تبیان، دستیار زندگی
قندها، نشاسته و فیبرها به گروهی تعلق دارند که کربوهیدرات نامیده می ‌شوند. برای بهتر کردن روند رشد، افراد باید در برنامه ی غذایی خود حبوبات، سبزی ‌ها و میوه‌ ها را بگنجانند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کدام قندها مفیدند؟


قندها، نشاسته و فیبرها به گروهی تعلق دارند که کربوهیدرات نامیده می ‌شوند. برای بهتر کردن روند رشد، افراد باید در برنامه ی غذایی خود حبوبات، سبزی ‌ها و میوه‌ ها را بگنجانند.


کربوهیدرات پیچیده

آیا می ‌دانید کدام‌ یک از انواع قندها برای رشد فرد مناسب هستند و کدام ‌یک از رژیم‌ های غذایی حاوی کربوهیدرات، بر رشد فرد تأثیر می‌ گذارند؟

در حال حاضر کربوهیدرات ‌ها مورد توجه زیادی قرار گرفته ‌اند. وقتی در مورد کربوهیدرات ‌ها فکر می ‌کنید، احتمالا مواد غذایی زیر در ذهن شما تداعی می‌ شوند: نان، برنج، پاپ‌ کورن(ذرت بوداده) و همچنین ذرت خام، سیب‌ زمینی، کرفس، انبه، هلو، موز تازه، لوبیای پخته ‌شده، بستنی کم‌ چرب و...

اگر مایلید اطلاعات بیشتری در این ‌باره کسب کنید، شما را به خواندن این مطلب توصیه می‌ کنیم.

تمامی مواد فوق، مغذی و مهم تلقی می ‌شوند. قندها، نشاسته و فیبرها به گروهی تعلق دارند که کربوهیدرات نامیده می ‌شوند.

تمامی کربوهیدرات ‌ها از 3 عنصر به نام کربن، هیدروژن و اکسـیژن ساخته می‌ شوند. نام کربوهیدرات از 2ماده شیمـیایی با نام کربو(کربن) و هیدرات(ترکیبات هیدروژن و اکسیژن) گرفته شده است.

کربوهیـدرات‌ ها به 2 دسته تقسیم می‌ شوند: ساده و مرکب

اگر از یک قند تشکیل شده باشد، ساده است، اما اگر عـلاوه بر قندها شامل نشاسته و فیبر نیز باشند مرکب و پیچیده خواهد بود. شاید تعجب کنید که مواد نشاسته‌ ای هم بر میزان رشد فرد تأثیر می ‌گذارند.

شاید از خود بپرسید اگر آن ها از قند ساخته شده‌ اند، پس چرا شیرین نیستند؟ برخلاف قندها، مولکول‌ های نشاسـته بزرگ ‌ترهستند و نمی ‌توانند روی گیرنده‌ های چشایی قرار بگیرند، بنابراین مزه ی شیرین آن ها قابل تشخیص نخواهد بود ولی تا چند دقیـقه حالت زبری ‌شان روی زبان باقی می ‌ماند.

برای بهتر کردن روند رشد، افراد باید در برنامه ی غذایی خود حبوبات، سبزی ‌ها

و میوه‌ ها را بگنجانند و به این نکته توجه داشته باشند که موادغذایی مزبور باعث کاهش بیماری‌ های قلبی، سکته، فشارخون بالا و بعضی از سرطان‌ ها می ‌شوند

زمانی که آنزیم ‌های هضم ‌کننده ی موجود در بزاق، نشاسته را به قند تبدیل می ‌کنند، به ‌علت قرار گرفتن مولکـول‌ های قند روی گیرنده‌‌ های چشایی، فرد طعم شیرین آن‌ را احساس خواهد کرد.

نشاسته‌ ها و فیبرها دارای یک وجه مشترک هستند و آن، وجود پلی ‌ساکارید است که از چندین زنجیره ی بلند قند تشکیل شده‌ است.

بعد از هضم، نشاسته قبل از آن که جذب سیستم گردش خون شود، به قندهای ساده‌ تر تجزیه می ‌شود، این قندها عبارتند از: گلوکز، گلاکوز و فروکتوز.

کربوهیدرات ساده

مونوساکاریدهایی مانند فروکتوز، اغلب در میوه‌ ها یافت می‌ شوند. آن ها تغییر نمی‌ یابند و به همان شکل طبیعی خود جذب می ‌شوند اما دی ساکاریدهایی مانند ساکروز، لاکتوز و مالتوز این گونه عمل نمی ‌کنند. آن ها باید به ترکیبات ساده ‌تری تبدیل شوند.

در بدن بعضی از افراد آنزیم لاکتاز به اندازه کافی تولید نمی‌ شود، بنابراین نمی ‌توانند لاکتوز یا قند شیر را به خوبی هضم کنند.

فیبرها پلی‌ ساکاریدهای دیگری هستند که تا اندازه‌ ای جـذب بدن می ‌شوند. تعدادی از حیوانات می ‌توانند فیبرها را جذب کنند.

در بدن انسان، آنزیم‌ های گوارشی نمی ‌توانند فیبرها را به ترکیبات ساده‌ تر تبدیل کنند. بنابراین فیبر نمی ‌تواند به‌عنوان یک منبـع انرژی در نظر گرفته شود.

برای بهتر کردن روند رشد، افراد باید در برنامه ی غذایی خود حبوبات، سبزی ‌ها و میوه‌ ها را بگنجانند و به این نکته توجه داشته باشند که موادغذایی مزبور باعث کاهش بیماری‌ های قلبی، سکته، فشارخون بالا و بعضی از سرطان‌ ها می ‌شوند.

غذاهای حاوی کربوهیدرات‌، ویتامین‌ ها و مواد معدنی مهم را برای بدن فراهم می‌ سازند. پس بهتـرین رژیم غذایی آن است که حـاوی میوه‌ های غنی از فیبر، سبزی‌ ها و حبوبات باشد.

غذاهای حاوی کربوهیدرات‌ ممکن است به کاهش وزن و افــزایش روند رشد کمک کنند.

تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهند که غذاهای حـاوی کربوهیدرات به‌ ویژه آن هایی که سرشار از فیبر هستند، ممکن است به سیر شدن زودهنـگام افراد کمک کنند به ‌طوری که افراد مجبور می ‌شوند غذای کمتـری بخورند.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: همشهری – ترجمه: نرگس عبداللهی

مطالب مرتبط:

منابع غذایی کربوهیدرات ها

نقش کربوهیدارت ها در سلامتی انسان

میل زیاد به مواد کربوهیدراتی طبیعی است؟

ارزش كربوهیدرات ها در تغذیه ورزشكاران

مصرف کافی کربوهیدرات ها، خستگی ورزش را کاهش می دهد

بلافاصله قبل از تمرین ورزشی، کربوهیدرات بخوریم یا نه؟

لاغری با رژیم پرکربوهیدرات و فیبر

مضرات رژیم غذایی بدون کربوهیدرات

برای لاغر شدن نان و برنج را حذف نکنید

فیبر غذایی و اثرات آن

مقدار فیبر در غذاهای مختلف

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.