سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
این روزها فصل سفر است و خیلی از خانواده ها بار و بنه شان را برای اولین سفر تابستانی شان بسته اند. اگر شما هم جزو این دسته از مسافران هستید، بهتر است قبل از رفتن چند توصیه سلامتی را درباره تغذیه سفر به خاطر بسپارید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سلامت غذا در سفر

سلامت غذا در سفر

 


این روزها فصل سفر است و خیلی از خانواده ها بار و بنه شان را برای اولین سفر تابستانی شان بسته اند. اگر شما هم جزو این دسته از مسافران هستید، بهتر است قبل از رفتن چند توصیه سلامتی را درباره تغذیه سفر به خاطر بسپارید.

 

 

- تابستان فصل بیماری های عفونی است. به خصوص اگر در سفر باشید. پس بهتر است سراغ خریدن این‌جور چیزها نروید: میوه با پوست له‌شده (چون بالاخره باکتری یک راهی برای فاسدکردن میوه پیدا کرده)، شیر باز یا آب‌میوه‌ غیرپاستوریزه، غذاهای گوشتی نیمه‌آماده یا یخ‌زده.

- از فروشنده‌های دوره‌گرد موادغذایی نخرید. ممکن است ارزان‌تر از مغازه‌ها باشند ولی به دردسرش نمی‌ارزد.

سلامت غذا در سفر

 

- هرگز، هرگز، هرگز در رستوران های بین راهی غذا نخورید. حتی اگر مجبور باشید گرسنگی تان را با چند تکه بیسکویت کم کنید. به محض ورود به شهر هم اگر خواستید از رستورانی استفاده کنید، با یک نگاه کلی به رستوران سعی کنید متوجه شوید که تمیز هست یا نه. اگر سالن و کارکنان تمیز و مرتب باشند، به احتمال زیاد آشپزخانه‌ تمیزی هم دارند.

- سعی کنید جایی غذا بخورید که اهالی همان شهر غذا می‌خورند. ممکن است بعضی از رستوران‌ها جذابیت توریستی برای خودشان بسازند اما غذای بی‌کیفیت و غیرسالمی داشته باشند؛ ولی اهالی یک شهر، در بیشتر مواقع به زرق و برق کاری ندارند و جذابیت اصلی برایشان غذای سالم است.

- در طول سفر سعی کنید ماست زیادی در برنامه غذایی تان بگنجانید. ماست باعث تقویت باکتری های مفید روده و کاهش احتمال بیماری های گوارشی می شود. البته به یاد داشته باشید که از ماست های پاستوریزه استفاده کنید نه محلی.

- اگر با وسایل نقلیه عمومی سفر می کنید، از لیوان شخصی یا یکبار مصرف استفاده کنید. یادتان باشد که قبل از حرکت چند ظرف در دار مناسب برای ذخیره آب آشامیدنی سالم همراه خود داشته باشید. چون معلوم نیست وسط جاده یا حتی کمپ آب تصفیه شده پیدا کنید!

سلامت غذا در سفر

- در مسیر سفر از آب جوی ها و رود خانه برای آشامیدن و شستشو استفاده نکنید. دور آب های مشکوک پارک ها، باغ ها و فضاهای سبز را هم جدا خط بکشید. عفونت های گوارشی و بیماری هایی مثل وبا به همین سادگی می توانند سر برسند و سفرتان را خراب کنند.

- اگر ذخیره آبتان تمام شد و چاره ای نداشتید جز نوشیدن از آب های مشکوک، لااقل آب را به مدت 3 دقیقه بجوشانید و بعد از سرد شدن مصرف کنید.

- کاهو ،سبزی ومیوه ها را قبل از مصرف حتما بشویید و ضد عفونی کنید تا دچار بیماری های انگلی و عفونت های روده ای نشوید.

 

 

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از زورق، هم طناب

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین