربه کردم. این شرایط زمانی دشوار تر شد که به دلیل مشکل سربازی خروجی من تا سه ساعت قبل از پرواز برطرف نشده بود و من از لحاظ روحی در شرایط مناسبی قرار نداشتم. تمامی این شرایط دست به دست هم داد تا من یک هفته از شرایط مسابقه و تمرینات فاصله بگیرم و نتوانم به هدفم که شکستن رکورد بود دست پیدا کنم.

با مدالی که به دست آوردید می توان انتظار داشت که مشکل سربازی شما به دلیل شرایط ویژه ای که برای قهرمانان ملی در نظر گرفته اند قابل حل باشد؟

من مدال طلای جوانان و برنز جهان را در کارنامه دارم اما اقداماتی برای انجام این کار صورت گرفته نشده است و من نیز می خواهم همانند دیگران از طریق قانون سه برادری اقدام کنم تا شاید این مشکلم برطرف شود. در حالی که مشکلات خروجی من یکی از بزرگترین مشکلات به شمار می رود.

کیانوش رستمی در تبیان

افتخار انتخاب بهترین وزنه بردار مسابقات از آن شما و یک ایرانی شد چه احساسی دارید؟

واقعا خوشحال کننده است که توانستم در وزن خودم بهترین وزنه ها را بالای سر ببرم و از نظر رکوردی نیز در دنیا بهترین شوم.

فدراسیون وزنه برداری پاداش های فراوانی برای مدال آوران وعده داده است این پاداش ها پرداخت شده است؟

آقای رضازاده پاداش های وزنه برداران را پرداخت کرد که مبلغ آن دو میلیون تومان بود.

برای قهرمان جهان تنها دو میلیون در نظر گرفته اند؟

فدراسیون از نظر مالی در شرایط مناسبی قرار ندارد و بیشتر در تلاش است تا شرایط سفرهای خارجی و اردوها مناسب باشد که هزینه های زیادی را صرف اردوها می شود. علاوه بر این ما انتظار داریم تا کمیته ملی المپیک و سازمان یا وزارت بیشتر از اینها رسیدگی کنند.

به نظر شما رسانه ها نگاه یکسانی به رشته های ورزشی دارند و عدالت در ورزشکاران رعایت می شود؟

رسانه ها بیشتر به ورزش فوتبال می پردازند و علاقه کمتری برای پوشش رشته های دیگر از خود نشان می دهند. اگر کمی به گذشته برگردیم درخواهیم یافت وزنه برداران توانسته اند بهترین مدال ها را برای کشورمان به دست آورند و اگر کمی به این رشته بیش از گذشته توجه شود خبرهای بهتری در انتظار ورزش کشورمان خواهد بود.

شما مدال های خود را از دستان کسی دریافت کردید که سالها عنوان قوی ترین مرد جهان را یدک می کشید؟ نظرتان در مورد حسین رضازاده و کادر فنی چیست؟

احساس خیلی خوب داشتم که یک ایرانی که سالها قهرمان بوده است مدال طلایم را به گردنم آویخت. باید در آن شرایط قرار بگیرید تا برایتان قابل درک باشد و بیان کردنش خیلی سخت است. کادر فنی نیز زحمات زیادی برای بچه ها می کشند و شش تن از ملی پوشان توانستند در این مسابقات مدال کسب کنند که نشان از تلاش کادر فنی و زحمت های آنها می دهد. شاید برایتان جالب باشد که در تمرینات اگر یکی از ملی پوشان در مهار وزنه موفق نباشد آقای باقری به قدری ناراحت می شوند که به نظر می رسد خودشان ناموفق بوده اند.

یکی از حیاتی ترین مسائل ورزشکاران دوپینگ است که اگر آنها در این مورد آگآهی کمی داشته باشند به راحتی دوپینگ آنها مثبت اعلام خواهد شد. به طور مثال قرص سرماخوردگی دوپینگ محسوب می شود و اگر در جریان نباشید و آزمایش بدهید جواب آن مثبت اعلام خواهد شد.

 

قهرمانی جوانان کشورمان به قدری با ارزش بود که پیام رهبری شامل حال مردان وزنه برداری شد چه احساسی دارید؟

خب طبیعتا زمانی که پیام رهبری را شنیدم احساس شیرین تری نسبت به زمان مدال طلا به من دست داد و توجه مقام معظم رهبری باعث شد تا روحیه تیم افزایش پیدا کند تا در رقابت های دیگر بتوانند به درخشش خود ادامه دهند تا باز هم شاهد پیام رهبری باشیم که ارزشش از کسب عنوان های قهرمانی به مراتب بالاتر است.

چه انتظاراتی از مسئولین و فدراسیون دارید تا بتوانید موفقیت های خود را در عرصه های بین المللی ادامه دهید؟

به نظر من فدراسیون عملکرد قابل قبولی داشته است و اردو های زیادی را برای ورزشکاران برگزار کرده است. انتظار من بیشتر از مسئولان کشور می باشد تا با در نظر گرفتن شرایطی آینده ورزشکاران را تامین کنند. عمر ورزشکار بسیار کوتاه است و آنها به جز ورزش منبع درآمد دیگری ندارند.

رقابت های جهانی پاریس و المپیک درراه است چه برنامه ای برای این مسابقات در نظر گرفته اید؟

من به تازگی وارد دسته 85 کیلو گرم شده ام و هنوز نتوانسته ام در این وزن به خوبی فیکس شوم که انشاالله در آینده امیدوارم بتوانم رکورد شکنی کنم تا کار نیمه تمام را انجام دهم.

کیانوش رستمی در تبیان

سطح وزنه برداری ایران و جهان را چگونه ارزیابی می کنید؟

قطعا همین طور است و امیدوارم بتوانیم در مسابقات آتی این روند را ادامه دهیم. البته در رده بزرگسالان کار به مراتب سختی را پیش رو داریم چرا که چینی ها در اوزان سنگین از وزنه برداران خوبی برخوردار هستند.

اگر قرار بود رشته ای به جز وزنه برداری را انتخاب کنید چه رشته ای را انتخاب می کردید؟

به رشته های ژیمناستیک و واترپلو علاقه بیشتری داشتم. هر چند وزنه برداری چیز دیگری است.

وزنه برداری رشته ای است که همگان به یاد دوپینگ می افتند نظر شما در این باره چیست؟  

یکی از حیاتی ترین مسائل ورزشکاران دوپینگ است که اگر آنها در این مورد آگآهی کمی داشته باشند به راحتی دوپینگ آنها مثبت اعلام خواهد شد. به طور مثال قرص سرماخوردگی دوپینگ محسوب می شود و اگر در جریان نباشید و آزمایش بدهید جواب آن مثبت اعلام خواهد شد. این در حالی است که نمی توانی ثابت کنی که از قرص سرماخوردگی استفاده نکردی و این مسئله برای ورزشکاران دچار مشکل خواهد شد.

با توجه به رسیدن ماه های خاص شعبان و رمضان به کدام یک از ائمه ارادت ویژه ای دارید و در لحظات سخت به کدام یک از آنها متوسل می شوید؟

بنده بیشتر به امام علی (ع) و امام رضا (ع)  ارادت ویژه ای دارم. زمانی که روی سکو قرار می گیرم تا وزنه را مهار کنم از تمام وجود از ائمه قدرت می گیرم.

اعتقادات مذهبی چقدر در ورزش تاثیر گذار است؟

قطعا تاثیر فراوانی دارد. اگر اعتقادات و علایق مذهبی کمی وجود داشته باشد شهرت و حواشی پیرامون آن موجب ایجاد مشکلات فراوانی برای ورزشکاران خواهد شد.

نماز چه مقدار در زندگی شما نقش دارد؟

به دلیل اینکه در خانواده ای بزرگ شده ام که چنین مسائلی در آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است به همین دلیل مادرم اجازه نمی دهد تا نمازی به خصوص در اوقات سحر قضا شود و اعتقاد دارد تمام آنچه به آن رسیده ام از همین نماز و اعتقادات پاک است.

اولین چیزی که به پس از شنیدن کلمات زیر به ذهن تان می رسد بیان کنید؟

وزنه برداری: دوستش دارم

المپیک: آرزوی قلبی

دوپینگ: خوشایند نیست

مدال طلا: خوشحال کننده

ازدواج: به موقع اش خوب است

تبیان: عالیه

مصاحبه: رضا سیگاری

بخش ورزشی تبیان

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین