سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس جمهور با حضور در صحن علنی مجلس به 10 سئوال نمایندگان پاسخ داد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پاسخهای عجیب رییس جمهور به مجلس!


رئیس جمهور با حضور در صحن علنی مجلس به 10 سئوال نمایندگان پاسخ داد.


 

احمدی نژاد و مجلس

علی مطهری به نمایندگی از نمایندگان سئوال کننده مجلس سئوالات را از محمود احمدی نژاد پرسید.

پس از پاسخ رئیس جمهور به پرسش های مجلس محمود احمدی نژاد صحن علنی را ترک کرد. بر اساس آئین نامه مجلس شورای اسلامی پس از طرح سئوال و ارائه پاسخ رئیس جمهور احتایجی به رای گیری نمایندگان وجود ندارد.

سخنان رئیس جمهور موجی از اعتراض را میان نمایندگان مجلس ایجاد کرد.

متن سؤال از رئیس جمهور را که به شرح ذیل است:

1- چرا قانون تسهیلات ارزی برای متروی تهران و کلانشهرها و حمل و نقل عمومی سایر شهرها علیرغم نیاز مبرم این شهرها به روانسازی ترافیک خصوصا با آغاز هدفمندی یارانه‌ها، حامل‌های انرژی، ابلاغ و اجرا نشد.

2- طبق آمار اعلام شده از سوی برخی مسئولین اقتصادی نرخ رشد اقتصادی کشور در سال 89 حدود 4.5 درصد بوده و اگر نرخ اعلام شده از سوی صندوق بین‌المللی پول را بپذیریم، به حدود 3 درصد بوده است در حالی که طبق برنامه باید حداقل 8 درصد باشد؛ آیا این امر حاکی از ضعف مدیریت اقتصادی کشور نیست؛ همچنین با این نرخ رشد آیا ممکن است یک میلیون و 600 هزار شغل در کشور ایجاد شده باشد.

دکتر  احمدی نژاد طراحان سوال را متهم به گرفتن فوق لیسانس با شاسی کرد و در آخر از واژه بی معرفتی و نامردی برای کسانیکه که از پاسخهای وی قانع نشوند استفاده کرد.این گونه ادبیات موجب خشم نمایندگان شد و علی لاریجانی پس از انتقاد از پاسخ های احمدی نژاد، گفت: مجلس جای شوخی نیست و تحصیلات نمایندگان معتبر است

3- در اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها سهم بخش تولید صنعتی و کشاورزی تاکنون به درستی پرداخت نشده و باعث گران تمام شدن هزینه تولید کالا و محصول و آسیب دیدن بنگاه‌های اقتصادی شده است؛ چرا دولت مقید به اجرای قانون مجلس نیست.

4- مقاومت 11 روزه جنابعالی در مقابل حکم حکومتی رهبر انقلاب مبنی بر ابقای حجت‌آلاسلام مصلحی وزیر محترم اطلاعات چه توجیهی دارد.

احمدی نژاد و مجلس

5- این سخن جنابعالی که مجلس در راس امور نیست، چه هدفی را دنبال می‌کند.

6- وزیر ورزش و جوانان پس از 5 ماه از ابلاغ قانون تشکیل وزارت ورزش و جوانان با نامه‌ای غیرمعمول به مجلس معرفی شد. آیا این امر نوعی تلاش برای گریز از اجرای قانون نیست.

7- مبلغ هزار و 500 میلیارد تومان بودجه ارتقای شاخص‌های فرهنگی کشور در قانون بودجه سال 1389 چگونه هزینه شده است.

8- چه ضرورتی وجود داشت آقای منوچهر متکی وزیر سابق امور خارجه در زمان ماموریت خود به سنگال عزل شود، به طوری که علاوه بر تحقیر شخصیت ایشان نظام جمهوری اسلامی ایران در سطح جهان آسیب ببیند.

9- چرا جنابعالی با علم به اینکه انتقاد از برخی مجریان قانون عفاف و حجاب در رسانه ملی موجب کاهش اقتدار نظام در این حوزه و بدتر شدن وضع پوشش اسلامی در جامعه خواهد شد در برنامه زنده تلویزیونی ضمن متهم کردن برخی مجریان این قانون برخلاف اجماع فقها بر وظیفه دولت اسلامی در آن مرتبه از امر به معروف و نهی از منکر که نیازمند اعمال قانون است، با اعلام این مطلب که راه حل این مسئله منحصر به کار فرهنگی است. از دولت سلب مسئولیت نمودیم و پس از مخالفت گسترده مراجع تقلید، ائمه جمعه، علمای بلاد و نمایندگان مجلس با سخنان شما در مصاحبه زنده تلویزیونی بعدی اعلام کردید که سخن من همان است که گفتم؛ این رفتار شما چگونه توجیه می‌شود.

10- چرا نظریه ترویج مکتب ایرانی به جای مکتب اسلام را که توسط رئیس دفتر شما بیان شد علیرغم ضدیت با مبانی انقلاب اسلامی و مخالفت قاطبه مراجع عظام تقلید و علمای بزرگ و دلسوزان نظام تائید و بر آن تاکید نموده و باعث تنزل جایگاه انقلاب اسلامی و زنده شدن تعصبات قومی در میان مسلمانان و سوءاستفاده مخالفان وحدت اسلامی گردیدیم. اصولا چرا ازگروه موسوم به جریان انحرافی علیرغم هشدار و اعلام خطر علمای بزرگ اعلام برائت نمی‌کنید. بلکه از این افراد دفاع می‌نمایید

احمدی نژاد و مجلس

رییس جمهور هم در پاسخ به این سوالات سخنانی را ایراد کرد که به شرح زیر است:

·  حساب ذخیره ارزی موجودی”‹اش صفر است. چگونه به مترو وام بدهیم؟ از کجا بدهیم؟ از پول معلمان و عمران و آبادانی روستاها؟ باید می گفتید از کدام ردیف کم کنیمو به اینجا بیافزاییم؟ این قانون بر خلاف اصل 75 قانون اساسی است.

·  هشت هزار میلیارد تومان بابت عوارض به مترو کلان شهرها و 6 میلیارد دلار هم فاینانس داده”‹ایم. 11هزار دستگاه اتوبوس با تخفیف به کلان شهرها داده”‹ایم. در مورد تهران هم 4600 میلیارد تومان پول نفت را برای کار عمرانی به شهرداری داده”‹ایم که 10 برابر کمک کل دولت”‹های قبل است.

·   به جای این همه فشار به دولت بهتر نبود یک سری به شهرداری می زدید ببینید کجا این پول ها را خرج کرده اند؟

· چرا فکر نمی کنید با این نرخ رشد اقتصادی نمی”‹شود این مقدار شغل ایجاد کرد؟ والله می شود بیش از یک میلیون و 600 هزار شغل هم ایجاد کرد. شما کمک کنید بیش از این هم می شود..

 ·همه شهادت می دهند که با این وضع اقتصاد کشور و تحریم و تهدید، قانون هدفمند کردن یارانه”‹ها را اجرا کردم. در قانونی که شما تصویب کردید، اسمی از رئیس”‹جمهور نیامده است. مجمع عمومی ای در این قانون آمده که رئیس جمهور عضوش نبوده است. چرا سوالش را از من می”‹پرسید؟

·   اکثر مردم به من می گویند کمی استراحت کن و به خودت برس!  11 روز خانه نشینی هم از این حرف هاست! احمدی نژاد و خانه نشینی؟ این حرف و وصله”‹ها به من و دولتم نمی”‹چسبد. زندگی ام نشان می دهد که با عمل درست و ادبیات صحیح از ولایت دفاع کنم و نشان دهم که نظام ولایی نظام تلاش و عمل است.

احمدی نژاد: اجرای طرح های بزرگ هسته”‌”¹ای و فضایی کردن ایران، اجرای تمام شعارهای همه دولت”‌”¹های قبل و کرامت به مردم و هزارن خدمت دیگر، اسمش انحراف است؟ اگر اینگونه است بیشتر مردم ایران و اکثر کسانی که اینجا نشسته اند هم تو همین خط اند!

· گفتند چرا گفتم مجلس در راس امور نیست و هدف ات چیست. من مخلص شما هستم. من با استدلال نظرم را گفتم. شما هم با استدلال جواب دهید. باید اینقدر از آزادی بیان در کار باشد که رئیس”‹جمهور حرفش را بزند.

·  سوال کردید که چرا وزارت ورزش دیر تشکیل شده است. آخر سال است و باید کمی با هم صفا کنیم! من مصوبه مجلس را برایتان می خوانم. شما نوشته اید از تاریخ تصویب این قانون یعنی 10/89، دو سازمان تربیت بدنی و جوانان با هم ادغام شود. 30 دی به ما ابلاغ شده که 18 روز قبلش آنها را ادغام کرده”‹اید و می گویید مقررات اصلاح می گردد. خب بگردد! مگر ما مخالفیم! نمی”‹شود بدون شرح وظایف وزیر تعیین کنیم و شما هی بگویید ای داد و ای بیداد که رئیس جمهور تخلف کرده است! شما گفته اید «ادغام می”‹شود»، نگفتید رئیس جمهور «ادغام کند»! گفته اید بودجه از محل صرفه جویی تامین شود. «صرفه جویی» ردیف است؟

احمدی نژاد و مجلس

.  اصلا خودتان می توانید این قانون را اجرا کنید؟ من این قانون را با همه اختیاراتم به شما می دهم دستتان را هم می بوسم، بفرمایید اجرا کنید! برای این کار پرونده سازی کردید و برخی دوستان ما هم هر روز باید بروند دیوان محاسبات و دادگاه!

.  شب عید است کمی شاد باشیم! یک نامه نوشتیم که این قانون قابل اجرا نیست. کار راه به وسال از رئیس”‹جمهور کشاندید! یک بار هم رئیس جمهور به شما بگوید بالای چشمتان ابرو!

.  نان زن و بچه مرا بدهید، همین حقوق مرا هم بگیرید! یک حقوق استاد دانشگاهی می گیرم که یکی از این سایت ها نوشت که خیلی زیاد هم هست. از کجا باید می آوردم خرج امور فرهنگی می کردم؟ چرا از من می پرسید بودجه فرهنگی کجا خرج شده؟ شما نمایندگان عضو شورای برنامه ریزی هستید. من که عضو نیستم! بروید از دیوان محاسبات بپرسید کجا خرج شده؟ من باید از شما بپرسم کجا خرج کردید!

از من پرسیده اند که چرا متکی را در سنگال عزل کردید. مگر من به او ماموریت سنگال دادم؟ وقتی عزل شده اند ماموریت چه معنایی دارد؟ من بر اساس اصل 136 و نوسازی در وزارت خارجه ایشان را عزل کرده بودم.

احمدی”‹نژاد گفت: رئیس جمهور کف خیابان و نوکر ملت است و گردنش از مو باریکتر است. اگر قرار است کاری بشود، دوکلمه به دیگران بگویید! نگران نباشید برایتان کمپوت هم می آوریم!!

به گزارش خبرآنلاین، گزیده سخنان رئیس جمهور در بخش پایانی پاسخش به سوالات نمایندگان به شرح زیر است:  

 *  من چند حرف روشن درباره عفاف و حجاب دارم.من می گویم این ملت متمدن”‹ترین ملت است. مبنای برخورد با مردم باید با مهربانی باشد. ما ازآبروی مردم دفاع کردیم و گفتیم گیر سه پیچ به دختران و پسران ندهیم. این ها بچه های خودمان هستند. همین جوان ها جنگ و انقلاب را اداره کردند.

·  آقا میشود هر وقت 22 بهمن و انتخابات است، دوربین را روی همه مردم با همه تیپ ها برد؟ اما بعد از انتخابات به آنها گیر داد. این تناقض نیست؟

·  بگذارید با شما شوخی کنم. کدام یک از ما تا کنون گناه نکرده ایم؟ البته گناه بد است و من با آن مخالفم. اما مگر ما گناه نمی کنیم؟ رئیس جمهور حق اظهار نظر راجع به امور کشور را ندارد؟ آیا باید به ا گفت چرا یان حرف را زدی؟

·   گفتند چرا از ایران اسم می بری و موجب تعصبات قومی شده.من هم می گویم باباجان، همه می گویند که مشی و تمدن ایران یک چیز دیگری است و ملت ایران در ادامه راه پیامبر هستند. ایران یعنی اسلام شیعه علوی.

· می”‹گویید حرف های من باعث تعصبات قومی شده. لابد جنگ هست ساله هم تقصیر حرف های من بوده؟

· اجرای طرح های بزرگ هسته”‹ای و فضایی کردن ایران، اجرای تمام شعارهای همه دولت”‹های قبل و کرامت به مردم و هزارن خدمت دیگر، اسمش انحراف است؟ اگر اینگونه است بیشتر مردم ایران و اکثر کسانی که اینجا نشسته اند هم تو همین خط اند!

احمدی نژاد و مجلس

·  از اول گفتم که مشی برخی را قبول ندارم و چیز مخفی ندارم. آمده ام که قطار مدیریت کشور را به خط اصلی برگردانم. رهبری هم بارها این را گفته است. اگر سکوت می”‹کنم علامت تایید اتهامات نیست. اگر برخی بگویند مکتب خراسان و اصفهان و یونان عیبی ندارد؟ من به حکم سوگندی که خوردم کار می کنم. به دلیل یک حرف نباید اینقدر جنجال کنید.

· والله ما ایرانی هستیم و با صدای بلند می گویم که عظمت ملت ایران را دوست دارم و به آن افتخار می کنم. باید بگیم ایران، نمی توانم بگویم انگلیس! ایران را کنار بگذاریم کجا را بچسبیم! والله خدا هم ایران را دوست دارد! این که دعوای قومی نیست! خود شما هم ایران را دوست دارید، مگر ندارید؟

·  دولت من حتی ضعیف ترین قوانین را اجرا کرده و بیشترین همکاری را با دولت داشته است. نمایندگانی که به دولت آمده اند بیش از مجموع وزرا صحبت کرده”‹اند.

·  به من می گویید قانون گریز! اما این سوال به استناد اصل 88 قانون اساسی انجام شده است. در این اصل آمده که درباره یکی از وظایف باید از من سوال می کردید. کدام یک از این سوالات راجع به وظایف من بوده؟ اکثرش راجع به اظهارات و اختیارات من است. آیین نامه خودتان را هم اجرا نکرده اید.

· شب عید است، بگذارید کمی شوخی کنیم! می شود از مجلس هم انتقاد کرد؟ اجازه می دهید؟ آقا بگویم؟ می خواهم یک سوال بکنم از شما! مربوط هم هست! به نظر شما چه کسی قانون شمول قانون مدیریت کشوری را پس از تایید شورای نگهبان، اصلاح کرد و مجلس را از شمول آن خارج کرد؟ چطور قانون خوب است، اما برای غیر از مجلس و دیوان محاسبات؟

· آیا با قانون عادی، می توان قانون اساسی را دور زد؟ چطور مصوبات دولت را یک طرفه لغو می کنید؟

·  عصبانی نشوید این یک شوخی است! می توان با فشردن یک شاسی لیسانس قبول شد؟ آیین نامه است ولی شما آن را اجرا نمی کند.

· من مخلص رئیس هستم و مخلص تک تک شما هم هستم. در همین مجلس اعلام شد که ما یک میلیارد تخلف کردیم. 5-6 ماه در ایام تبلیغات انتخاباتی ما فحش خوردیم و چه و چه!! رئیس فخیمه دیوان محاسبات هم هی مصاحبه کرد که دولت الا و بالله تخلف کرده است.

رییس جمهور: اکثر مردم به من می گویند کمی استراحت کن و به خودت برس!  11 روز خانه نشینی هم از این حرف هاست! احمدی نژاد و خانه نشینی؟ این حرف و وصله ها به من و دولتم نمی چسبد

· رئیس جمهور کف خیابان و نوکر ملت است و گردنش از مو باریکتر است. اگر قرار است کاری بشود، دوکلمه به دیگران بگویید! نگران نباشید برایتان کمپوت هم می آوریم!! توهین به رئیس جمهور که نشان شجاعت نیست که می خواهید به جنگ من بیایید.

· شب عید است بگذارید چیزی بگویم که مردم هم شاد شوند. چندین نهاد ناظر بر دولت هستند. خدا را شاکریم که حتی یک مورد تخلف مهم از دولت اثبات نشده است. اما بین خودتان و خدا شده است، یکسری به دستگاههای دیگر مثل شهرداری بزنید و ببینید که بودجه اش را چگونه خرج کرده اند.

· شوخی میکنم اما دولت برای شکایت از شما باید به خود شما شکایت کند.

· شهادت می دهم که مجلس از همه ظرفیت های قانونی و فراقانونی استفاده کرد تا کنترل و نظارت بر دولت داشته باشد و آنچه را که می خواهد در ارجای اعمال کند.

·  شوخی بس است. وقت کشور مهم است و ما مسئول خدمت به مردم هستیم. دسته بازی و باند بازی دیگر تمام شده و باید روی اصولمان بایستیم. تقوی و عدالت باید در همین کارهای روزمره باشد.

·  توصیه رهبری همیشه بر همدلی و همراهی بوده و هست.

· برای اینکه خوراک شب عید مردم فراهم شود، آمدم. سوالات امتحانی که برای من طرح کرده بودید، خیلی سخت نبود. به نظرم طراح سوال با شاسی لیسانس گرفته است! اگر با خودم مشورت می کردید سوالات بهتری می دادم! من به همه سوالات پاسخ داده”‹ام، حالا شما نمره بدهید. اگر یک ذره از 20 کمتر بدهید، بی معرفتی و نامردی است!

فرآوری: یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع: مهر، الف، خبرآنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین