وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دبیر انجمن گوش، گلو و بینی ایران گفت: لوزه سوم در صورتی که راه بینی را به میزان دوسوم بسته باشد و فرد دچار خرخر و خوابیدن با دهان باز شود، می‌توان آن را بعد لز دو سالگی عمل کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین زمان برای بیرون آوردن لوزه

بهداشت دهان و دندان

دبیر انجمن گوش، گلو و بینی ایران گفت: لوزه سوم در صورتی که راه بینی را به میزان دوسوم بسته باشد و فرد دچار خرخر و خوابیدن با دهان باز شود، می‌توان آن را بعد از دو سالگی عمل کرد.

علیرضا جعفری اظهار داشت: دو نوع لوزه وجود دارد: یکی لوزه‌های کامی که وقتی دهان باز می‌شود آنها را می‌بینیم و دیگری لوزه سوم که در داخل دهان پشت خروجی بینی و زبان کوچک است و در معاینه معمولی دیده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه برای بررسی لوزه سوم باید رادیوگرافی کرد، افزود: برای لوزه‌های اصلی و کامی وقتی در یک فصل فردی بیش از ۳ بار گلودرد چرکی شدید به همراه تب ۴۰ درجه که فرد در آن نتواند غذا بخورد پیش آید، باید عمل شود. همچنین اگر فرد دچار آبسه لوزه یا مشکوک به سل لوزه باشد نیز باید آن را از بدن خارج کرد.

جعفری با بیان اینکه بزرگی لوزه، خود به تنهایی نیاز به عمل جراحی ندارد، تصریح کرد: مگر اینکه این لوزه‌ها آن‏قدر بزرگ شده باشند که راه نفس را ببندند! تنها در این صورت است که پشنهاد عمل کردن لوزه و درآوردن آن می‏شود.

این متخصص گوش، گلو و بینی ادامه داد: برای لوزه سوم وقتی که راه بینی بیش از دو سوم بسته و فرد دچار خرخر و خوابیدن با دهان باز شود این فرد باید عمل شود که اگر عمل نشود به مرور روی فک دندانی آنها اثر منفی خواهد گذاشت و عارضه دیگر آن ترشح مایع در هر دو گوش و کاهش شنوایی است.

لوزه سوم بیمار را بعد از دو سالگی می‌توان عمل کرد

وی اضافه کرد: لوزه‌هایی که در حد متوسط هستند و گاهی سرما می‌خورند، نیازی به عمل جراحی ندارند؛ چون خود لوزه‌ها جزء سیستم لنفاوی بدن هستند و در کودکان نقش ایمنی و جلوگیری از عفونت را بازی می‌کنند. لذا توصیه می‌شود لوزه‌های اصلی تا ۵ سالگی عمل نشود مگر اینکه خیلی شدید باشد و راه نفس را ببندد.

جعفری یادآور شد: لوزه سوم را می‌توان از ۲ سالگی به بعد عمل کرد؛ اما باید در نظر داشت گاهی لوزه سوم با بیماری‌هایی مانند آلرژی بینی اشتباه گرفته می‏شود که این نشان می‏دهد برای عمل جراحی باید لوزه‏ها بررسی دقیق شوند.


باشگاه کاربران تبیان ـ ارسالی از: moradyzade

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین