سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مجید سرسنگی، توسعه فضای خانه هنرمندان، تدوین برنامه 5 ساله، راه‌اندازی گنجینه آثار هنری و موزه هنر ایران، فستیوال هنر ایران در سال 91، راه‌اندازی اكسپوهای هنری و ... را به عنوان مهمترین برنامه‌های خانه هنرمندان ایران عنوان كرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گزارش از نشست خبری سرسنگی مدیر جدید خانه هنرمندان؛

سرسنگی برای خانه هنرمندان بیش از 40 برنامه جدید ارائه كرد

مجید سرسنگی مدیریت جدید خانه هنرمندان ایران

مجید سرسنگی، توسعه فضای خانه هنرمندان، تدوین برنامه 5 ساله، راه‌اندازی گنجینه آثار هنری و موزه هنر ایران، فستیوال هنر ایران در سال 91، راه‌اندازی اكسپوهای هنری و ... را به عنوان مهمترین برنامه‌های خانه هنرمندان ایران عنوان كرد.

به گزارش خبرنگار تبیان، مجید سرسنگی مدیریت جدید خانه هنرمندان ایران صبح امروز در جمع خبرنگاران درباره برنامه‌های خانه هنرمندان ایران در مدیریت جدید توضیحاتی ارائه كرد.

سرسنگی در ابتدا از شورای عالی خانه هنرمندان ایران به منظور انتخاب وی به عنوان مدیر جدید خانه هنرمندان تشكر و قدردانی كرد و وجود این شورا را در خانه هنرمندان از جمله نقاط قوت خانه هنرمندان ایران دانست.

وی همچنین از دو مدیر پیشین این مجموعه یعنی بهروز غریب‌پور و مجید جوزانی برای زحماتشان در این مجموعه تشكر كرد و ابراز امیدواری كرد كه بتواند بر خدمات و كارهای ارزنده آن‌ها در این مجموعه چیز بیشتری اضافه كند.

سرسنگی در ادامه سرفصل برنامه‌های مختلف خانه هنرمندان ایران در حوزه‌های اداری- مالی، عمرانی، بنیادین‌، رفاهی و فرهنگی و هنری تشریح كرد.

 

* تهیه چارت سازمانی، بررسی اموال و آموزش تخصصی كاركنان

مدیر جدید خانه هنرمندان ایران در حوزه برنامه‌های اداری- مالی، تهیه چارت سازمانی و شرح وظایف پرسنل این مجموعه، تدوین آیین‌نامه‌های مالی- معاملاتی،‌تجدید نظر و استفاده بهتر از فضاهای خانه هنرمندان، بررسی اموال و تهیه لیستی از اموال خانه هنرمندان و آموزش كاركنان در بخش‌های مختلف خانه هنرمندان از جمله گالری‌ها را از مهمترین برنامه‌ها در این حوزه عنوان كرد.

 

*توسعه فضای فیزیكی خانه هنرمندان ایران

وی در بخش برنامه‌های عمرانی نیز از طرح توسعه فیزیكی خانه هنرمندان ایران خبر داد و گفت: ظرف چندماه آینده خبرهای خوشی را در زمینه توسعه فضای فیزیكی خانه هنرمندان خواهید شنید و به این ترتیب می‌توانیم به انجمن‌های هنری وابسته به خانه هنرمندان ایران فضایی جهت فعالیت‌هایشان اختصاص دهیم.

سرسنگی افزود: بازسازی و بهینه‌سازی فضاهای موجود خانه هنرمندان از جمله گالری‌ها از دیگر برنامه‌های ما در بخش برنامه‌های عمرانی است كه با توجه به مسائل ومشكلاتی كه گالری‌های خانه هنرمندان دارند، بسیاری از هنرمندان شاخص و مطرح ترجیح می‌دهند آثارشان را در گالری‌های حرفه‌ای به نمایش بگذارند و به همین منظور سعی داریم تا گالری‌ها را به فضایی استاندارد و مدرن برای نمایش آثار هنری تبدیل كنیم.

 

*تهیه برنامه 5 ساله خانه هنرمندان

مدیر جدید خانه هنرمندان دربخش برنامه‌های بنیادین با تأكید بر این نكته كه نباید از برنامه‌ریزی‌های درازمدت غافل بمانیم گفت: تهیه برنامه جامع پنج‌ ساله خانه هنرمندان كه نقشه راهی برای 5 سال آینده این مجموعه است می‌تواند درصورت تغییر مدیریت‌ها در این مجموعه نیز همچنان كاركرد خود را داشته باشد.

 

*تشكیل شورای سیاست‌گذاری تماشاخانه ایرانشهر

وی همچنین از تشكیل شورای سیاست‌گذاری تماشاخانه ایرانشهر خبر داد وگفت: تماشاخانه ایرانشهر علاوه بر شورای سیاست‌گذاری باید كمیته‌های تخصصی نیز برای خود داشته باشد تا از حضور اهل هنر واهل نظر بیشتر بهره‌مند شود كه به زودی اسامی اعضای این شورا اعلام خواهد شد.

 

*تأسیس نمایندگی‌های خانه هنرمندان در سطح ملی و بین‌المللی

گسترش نمایندگی خانه هنرمندان ایران در سطح ملی و بین‌المللی از دیگر برنامه‌های اعلام شده سرسنگی در بخش برنامه‌های بنیادین بود كه در این باره توضیح داد: امیدواریم با تأسیس نمایندگی خانه هنرمندان ایران در سطح ملی و دیگر كشورهای دنیا بتوانیم فرهنگ و هنر راستین ایران اسلامی را به نمایش بگذاریم و معرفی كنیم.

 

*راه‌اندازی بانك اطلاعاتی هنرمندان، گنجینه آثار هنری و موزه هنر ایران

تهیه بانك جامع اطلاعاتی هنرمندان، تهیه بانك جامع ایده‌های هنری و انجام پژوهش‌های بنیادین وكاربردی، برگزاری طرح آموزش هنر در سطوح مختلف، انتشار كتب علمی و هنری نفیس، تفاهم‌نامه همكاری میان نهادهای آكادمیك و فرهنگی و هنری داخل و خارج از كشور، توجه جدی به طرح اطلاع‌رسانی و تبلیغات،‌ اعطای نشان افتخار و یك عمر تلاش به هنرمندان تأثیرگذار در جریان هنركشور، كمك به ایجاد تشكل‌های مردم‌نهاد، ایجاد دبیرخانه خیرین به فرهنگ و هنر برای حمایت از خلق آثار هنری فاخر، اجرای طرح حمایت از استعدادهای جوان و درخشان با همكاری شهرداری تهران و از طریق خانه‌های فرهنگ محلات، تأسیس باشگاه هنرمندان سالمند و جذب امكانات ویژه برای هنرمندان سالمند، راه‌اندازی طرح یادمان استادان برجسته هنری در پارك ایرانشهر، ایجاد گنجینه آثار خانه هنرمندان، راه‌اندازی موزه هنر ایران در همه رشته‌ها با كمك نهادهای زیربء پیگیری تأسیس بنیادهای هنری استادان برجسته هنری از دیگر برنامه‌های تازه خانه هنرمندان ایران در برنامه‌ریزی‌های درازمدت است كه سرسنگی درباره هر كدام توضیحات مختصری را ارائه كرد.

*پرداخت وام بلاعوض به هنرمندان بیمار

وی در بخش برنامه‌های رفاهی نیز از پرداخت وام به پرسنل و پرداخت كمك بلاعوض به هنرمندان از جمله هنرمندان گرفتار بیماری خبر داد و خانه‌دار كردن هنرمندان بی خانه را در طول دو سه سال آینده وعده داد.

 

*راه‌اندازی هفته‌های فرهنگ و هنر ایران در سطح ملی و بین‌المللی

حوزه فرهنگ و هنر آخرین حوزه‌ای بود كه سرسنگی مدیریت جدید برنامه‌های آن را اعلام كرد و گفت: در بخش برنامه‌های فرهنگی و هنری، خانه هنرمندان ایران نباید منفعلانه عمل كند كه تنها برنامه‌ها برای اجرا شدن به ما معرفی شود بلكه باید در این حوزه فعالانه عمل كنیم و به همین منظور برگزاری هفته‌های فرهنگی و هنری در تهران و سایر استان‌های كشور را پیش‌بینی كرده‌ایم كه این هفته‌های فرهنگی وهنری را در دیگر كشورهای جهان نیز برگزار خواهیم كرد.

 

*راه‌اندازی فستیوال هنر ایران در سال 91

برگزاری فستیوال هنر ایران در سال 1391 از جمله برنامه‌های سرسنگی در بخش فرهنگ وهنر بود كه در این باره توضیح داد: هر كشوری برند فرهنگی و هنری مخصوص به خود دارد اما در ایران تاكنون هیچ برند فرهنگی و هنری در سطح بین‌المللی برای خودمان نداریم كه تمام دنیا آن را به نام ما بشناسد و در تاریخ برنامه‌های فرهنگی و هنری جهان ثبت شود و بنابراین با پایه‌گذاری این فستیوال هنری صاحب برندی در حوزه فرهنگ وهنر خواهیم شد.

وی به ضرورت داشتن كتابخانه تخصصی اشاره كرد و گفت: با راه‌اندازی این كتابخانه تخصصی هنری تازه‌ترین كتب هنری ایران و جهان را به علاقه‌مندان آن عرضه خواهیم كرد.

سرسنگی برگزاری برنامه‌های بزرگداشت برای پیشكسوتان شاخه‌های مختلف هنری را از جمله برنامه‌های خانه هنرمندان در حوزه فرهنگی وهنری عنوان كرد.

وی ادامه داد: برگزاری برنامه‌های مشترك با كشورهای مختلف دنیا كه در راستای سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران باشد به ویژه كشورهای دوست و فارسی‌زبان كه حوزه تمدن ایران قرار دارند از جمله برنامه‌های ما در این حوزه است.

 

*راه‌اندازی باشگاه فیلم، اكسپوهای هنری و خرید آثار هنری

برگزاری نشست‌های تخصصی با موضوع هنر، رونمایی از كتاب‌های فاخر هنری، برگزاری كارگاه های هنری در شاخه‌های مختلف هنر، حمایت از تولید آثار هنری با خرید این آثار، انتشار فصلنامه علمی، فرهنگی و هنری خانه هنرمندان ایران، برگزاری نشست‌های نقد تخصصی هنر،‌تجهیز سالن ناصری به عنوان سینمای كوچك خانه هنرمندان و راه‌اندازی باشگاه فیلم این مجموعه، برگزاری نمایشگاه‌های هنری از هنرمندان مختلف و مطرح هنرهای تجسمی كشور، برگزاری اكسپوهای هنری و جشنواره‌های فرهنگی و هنری از جمله برنامه‌های دیگر خانه هنرمندان ایران در بخش فرهنگ وهنر بود كه از سوی سرسنگی ریاست جدید این مجموعه اعلام شد.

 

* لغو تعطیلی روزهای شنبه درخانه هنرمندان ایران

ادامه این نشست به پرسش و پاسخ خبرنگاران و مدیر جدید خانه هنرمندان اختصاص یافت كه سرسنگی ابتدا از لغو تعطیلی روزهای شنبه در خانه هنرمندان ایران خبر داد و گفت: از این پس خانه هنرمندان ایران در تمام روزهای هفته پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود.

وی در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره بودجه اختصاصی به خانه هنرمندان ایران و ضمانت اجرایی برنامه‌های اعلام شده گفت: همه این برنامه‌ها واقع‌بینانه نوشته شده است و اگر برنامه‌ای به دلیل ضعف مدیریتی و اجرایی ما اجرا نشود، حتماً عذرخواهی خواهیم كرد. اما درباره مسائل مالی باید بگویم كه بودجه سال 89 استفاده شده است و ما منتظر بودجه سال 90 هستیم كه به ما داده شود.

 

*اولویت ما در تماشاخانه ایرانشهر هنرمندان تئاتر است

وی درباره ناراضی بودن برخی هنرمندان تئاتر از اختصاص تماشاخانه ایرانشهر به هنرمندان سینما گفت: سیاست ما كیفیت آثار نمایشی برای اجرا در تماشاخانه ایرانشهر است و اولویت ما هم در اختصاص این سالن، هنرمندان تئاتری است كه سالنی برای اجرا ندارند اما اگر هر هنرمندی توانایی اجرای تئاتر خوب را روی صحنه دارد چرا باید از كار كردن منع شود ضمن این كه می‌دانیم بسیاری از هنرمندان تئاتر هم هم‌اكنون در سینما فعالیت دارند اما با این حال خدمت رسانی به تئاتر را در برنامه‌های خود داریم.

 

*همه تعهدات مدیر قبلی در زمینه تماشاخانه ایرانشهر اجرا می‌شود

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره نگرانی هنرمندان تئاتر از تغییر وتحولاتی كه در مدیریت و بازبینی نمایش‌های تماشاخانه ایرانشهر با ورود مدیریت جدید خانه هنرمندان و شورای سیاست‌گذاری تماشاخانه ایجاد خواهد شد توضیح داد: این نگرانی‌ها بی مورد است چرا كه من همه تعهدات مدیریت سابق خانه هنرمندان ایران را چه قبول داشته باشم و چه نداشته باشم انجام خواهم داد و با همه هنرمندانی كه در تماشاخانه ایرانشهر اجرا دارند از جمله محمد عاقبتی، میكائیل شهرستانی، كاهانی و ... صبحت كرده‌ام و به تفاهم‌هایی هم رسیده‌ایم بنابراین مشكلی نیست و شورای سیاست‌گذاری تماشاخانه ایرانشهر نیز بیشتر از آن كه تهدید باشد فرصت است چرا كه تماشاخانه ایرانشهر نباید با سلیقه مدیریت خانه هنرمندان اداره شود بلكه باید جمع متخصصی عهده‌دار و مسئول گرداندن آن باشند.

وی همچنین تأكید كرد: تماشاخان ایرانشهر باید شكل بین‌المللی پیدا كند و به نمایش آثار جدید خارجی نیز اختصاص یابد.

سرسنگی اطمینان خاطر داد كه گذر زمان و اجرای صحیح برنامه‌های اعلام شده نگرانی‌های ایجاد شده را برطرف خواهد كرد.

 

*گالری‌ها استانداردسازی می‌شود

مجید سرسنگی مدیر جدید خانه هنرمندان ایران در پاسخ به سؤال فارس درباره میزان گسترش گالری‌های خانه هنرمندان در طرح توسعه فضای فیزیكی خانه هنرمندان و همچنین نحوه تعامل با گالری‌های تهران توضیح داد: با گالری‌های تهران همچنان تعامل خواهیم داشت و دراین راستا كیفیت آثار هنری برای ما اهمیت دارد بنابراین ما در خانه هنرمندان با داشتن 7 گالری یكی از بزرگترین گالری‌داران شاید باشیم كه باید محل نمایش آثار با كیفیت و جدید باشیم و بتوانیم هنرمندان مطرح و شاخص را برای برگزاری نمایشگاه در این مجموعه جلب كنیم.

وی همچنین به بازسازی گالری‌‌ها اشاره كرد وگفت: گالری‌ها هم‌اكنون استاندارد لازم را ندارند و باید به لحاظ فیزیكی نیز تغییراتی داشته باشند.

 

*كاركنان گالری‌ها باید آشنا به هنرهای تجسمی باشند

سرسنگی آموزش به كاركنان گالری‌های خانه هنرمندان را از ضروریات دانست و گفت: كاركنان گالری‌ها باید آشنا به هنرهای تجسمی در ایران و جهان باشند و بتوانند نقش یك گالری‌دار و راهنما را برای بازدیدكنندگان ایفا كنند نه این كه تنها نگهبان آثار باشند.

 

* خانه هنرمندان ایران با داشتن اساس‌نامه و شورای سیاست‌گذاری مستقل است

وی همچنین درباره تعامل خانه هنرمندان با سایر نهادها از جمله شهرداری و استقلال خانه هنرمندان در تصمیم‌گیری‌هایش توضیح داد: به هر حال بخشی از امكانات مالی خانه هنرمندان از سوی وزارت ارشاد و شهرداری تأمین می‌شود و این به معنی عدم استقلال خانه هنرمندان نیست. چرا كه وقتی شهرداری تماشاخانه ایرانشهر را می‌سازد كمكی است كه باید انجام دهد همان‌طور كه پردیس سینمایی می‌سازد و در زمینه ساخت فیلم‌ها همكاری دارد.

سرسنگی به نحوه انتخابش از سوی شورای عالی خانه هنرمندان اشاره كرد و گفت: روزی كه شورای عالی خانه هنرمندان من را به حضور پذیرفت از ایشان خواستم كه من را به عنوان «مجید سرسنگی» ارزیابی كنند نه كسی كه در شهرداری كار كرده است و اگر من را با توجه به سوابق فرهنگی كه دارم،‌شایسته مدیریت این مجموعه می‌دانند بدون وابستگی به شهرداری آن را اعلام كنند درغیر این صورت هیچ گونه فشار و دخالت از سوی هر نهادی را برای انتخابم نمی‌پذیرم.

وی افزود: شورای عالی خانه هنرمندان بر اساس سوابق و معیارهای خود من را انتخاب كردند و آقای امیرخانی ریاست این شورا نیز معیارهای انتخاب من را اعلام كرده‌اند. با این حال ما باز هم با نهادهایی چون وزارت ارشاد و شهرداری تعامل خواهیم داشت و باز هم دنبال گرفتن بودجه می‌رویم.

سرسنگی تأكید كرد: استقلال خانه هنرمندان ایران به قوت خود همچنان باقی است و وجود شورای عالی خانه هنرمندان و اساس‌نامه آن ضمانت این استقلال است.

سرسنگی درباره برنامه‌های خانه هنرمندان در حوزه سینما هم گفت: دنیا اكنون به سمت بین‌رشته‌ای پیش می‌رود، سینما هم هنری فراگیر است كه تدوین برنامه‌های جدی در این حوزه را نیز خواهیم داشت و تنها به راه‌اندازی یك سالن نمایش فیلم و پخش چند فیلم در آن اكتفا نخواهیم كرد و پژوهش در حوزه سینما از جمله برنامه‌های ما در این حوزه است.

 

*از موازی‌كاری پرهیز خواهیم كرد

وی در خاتمه درباره پرهیز از موازی‌كاری در عرصه فرهنگ و هنر هم گفت: همه من را با توجه به سوابقی كه دارم اهل تعامل و همكاری می‌دانند بنابراین با توجه به همكاری‌ نزدیك با شهرداری، وزارت ارشاد و نهادهای آكادمیك تلاش خود را خواهم كرد كه از موازی‌كاری پرهیز كنیم چرا كه معتقدم ما باید همه تكه‌هایی از یك پازل بزرگ باشیم كه در نهایت تصویر درستی از فرهنگ و هنر ایران ارائه كنیم بنابراین مهم نیست كه چه كسی این برنامه‌های را اجرا كند.

 


گروه فرهنگ و هنر
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین