سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پرونده مجموعه قهوه تلخ به کارگردانی مهران مدیری که این روزها تصویربرداری آن در متروی تهران ادامه دارد، با 120 قسمت بسته می‌شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محمد صابری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دربار جهانگیرشاه در مترو!


پرونده مجموعه "قهوه تلخ" به کارگردانی مهران مدیری که این روزها تصویربرداری آن در متروی تهران ادامه دارد، با 120 قسمت بسته می‌شود.


دربار جهانگیرشاه در مترو!

اگر از پیگیران مجموعه «قهوه تلخ» هم نباشید نمی توانید فراگیری این مجموعه بعنوان نخستین سریال تولید شده در شبکه نمایش خانگی را کتمان کنید؛ واقعیتی که در بلند مدت می تواند معیار سنجش توفیق یا عدم توفیق تولیدات مشابه باشد. نکته جالب توجه درباره این مجموعه هوشمندی عوامل در کیفیت تولید و پیشبرد داستان است. اتفاقی که با تو جه به یکنواختی قسمت های اخیر آن ها را بر این داشت تا تغییر اساسی در روند داستان دهند و این بار پای شخصیت های عجیب و غریب درباره همایونی را به امروز بازکنند. براساس آخرین عکس ها و خبرهایی که درباره این مجموعه منتشر شده است ادامه این سریال با ورود درباریان به زمان حال شکل و شمایل متفاوتی به خود خواهد گرفت و می توان حتی پیش بینی یک جهش مخاطبی برای این مجموعه داشت. همچنین اعلام شده است به علت تغییرات در روند قصه و نحوه تکثیر و توزیع، قسمت 25 سریال قهوه تلخ با تأخیر در روز سه‌شنبه 21 تیرماه توزیع می‌شود و احتمالاً پس از این قسمت به مدت یکماه توزیه سریال متوقف خواهد شد.

نسخه سینمایی «قهوه تلخ» منتفی شد

امیرمهدی ژوله بعنوان یكی از نویسندگان «قهوه تلخ» نخستین کسی بود که خبر از این تغییرات داد. او در گفت وگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ضمن این اخبار بالا خاطرنشان كرد: زمانی كه ما كار را شروع كردیم، قرار بود 90 قسمت سریال بسازیم و بعد یك كار سینمایی ارائه بدهیم. قرار بود در آخر سریال افرادی كه در گذشته زندگی می‌كنند، قهوه بخورند و به حال بیایند و در فیلم سینمایی به این موضوع بپردازیم كه این آدم‌هایی كه به حال می‌آیند چه اتفاقاتی برایشان رخ می‌دهد و چه ماجراهایی را تجربه می‌كنند اما بعدا تصمیم گرفتیم كه فیلم سینمایی نداشته باشیم و سریال را تا 120 قسمت ادامه بدهیم، اما باید از قسمت 90 به 120 یك شوك را ایجاد می‌كردیم و همین روند را ادامه نمی‌دادیم؛ در نتیجه پیشنهادی كه برای كار سینمایی در نظر گرفته بودیم به سریال رفت كه شخصیت‌ها از قسمت 90 به حال بروند و موقعیت كمدی جدید و بستر جدید و آدم‌های جدید را داشته باشیم كه این اتفاق كمی جلو افتاد و الان سری 25 كه پخش بشود آقای مدیری در آن صحبت می‌كنند و توضیحاتی را ارائه می‌دهند. این نویسنده «قهوه تلخ» اعلام كرد: اكنون در سری آینده 15 تا 17 نفر از شخصیت‌های اصلی قهوه می‌خورند و به آینده می‌آیند و ما شاهد ماجراهای آنها در آینده خواهیم بود.  او افزود: این اتفاق اكنون كمی جلوتر افتاده است و ما بعد از سری 25، یك فاصله یك ماهه‌ای را تا سری 26 خواهیم داشت كه بتوانیم چند قسمت جلو بیافتیم. زیرا یكی از گله‌های مخاطبان این بود كه سی‌دی‌ها مرتب به دستشان نمی‌رسد.

براساس آخرین عکس ها و خبرهایی که درباره این مجموعه منتشر شده است ادامه این سریال با ورود درباریان به زمان حال شکل و شمایل متفاوتی به خود خواهد گرفت.

جذابیت ها بیشتر می شود

این نویسنده درباره این موضوع كه برخی مخاطبان فكر می‌كنند از جذابیت سریال «قهوه تلخ» كاسته شده است؟ گفت: به نظرم با روندی كه به آن اشاره كردم، جذابیت كار بیشتر می‌شود؛ از سوی دیگر این را قبول ندارم كه كار از جذابیتش كاسته شده است. به نظرم قسمت 12 تا 20 از 10 قسمت اول پرمغزتر بود و قسمت 21 تا 25 هم كارهای بهتری بودند. در واقع هرچه جلوتر رفتیم كار پخته‌تر و جذاب‌تر و پركمدی‌تر شد به نظرم دوستان كمی كم لطفی می‌كنند. ژوله تاكید كرد: ما باید ببینیم معیار مقایسه‌مان چیست؟ آیا داریم با كمدی‌های خارجی كار را مقایسه می‌كنیم یا با كمدی‌های تلویزیون یا با كارهای قبلی آقای مدیری؛ باید به یك نكته دیگر نیز توجه كرد و آن اینكه ما این كار را در سال 88 شروع كردیم كه فضایی پر از سوء تفاهم و پراسترس و فضای دوقطبی بود كه باید محدودیت‌های زیادی را رعایت می‌كردیم. حتی در مورد یك قسمت 76 مورد اصلاحیه داشتیم. وی افزود: حالا كه در این فضا یك سرمایه گذار آمده و به صورت خصوصی كار می‌كند، باید این نكات را در نظر داشت. اگر كار را با كمدی‌های قبل از انقلاب اسلامی و یا كمدی‌های خارجی مقایسه كنیم، می‌بینیم كه آنها یا بر شوخی‌های مذهبی و یا شوخی‌های جنسی استوار هستند كه قابل بازسازی نیست. هر كاری را باید در شرایط خودش دید. همین طور نمی‌شود در مورد چیزی حكم كلی دارد كه یكنواخت شده است. از سوی دیگر این تغییر هم جواب به این گله‌هاست. در سری آینده به جای اینكه مستشار در گذشته باشد، آدم‌های زیادی به آینده می‌آیند.

ژوله: ما تاكنون چند پایان را برای «قهوه تلخ» در نظر گرفته‌ایم؛ اینكه این سریال به چه سمت و سویی می‌رود و ... همه در پایان‌بندی كار موثر است.

«قهوه تلخ» ایده آل ما نیست

ژوله درباره این موضوع كه چقدر محدودیت‌ها به كیفیت كار آسیب رسانده است؟ گفت: محدودیت‌ها كیفیت همه كارها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در سریال آپارتمانی ساده‌ای چون «ساختمان پزشكان»، روانشناسان اعتراض كرده‌اند. محدودیت‌هایی كه وجود دارد بر اساس نگاه‌های غلط به طنز، شرایط جامعه و اخلاقیاتی است كه ما هم باید آنها را رعایت كنیم و در واقع چیزی برای كمدی ساختن باقی نمی‌ماند. اگر «قهوه تلخ» را با كارهای تلویزیون و حتی سایر كارهای آقای مدیری مقایسه كنیم، می‌بینیم كه بالاتر است. سینمای كمدی آن سوی جهان هم ور افتاده است و این كمدی را با سریال‌های آن سو هم اصلا نمی‌توان مقایسه كرد زیرا فضای متفاوتی را داریم. باید به این نكته توجه كرد كه ما هم بلدیم حرف‌های زیادی بزنیم و نقد كنیم اما هرچیزی را باید در ظرف خودش سنجید و به اینكه ما چه محدودیت‌ها و معذوریت‌هایی داریم توجه كرد، نه به ایده‌آل‌های ذهنی، زیرا «قهوه تلخ» شبیه ایده آل ما هم نیست. این نویسنده در پایان درباره‌ی سریال «قهوه تلخ»، گفت: ما تاكنون چند پایان را برای «قهوه تلخ» در نظر گرفته‌ایم؛ اینكه این سریال به چه سمت و سویی می‌رود و ... همه در پایان‌بندی كار موثر است. حالا بستگی دارد كه مردم چقدر از روند جدید داستان استقبال می‌كنند؛ از سوی دیگر در این شرایط نمی‌شود تصمیم‌گیری بلندمدت كرد.

 

 

 • دربار جهانگیرشاه در مترو!
  دربار جهانگیرشاه در مترو!
 • دربار جهانگیرشاه در مترو!
  دربار جهانگیرشاه در مترو!
 • دربار جهانگیرشاه در مترو!
  دربار جهانگیرشاه در مترو!
 • دربار جهانگیرشاه در مترو!
  دربار جهانگیرشاه در مترو!
 • دربار جهانگیرشاه در مترو!
  دربار جهانگیرشاه در مترو!
 • دربار جهانگیرشاه در مترو!
  دربار جهانگیرشاه در مترو!
 • دربار جهانگیرشاه در مترو!
  دربار جهانگیرشاه در مترو!
 • دربار جهانگیرشاه در مترو!
  دربار جهانگیرشاه در مترو!

فرآوری: امید صبوری

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع: خبرگزاری ایسنا/ خبرگزاری مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین