وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مع حمایت از حقوق معلولان مهر سردار بهمن کارگر در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر افزود: بر اساس این قانون ، معلول به کسی اطلاق می گردد که بنا به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی بر اثر ضایعه جسمی، ذهنی، روانی یا توا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ابلاغ دستورالعمل اجرائی ماده 6 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان


مهر

سردار بهمن کارگر در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر افزود: بر اساس این قانون ، معلول به کسی اطلاق می گردد که بنا به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی بر اثر ضایعه جسمی، ذهنی، روانی یا توام، اختلال مستمر و قابل توجهی در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد شود، به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه اجتماعی و اقتصادی شده و در یکی از گروههای شش گانه اصلی قرار داشته باشد.

به گفته وی شش گروه اصلی معلولیت ها شامل جسمی -حرکتی، ذهنی، بینایی، شنوایی، گفتاری و بیماری های روانی مزمن می شود.

معاون وظیفه عمومی ناجا ادامه داد: درصد معلولیت در هر گروه بر اساس درجه بندی رتبه ای بوده و در چهار سطح خفیف ، متوسط، شدید و خیلی شدید تعیین شده است. ضمنا نقص عضو و معلولیت به تنهائی موجب معافیت از خدمت نیست بلکه عدم کارائی و نیاز به مراقب به دلیل نقص عضو، ملاک اصلی معافیت است .

وی اضافه کرد : برابر مفاد 6 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، یکی از فرزندان اولیائی که خود معلول باشند (هر دو یا یکی از آنها معلول باشند) یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها معلول هستند از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می گردند.

سردارکارگر گفت: مشمولانی که همسر معلول خود را سرپرستی می نمایند تا زمانی که سرپرستی همسرمعلول را بر عهده داشته باشند از انجام خدمت دوره ضرورت معاف هستند.

وی با اشاره به ابلاغیه صورت گرفته در جهت حسن اجرای این قانون گفت: صرفا معلولان و جانبازان از قوانین خاصی که در مورد آنان وجود دارد بهره مند خواهند شد.

معاون نظام وظیفه ناجا اضافه کرد: چنانچه پدر و مادر هر دو معلول باشند صرفا یک فرزند از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می شود ولی اگر پدر و مادر یا یکی از آنها به همراه دو فرزند معلول باشند ، حداکثر دو فرزند از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می گردند.

وی افزود: با توجه به لفظ "حداقل" در قانون، خانواده هائی که چند فرزند معلول هم داشته باشند صرفا یک فرزند معاف خواهد شد.

به گفته وی چنانچه فرزندی به دلیل معلولیت و نیاز پدر یا مادر به مراقبت، قبلا در اجرای ماده 44 قانون خدمت وظیفه عمومی معاف شده باشد در شمول معلولیت قرار نمی گیرد.

سردار کارگر یادآور شد: اگرمشمول استفاده کننده از معافیت در قید حیات نباشد و یا خودش نیاز به مراقبت داشته باشد و یا در خانواده مشمول وضعیت جدیدی ایجاد شود مثلا مادر خانواده یا دو فرزند معلول شوند لیکن کسانی که در اجرای قانون دیگری غیر از معلولیت قبلا یکی از فرزندان خود را معاف کرده باشند در شمول این مقررات قرارمی گیرند. به عنوان مثال اگر پدر جانبازی قبلا یک فرزند خود را به دلیل جانبازی معاف کرده باشد و همسر یا دو فرزند وی معلول باشند در شمول این مقررات قرار می گیرد.

وی همچنین تصریح کرد: منظور از "فرزندان" کسانی هستند که در خانواده نزد پدر و مادر زندگی می کنند لذا کسانی که ازدواج کرده و زندگی مستقل تشکیل داده اند خودشان می توانند فرزند خود را از خدمت معاف کنند و نمی توانند یک بار برادر و بار دیگر خودشان را از خدمت معاف کنند ، لیکن کسانی که در اجرای این مقررات و قبل از تشکیل خانواده یک برادر آنها معاف شده و بعدها خودشان ازدواج کرده و صاحب فرزند شده اند می توانند در اجرای این قانون یک فرزند خود را معاف کنند.

معاون وظیفه عمومی ناجا افزود: مردانی که دارای دو همسر و حداقل دو معلول باشند در شمول این مقررات قرارمی گیرند.

وی گفت:انتخاب یک نفر جهت استفاده از معافیت ، بر عهده پدر مشمول و در صورت فقدان پدر ، با مادر او است، در غیر این صورت با سازمان بهزیستی برابر رضایت نامه پیوست به عنوان قیم خواهد بود که نسبت به انتخاب و معرفی مشمول واجد شرایط اقدام می نماید.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: کسانی که همسر آنان بعد از ازدواج معلول شده است در شمول این مقررات قرار گرفته و باید با ارسال روگرفت سند ازدواج رسمی و دائم به واحد وظیفه عمومی اقدام کند که پس از تشکیل شورای پزشکی در واحد وظیفه عمومی شهرستان و احراز نیاز به مراقبت داشتن نسبت به انجام مراحل صدور کارت معافیت اقدام می شود.

به گفته سردار کارگر ، چنانچه زن معلول یا یکی از بستگان وی از طریق سازمان بهزیستی با ارائه مدارک اثبات کند که شوهرش سرپرستی او را رها کرده است، کارت معافیت صادره برای وی ابطال و فرد جهت انجام خدمت دوره ضرورت اعزام خواهد شد که در این صورت بایستی واحد وظیفه عمومی شهرستان، مراتب را جهت اقدام به معاونت وظیفه عمومی استان و از آن طریق به معاونت وظیفه عمومی ناجا منعکس کند.

وی ملاک برخورداری از مقرارت فوق وضعیت فرد در زمان احضار قانونی جهت انجام خدمت دوره ضرورت دانست و افزود: کسانی که در زمان غیبت واجد شرایط معافیت شده اند رسیدگی به تقاضای آنان منوط به داشتن عذر موجه بر اساس ضوابط جاری قانون خدمت وظیفه عمومی است.

وی اضافه کرد: کسانی که مشغول انجام خدمت دوره ضرورت هستند پس از معرفی واحد وظیفه عمومی مبنی بر معافیت فرد، سریعا از خدمت ترخیص خواهند شد.

معاون وظیفه عمومی ناجا تصریح کرد: کارکنان وظیفه واجد الشرایط دریافت این نوع از معافیت مجازند به خدمت خود ادامه دهند و کارت پایان خدمت دریافت نمایند لیکن آن دسته از کارکنان وظیفه واجد شرایط که علاقه مند به استفاده از مقررات فوق هستند با هر میزان خدمت که انجام داده اند می توانند برابر این مقررات کارت معافیت دریافت کنند.

به گفته وی چنانچه معلولین نیروهای مسلح متقاضی بهره مندی از امتیازات این قانون باشند بایستی از جانب امور ایثارگران رده خدمتی به سازمان بهزیستی معرفی گردند.

وی در خصوص مراحل اخذ کارت معافیت گفت: در مرحله نخست متقاضی اقداماتی از قبیل مراجعه مشمول به اداره بهزیستی شهرستان، معاینه معلول توسط شورای پزشکی بهزیستی به منظور تعیین گروه و سطح آن، صدوربرگه معرفی نامه تعیین وضعیت معلول و رضایت نامه به شرح پیوست ، تحویل رو گرفت نظریه شورای پزشکی را با امضاء مدیر کل استان و ارسال یک نسخه هم با مدارک مورد نیاز به سازمان بهزیستی کشور به منظور تائید را انجام می دهد.

به گفته معاون وظیفه عمومی ناجا، سازمان بهزیستی کشور پس از تائید موضوع، برگه تعیین وضعیت معلول واجد شرایط را با امضاء رئیس سازمان و یا نماینده ایشان توسط پیک اداری به آدرس تهران، میدان سپاه ، معاونت وظیفه عمومی ناجا، مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات ارسال می کند.

وی در خصوص وظایف معاونت وظیفه عمومی گفت: مشمول با در دست داشتن برگه معرفی نامه تحویل شده به دفاتر پستی در سطح کشور مراجعه می کند و با تهیه دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی و تنظیم برگه شماره 3 مدارک مورد نیاز را که در پشت برگه درج شده است تکمیل و از طریق پست به آدرس تهران، میدان سپاه ، معاونت وظیفه عمومی ناجا، مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات ارسال می کند.

به گفته سردار کارگر، مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت وظیفه عمومی ضمن کنترل مدارک ارسال شده آن را در سامانه ثبت و پرونده را به معاونت وظیفه عمومی استان مربوطه ارجاع می دهد . واحد وظیفه عمومی شهرستان معلول را در شورای پزشکی معاینه و برابر آئین نامه اجرائی قانون نحوه معاینه در مورد عدم کارآئی و نیاز به مراقبت معلول اظهار نظر می نماید. چنانچه مشمول واجد شرایط شناخته شده به وی ابلاغ می شود وجوه متعلقه را به حسابهای مربوطه واریز نموده و اصل فیش های بانکی را تحویل نماید. سپس ضمن کنترل نهائی برای مشمول درخواست کارت معافیت می نماید.

وی با اشاره به ادامه روند رسیدگی به معافیت قانون مذکور گفت: مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت وظیفه عمومی با بررسی مجدد مدارک ، چنانچه برگه تائیدیه با امضاء رئیس سازمان بهزیستی کشور و یا نماینده ایشان به عنوان تائیدیه گواهی صادره از اداره بهزیستی استان واصل گردیده باشد برای صدور و ارسال کارت اقدام می کند.

وی اظهار داشت: شورای پزشکی شهرستان ها برای تعیین وضعیت معلولین اناث، حتی الامکان نظر کمیسیون پزشکی بهزیستی را به عنوان نظریه تخصصی مشورتی مد نظر قرار دهند و در غیر این صورت از بیمارستان های نیروهای مسلح نظریه تخصصی اخذ نمایند.

معاون وظیفه عمومی ناجا همچنین یادآور شد: مقررات اعطاء امتیازات ویژه به ایثارگران، قهرمانان ملی، امداد جویان در مورد خانواده های معلولین به قوت خود باقی است و در چارچوب ضوابط ابلاغی اقدام خواهد شد.

دستورالعمل اجرائی ماده 6 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان به تمام دستگاه های اجرائی ذی ربط ابلاغ شد و از امروز قابل اجرا است.

روابط عمومی موسسه تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین