تبیان، دستیار زندگی
وضو می‌گیری، معنایش را نمی‌دانی؟ وقتی وضو می‌گیری اول صورتت را می‌شویی. چون می‌خواهی بروی نماز بخوانی، دو دفعه آب می‌ریزی و کاملاً می‌شویی که تمیز شود. زیرا داری وجه خدا را زیارت می‌کنی، یا وجه خدا را می‌شویی. باید تمیز باشد، گرد و خاک نداشته باشد. بعد دس
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معنای وضو از زبان حاج اسماعیل دولابی


گفته‌ها و ناگفته‌هایی از مردی که از دین درکی متفاوت داشت.

وضو که می‌گیری خودت وضو بگیر. صورت وجه الله است. وجه خداست. مگر نمی‌بینی در حج به زن‌ها می‌گویند صورتتان را نپوشانید.


وضو بنانا

معنای وضو را بفهمید!

وضو می‌گیری، معنایش را نمی‌دانی؟ وقتی وضو می‌گیری اول صورتت را می‌شویی. چون می‌خواهی بروی نماز بخوانی، دو دفعه آب می‌ریزی و کاملاً می‌شویی که تمیز شود. زیرا داری وجه خدا را زیارت می‌کنی، یا وجه خدا را می‌شویی. باید تمیز باشد، گرد و خاک نداشته باشد. بعد دست راست را می‌شویی.

وقتی دست راستت را می‌شویی، می‌توانی همه‌ی مؤمنین و مؤمنات را در این کار شریک کنی. چطور وقتی سفره می‌اندازی، خداوند یاد داده است و همه‌ی مؤمنین و مؤمنات را میهمان می‌کنید، موقع وضو نیت کنید و مؤمنین و مؤمنات را تمیزشان کنید. مرحوم کوهستانی وقتی وضو می‌گرفت نیم ساعت، سه ربع طول می‌کشید. او شکاک نبود که بگوید درست نشد، برای مؤمنین کاسبی می‌کرد.

در وضو وقتی دست راستتان را می‌شویید، بدانید مؤمنین و مؤمنات را می‌شویید. مؤمنین همه برادرند. دست راست را که شستی، حق مؤمنین را ادا کرده‌ای. وقتی دست چپ را می‌شویید گناه فاسق و فاجر را می‌شویید و به دادشان می‌رسید. کسی که مرتکب کار بدی می‌شود، حرف بد می‌زند، ضعیف است، غیبت می‌کند، وقتی دست چپ را می‌شویید او را تمیز می‌کنید.

شما می‌شویید، دیگری هم می‌شوید، دیگران و دیگران همه می‌شویند. آن وقت که همه شستند، مؤمنین و مؤمنات تمیز می‌شوند، گناه فساق و فجار هم بخشیده می‌شود و سبک می‌شوند.

اگر وضو دارید، به یک چشمه‌ای رسیدید، دیدید چشمه‌ی صافی است، وضویتان هم باطل نشده، احتیاج هم ندارید، باز وضو را تجدید کنید. اگر وضو گرفتید نورٌعلی نور می‌شود. یک نور بود یک نور دیگر هم به آن اضافه می‌شود. وضو فی‌نفسه خودش عبادت است، نه برای نماز، بلکه خودش فی‌نفسه عبادت است

در وضو، ملائکه هم بی نصیب نمی‌مانند!

بعد میگویند بدون اینکه با آب غیر وضو قاطی شود از مغز سر تا جلوی سر را مسح کنید. یعنی اهالی هفت آسمان، ملائکه کیف کنند و ببینند که بنده‌ای وضو گرفته است. ملائکه تمیز هستند، لذا نیاز به آب جدید ندارند. بعد می‌روی سراغ انگشتان پا که هفت طبقه زمین است. به این ترتیب مکانی جا نمی‌ماند. پایین‌ترین جاها را هم یک دست می‌کشید.

وضو فی‌نفسه عبادت است!

حالا راستش را بگویید ببینم، آیا این موت نیست!؟ رفت یک وضو بگیرد دچار موت شد. وضو فی‌نفسه خودش عبادت است. غیر از کارهای دیگر است. اگر وضو دارید، به یک چشمه‌ای رسیدید، دیدید چشمه‌ی صافی است، وضویتان هم باطل نشده، احتیاج هم ندارید، باز وضو را تجدید کنید. اگر وضو گرفتید نورٌ علی نور می‌شود. یک نور بود یک نور دیگر هم به آن اضافه می‌شود. وضو فی‌نفسه خودش عبادت است، نه برای نماز، بلکه خودش فی‌نفسه عبادت است.

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

منبع :خبرآنلاین

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.