سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اشتباه نکنید. این تیتر تنها یک تیتر جذاب نیست بلکه واقعیت است. دنیای ما هر روز بیشتر شبیه جهان تخیلی فیلم‌های دهه‌های گذشته می‌شود. مرز تکنولوژی و خیال هر روز کمتر می‌شود تا جایی که می‌ترسم روزی به سرنوشت انسان‌های انیمیشن وال‌ای دچار شویم!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از آسانسور فضایی تا هدست ذهن‌خوان


اشتباه نکنید. این تیتر تنها یک تیتر جذاب نیست بلکه واقعیت است. دنیای ما هر روز بیشتر شبیه جهان تخیلی فیلم‌های دهه‌های گذشته می‌شود. مرز تکنولوژی و خیال هر روز کمتر می‌شود تا جایی که می‌ترسم روزی به سرنوشت انسان‌های انیمیشن وال‌ای دچار شویم!

ژاپن در حال ساخت آسانسورهای فضایی است!

دوستان سخت کوش و توانای ژاپنی ادعا کرده‌اند می‌خواهند تا سال 2050 میلادی اولین آسانسور فضایی دنیا را بسازند. بر اساس این خبر که در روزنامه یومیوری ژاپن منتشر شده است، شرکت ساختمانی اوبایاشی اعلام کرده است تا نیمه قرن جاری این آسانسور 36 هزار کیلومتری را افتتاح خواهد کرد.

از آسانسور فضایی تا هدست ذهن‌خوان

برای ساخت این سازه، قرار است از نانو لوله های کربنی برای کابل ها استفاده شود. نانو لوله های کربنی 20 برابر از فولاد مستحکم تر و مقاوت تر هستند. طی بر آورد های اولیه طول کل کابل ها برای بالا و پایین بردن اتاقک ها چیزی در حدود 96 هزار کیلومتر خواهد بود. این عدد برابر است با یک چهارم فاصله کره زمین تا ماه!

ظرفیت اتاقک ها برای 30 نفر پیش بینی شده است. این اتاقک ها قرار است با سرعت 200 کیلومتر بر ساعت فاصله 36 هزار کیلومتری میان مبدا و مقصد را طی کنند.

شرکت اوبایاشی در اطلاعیه خود اعلام کرده است که هنوز رقم دقیقی از هزینه ها نمی تواند اعلام کند ولی تمام تلاشش را صرف به واقعیت پیوستن این رویا خواهد کرد.

از آسانسور فضایی تا هدست ذهن‌خوان

ژاپنی ها ثابت کرده اند که اگر تصمیم به انجام کاری بگیرند حتما آن را به اتمام می رسانند. می توان امیدوار بود این آسانسور فضایی قبل از تاریخ اعلام شده تمام شود. ولی خیلی خوشحال نشوید! حتی اگر این سازه ساخته شود اولا برای جیب ما گران تمام می شود دوما باید سال ها در صف انتظار باشیم!

 

پایان فیلم را با ذهن خود تغییر دهید

جزو کدام دسته از افراد هستید؟ آنهایی که پایان غمگین را دوست ندارند و پایان شاد را ترجیح می دهند؟ مردن شخصیت محبوبتان در  فیلم را دوست ندارید؟ ترجیح می دادید  فیلم طور دیگری تمام می شد؟

خب! اگر به دنبال پایان های متفاوت بر مبنای سلیقه و علاقه ی خود هستید، MyndPlay انقلابی در این صنعت به وجود آورده است.

MyndPlay در واقع مدیا پلیری است که ذهن شما را می خواند و هر چه را دوست دارید در برابر چشمنتان قرار می دهد. این گجت مانند هدست روی سر قرار می گیرد و امواج مغزی را هنگام دیدن فیلم یا بازی کردن ثبت می کند. سپس با تحلیل امواج دریافتی، ذهن شما را می خواند و پایان فیلم یا سکانس بعدی که قرار است ببینید را تغییر می دهد.

این ابزار توسط شرکت Neurosky  تولید شده است و به همراه نرم افزار  ویژه ای ارائه می شود.

در ساخت هدست این گجت از سنسور های امواج مغزی استفاده شده است. این هدست بر پایه اطلاعات دریافتی از مغز مانند میزان ارامش، تمرکز، ترس و هیجان، احساسات شما را تحلیل می کند.

از آسانسور فضایی تا هدست ذهن‌خوان

برای مثال اگر در صحنه ای دچار احساس ترس شوید، این مدیا پلیر کاراکتری را که موجب ترس شما شده است را شناسایی می کند و در سکانس های بعدی او را به سزای عملش می رساند! در واقع به پایانی سوییچ می کند که کاراکتر مورد نظر از فیلم حذف شود.

سازندگان این ابزار بر این باورند که می توان از MyndPlay به عنوان وسیله ای برای درمان و آموزش استفاده کرد. هرچند هنوز فیلم ها و محتواهای مورد نیاز این دستگاه بسیار کم است ولی شرکت Neurosky  در حال برنامه ریزی بر روی ساخت محتواهای مناسب است. چیزی که می تواند سبک جدیدی از فیلم سازی تلقی شود. فیلم هایی با پایان های متفاوت برای سلیقه ها و احساسات متفاوت.

این ابزار در حال حاضر با قیمت 99 یورو به بازار عرضه شده است.

 

 

فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان


برگرفته از Gizmag

Dvice

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین