سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

طراحی دستگاه آزمایش میلر

در این پروژه ابتدا شما را با جو اولیه و باستانی کره زمین آشنا می کنیم، سپس با آزمایش میلر آشنا خواهید شد و در نهایت دستگاهی برای انجام آزمایش میلر خواهید ساخت و آن را تست خواهید نمود....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طراحی دستگاه آزمایش میلر

 

 

نوع پروژه : بیوشیمی

 

درجه سختی: دشوار

زمینه: شیمی

مقطع تحصیلی: دبیرستان

تعداد جلسات: 1

 

شرح یک جمله ای:

در این پروژه ابتدا شما را با جو اولیه و باستانی کره زمین آشنا می کنیم، سپس با آزمایش میلر آشنا خواهید شد و در نهایت دستگاهی برای انجام آزمایش میلر خواهید ساخت و آن را تست خواهید نمود.

طراحی دستگاه آزمایش میلر

خلاصه پروژه:

در دهه 1920، هالدین اوپارین (Haldane Oparin) و همکاران نشان دادند که جو اولیه کره زمین، برای انجام بسیاری از واکنش های شیمیایی، بسیار مناسب بوده است. در نوشته های اوپارین ، تفاوت اصلی جو اولیه و جو کنونی، عدم وجود اکسیژن بیان شده است. در جو امروزی، درصد بالای اکسیژن سبب اکسید شدن سریع کلیه مواد موجود در سطح زمین می گردد. این اکسیژن، موجب ممانعت از بسیاری واکنش ها می گردد. در صورتی که واکنشی نیز انجام گردد، محصولات واکنش به سرعت اکسید می گردد. اکسیژن، همانند سایر اکسیدهای قوی (کلر، فلوئور و....) برای موجودات زنده فوق العاده سمی می باشد! و موجوداتی که در معرض غلطت بالای اکسیژن قرار دارند، مانند آنهایی که بر روی خشکی و یا در نزدیکی سطح آب زندگی می کنند، برای سازگاری با این سم قوی، روش های بسیاری ایجاد کرده اند که بررسی آنها از حوصله این بحث خارج است.

در اصطلاح به جو امروزی، جو "اکسید کننده" یا "اکسنده" می گویند. درحالی که در جو اولیه کره زمین، گازهای عمده به غیر از ازت، شامل بخار آب(H2O) – متان(CH4) – آمونیاک(NH3) – دی اکسید کربن(CO2) و گازهایی از این قبیل بوده است، و در اصطلاح کنونی به آن جو "احیا کننده" اطلاق می گردد.

طراحی دستگاه آزمایش میلر

از سوی دیگر، اکسیژن موجود در جو، که از جانب گیاهان و سایر فتوستزکننده ها در جو آزاد گردیده است، تبدیل به اوزون(O3) می گردد و لایه اوزون را در اطراف جو زمین تشکیل می دهد. این لایه اوزون مانع رسیدن پرتوهای فرابنفش (u.v) به سطح زمین می رسید. این پرتوها که بسیار پرانرژی هستند، انرژی اکتیواسیون لازم برای انجام طیف وسیعی از واکنش های شیمیایی را پدید می آودند. همچنین برخی شواهد حاکی از آن است که از خورشید جوان، مقدار u.v بیشتری نسبت به امروز ساتع می گردیده است. با انجام این پروژه شما با آزمایش میلر آشنا خواهید شد.

 

مهارت های آموزش داده شده در این پروژه:

• آشنایی با جو و کره زمین

• آزمایش میلر

• ساخت دستگاه

 

شما عزیزان می توانید برای انجام این پروژه به طرح درس های ذیل مراجعه فرمایید:
طراحی دستگاه آزمایش میلر، جلسه اول

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

تنظیم : نسرین صادقی


تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین