تبیان، دستیار زندگی
سیدمهدی شجاعی در شهریور ماه سال 1339 در تهران به دنیا آمد. در سال 1356 پس از اخذ دیپلم ریاضی، به دانشكده هنرهای دراماتیك وارد شد و در رشته ادبیات دراماتیك به ادامه تحصیل پرداخت. هم‌زمان، به دانشكده حقوق دانشگاه تهران رفت و ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زندگینامه سیدمهدی شجاعی


سیدمهدی شجاعی در شهریور ماه سال 1339 در تهران به دنیا آمد. در سال 1356 پس از اخذ دیپلم ریاضی، به دانشكده هنرهای دراماتیك وارد شد و در رشته ادبیات دراماتیك به ادامه تحصیل پرداخت. هم‌زمان، به دانشكده حقوق دانشگاه تهران رفت و پس از چند سال تحصیل در رشته علوم سیاسی، پیش از اخذ مدرك كارشناسی، آن‌را رها كرد و به‌طور جدی كار نوشتن را در قالب‌های مختلف ادبی ادامه داد.

حوالی سال‌های 58 و 59 یعنی حدود 20 سالگی، اولین آثار او چه در مطبوعات و چه در قالب كتاب منتشر شدند.

حدود هشت سال مسؤولیت صفحه‌های فرهنگی و هنری روزنامه جمهوری اسلامی و سردبیری ماهنامه صحیفه را به عهده داشت. سال‌های متمادی مسؤولیت سردبیری مجله رشد جوان را برعهده داشت و هم‌زمان در سمت مدیر انتشارات برگ به انتشار حدود 300 كتاب از نویسندگان و هنرمندان و محققان كشور همت گماشت.

مسؤولیت داوری چند دوره از جشنواره فیلم فجر، جشنواره تئاتر فجر، جشنواره بین‌المللی فیلم كودك و نوجوان و جشنواره مطبوعات از فعالیت‌های هنری و فرهنگی او طی سال‌های 65 تا 75 به‌شمار می‌روند.

اگرچه رشته تحصیلی‌اش ادبیات نمایشی بوده و چند نمایش‌نامه هم به دست چاپ سپرده، اما بیش‌تر بر روی داستان‌نویسی متمركز شده و مجموعه‌هایی از داستان‌های كوتاه و بلند مانند «سانتاماریا» و «غیر قابل چاپ» را منتشر كرده است.

از دیگر آثار هنری سید مهدی شجاعی، قطعه‌های ادبی اوست كه در قالب چند كتاب به بازار نشر روانه شده‌اند.

فیلم‌نامه‌های «بدوك»، «دیروز بارانی» و «پدر» كارهای سینمایی مشترك او با مجید مجیدی هستند و فیلم‌نامه «چشم خفاش» و «قلعه دبا» كارهای سینمایی مشترك او با بهزاد بهزادپور. از دیگر فیلم‌نامه‌های سیدمهدی شجاعی، می توان به «كمین» و « آخرین آبادی» اشاره كرد كه توسط كانون پرورش فكری كودكان ساخته شده‌اند.

هم‌چنین كتاب‌های «كشتی پهلو گرفته»، «‌پدر، عشق و پسر»، «‌آفتاب در حجاب»، «‌از دیار حبیب»، «‌شكوای سبز»، «‌خدا كند تو بیایی» و « دست دعا، چشم امید» حاصل تجربه‌های او در زمینه ادبیات مذهبی هستند.

ادبیات كودك و نوجوان بخش دیگری از فعالیت‌های ادبی جدی و مستمر سیدمهدی شجاعی به‌شمار می‌رود. او در این زمینه تاكنون به تالیف و ترجمه بیش از 100 كتاب مبادرت ورزیده است.

سرپرستی دایرة‌المعارف امام حسین (ع) از دیگر فعالیت‌های تحقیقی او به‌شمار می‌رود كه اولین مجلدهای آ‌ن منتشر شده است.

او هم‌اكنون نگارش فیلمنامه سریالی شهید چمران را به پایان برده و فیلمنامه سریال حضرت یوسف (ع) را در 26 قسمت نوشته است.

شجاعی ضمن عضویت در هیات مدیره كانون پرورش فكری، هم‌اكنون مدیر مسوول انتشارات كتاب نیستان است.

او از حدود سه سال پیش به راه‌اندازی انتشارات كتاب نیستان اقدام كرده است. می‌گوید انگیزه‌اش از راه‌اندازی این مركز انتشارات این بوده كه بهترین آثار نویسندگان و شاعران معاصر خود را در قالب آلبومی چاپ و منتشر كند. اكنون بیش از 200 جلد از این مجموعه اعم از شعر، داستان، نمایش‌نامه و نثر ادبی - با عنوان گزیده ادبیات معاصر - منتشر شده و پیش‌بینی می‌شود كه تعداد این مجموعه، در آینده‌ای نزدیك به 250 عنوان برسد.

آخرین اثر او در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی كتاب، «‌آیینه‌زار» نام دارد كه چند تابلوی نمایشی است.

وی هم‌چنین فیلمنامه سینمایی «‌مسافر كربلا» را به سفارش كانون ‌پرورش فكری كودكان و نوجوانان نوشته و داستان بلند «طوفانی دیگر» را در دست چاپ دارد.

آثار شجاعی در زمینه تالیف بزرگسالان

«كشتی پهلو گرفته»، «دست دعا، چشم امید»، «بر محمل بال ملائك»، «بوی سبز پونه‌ها»، «از دیار حبیب»، «شكوای سبز»، «پدر، عشق، پسر»، «متقین»، «آفتاب در حجاب»، «صمیمانه با جوانان وطنم»، «ضیافت»، «ضریح چشم‌های تو»، «دو كبوتر، دو پنجره، یك دیوار»، «امروز بشریتم، «عشق به افق خورشید»، «خار و دل»، «رسم بر این است»، «بدوك»، «گزیده ادبیات معاصر» (مجموعه داستان)، «سانتاماریا» (مجموعه داستان)، «شكوای سبز»(‌2)، «مردان و رجزهایشان»، «زیارت عاشورا»، «غیرقابل چاپ»، «رزیتاخاتون» و «آیینه‌زار».

در زمینه تالیف كودكان نیز این كتاب‌ها

ایمان و گندم، برای همه برای همیشه، جای پای خون، اندوه برادر، والعادیات، درراه‌مانده، قصه دو گنج، كاری باید كرد، حكایت آن سر، وقتی او بیاید، كشتی نوح، وای تشنگی...، سلام بر وحی، فصل خوب پیوستن، خورشید نیمه‌شب، یك اسب و دو سوار، خیانت یهودا، با تو سخن گفتن، همسفر آفتاب، پشت پنجره، اولین زمستان جوجه‌ها، قصه پلنگ سفید، راهی كه می‌ماند، مشورت با حیوانات، و قصه میمون كوچولو.

در زمینه ترجمه كتاب‌هایی برای کودکان

برای این‌كه ماهی‌ها نمیرند، پرنده و شكارچی، در قصر ملك‌خاتون، فرار... فرار، خانه خودمان، قهر اسباب‌بازی‌ها، مموش! كجا بودی؟، سفر خرس كوچولو، آرزوهای فیلی، دیدنی نیست، مروارید، آموزش هنرهای تجسمی 1 و 2، دوست قهوه‌یی، ملخ‌ها در شهر (بازنویسی)، دو پرنده كوچك، گربه خودخواه، ماهی رنگین‌كمان، چهارپا، خداوند شبان من است، بزرگ‌ترین نام روی زمین، خدا مرا می‌شناسد، موش خواب‌آلود، اسب شاخ‌طلایی، جغد كوچك ترسو، دختر چینی، ما گرگ هستیم، ما خرس هستیم، راهت را انتخاب كن، اول تو، دوم من، خواب بهار، بهار كجاست؟، پیشی و ببری، موشی و جزایر اسرارآمیز، هرگز به سنجاب اعتماد نكن، روباه نقره‌یی، قو، جغد، كاری برای مادر، ‌آدم‌برفی مهربان، درخت افرا، ما دلفین هستیم، پرواز پنگوئن، بچه شیر تنها نمی‌ماند، درخت گیلاس، هفت موش كور، و میمونی كه ماه را می‌خواست.

لینکها:

گفتگویی با سیدمهدی شجاعی (قسمت دوم)

گفتگویی با سیدمهدی شجاعی (قسمت اول)

توفان دیگری در راه است