سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
به عقیده عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان، نوآوری و خلاقیت در تولید نرم‌افزارهای قرآنی مستلزم حضور متخصصان و خبرگان علوم قرآنی و معرف اسلامی در كنار كارشناسان فنی نرم‌افزار و رایانه است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیداحمد سجادی:

نوآوری در نرم‌افزارهای قرآنی نیازمند حضور متخصص علوم قرآنی است

حجت‌الاسلام و المسلمین سیداحمد سجادی

به عقیده عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان، نوآوری و خلاقیت در تولید نرم‌افزارهای قرآنی مستلزم حضور متخصصان و خبرگان علوم قرآنی و معرف اسلامی در كنار كارشناسان فنی نرم‌افزار و رایانه است.

حجت‌الاسلام «سیداحمد سجادی»، عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان، در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به ضرورت حضور متخصصان علوم قرآنی در امر تولید نرم‌افزارهای قرآنی گفت: وجود متخصص در هر رشته‌ای منجر به نوآوری در آن عرصه می‌شود و اگر عمده تخصص و شناخت افراد فعال در تولید نرم‌افزارهای قرآنی در حوزه رایانه و نرم‌افزار منحصر شود ـ و آنان شناخت و آگاهی لازم از علوم قرآنی نداشته باشند ـ خلاقیت و نوآوری لازم در تولید این نرم‌افزارها ایجاد نخواهد شد.

سجادی اظهار كرد: در شركت‌های نرم‌افزاری و رایانه‌ای كه متخصص علوم قرآنی ندارند، با این تصور كه مسائل مربوط به علوم قرآنی و معارف اسلامی، آسان و قابل فهم برای عموم است، به تولید نرم‌افزارهای قرآنی اقدام می‌كنند و همین امر منجر به تولید نرم‌افزارهای فاقد خلاقیت و نوآوری می‌شود.

عضو هئیت مدیره تبیان افزود: در سال‌های اولیه با آن‌كه نرم‌افزارهای قرآنی در محیط ساده (DOS) طراحی می‌شدند اما از نوآوری و خلاقیت قابل قبولی برخوردار بودند؛ مثلاً می‌توان نرم‌افزارهای تبیان، نور و تنزیل را نام برد كه هر كدام با نگاه جدیدی به قرآن تولید شدند، اما با وجود پیشرفت روزافزون تكنولوژی و ایجاد محیط مناسب (Windows)، متأسفانه خلاقیت و نوآوری در نرم‌افزارهای قرآنی كمتر دیده می‌شود.

سجادی نگاه تجاری به نرم‌افزارهای قرآنی را یكی دیگر از موانع پیش روی نوآوری و خلاقیت دانست و ادامه داد: این نگاه باعث می‌شود تا نوآوری در نرم‌افزارهای قرآنی كمتر مشاهده شود. تولیدكنندگان برای تأمین هزینه‌های خود نیازمند درآمدزایی و فروش نرم‌افزارهای خود هستند و از آنجا كه تولید، نوآوری و تحقیق نیازمند هزینه‌های زیادی است و این امر منجر به تولید نرم‌افزارهای قرآنی مشابه با هزینه كمتر می‌شود؛ همچنین تمركز و عطف نظر تولیدكنندگان نرم‌افزار به هزینه‌‌ها و درآمدهای پرسنل مشغول به كار خود ـ كه درآمد آنان با فروش این نرم‌افزارها تأمین می‌شود ـ باعث فاصله گرفتن این مؤسسات تولیدی از تولید نرم‌افزار غنی می‌شود.

وی خاطرنشان كرد: هزینه‌های زیاد و درآمد پایین برای تولید نرم‌افزارهای باكیفیت، از تولید نرم‌افزارهای غنی و خلاقانه جلوگیری می‌كند. ما در گذشته نرم‌افزاری با موضوع علوم قرآنی طراحی كردیم كه در صورت محقق شدن تولید، یكی از نرم‌افزارهای قرآنی غنی و مناسب محسوب می‌شد، اما برای تأمین منابع مادی دچار مشكل شدیم و مسئولان فرهنگی نیز در این كار همكاری چندانی نكردند و برخی از مسئولان بدون توجه به میزان كیفیت محصول، فقط خواستار تولید نرم‌افزار بودند.

عضو هئیت مدیره تبیان بیان كرد: شركت‌های تولیدكننده نرم‌افزاری ـ به‌جز چند شركت محدود ـ معمولاً به‌صورت بخش خصوصی اداره می‌شوند و از حمایت دولتی و شبه‌دولتی برخوردار نیستند و در تأمین هزینه‌های خود دچار مشكل هستند و از همین رو قدرت تولید محصولات غنی و نوآورانه از این تولیدكنندگان سلب می‌شود.

 

تنظیم: هومن بهلولی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین