• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1390/03/12
  • تاريخ :

بشارت باد رسيدن ماه رجب

رجب، ماه آراستن دل به زيبايي ها


رجب، ماهي است که در آنْ بندگان و مؤمنان و ره‏پويان، خود را براي شرکت در مهماني بزرگ خداوند آماده مي‏کنند. ماهِ زدودن غبار تيرگي از روح و جان، ماهِ تمرين حضور و توجه بيشتر به معنويات، و ماه بندگي و فرمانبري و در نهايتْ سرآغاز اُنس و الفتي جانانه با پروردگار هستي‏بخش است. 


ماه رجب

يا مَنْ يَمْلِكُ حَواَّئِجَ السّاَّئِلينَ

                                                                            اى کسي كه مالك حاجات سائلين و درخواست کنندگاني

و يَعْلَمُ ضَميرَ الصّامِتينَ

                                                                            اي کسي که اسرار خاموش آنها را در ضميرشان مي داني

لِكُلِّ مَسْئَلَةٍ مِنْكَ سَمْعٌ حاضِرٌ وَ جَوابٌ عَتيدٌ

                                                                            براى هر خواسته اى از جانب تو گوشى شنوا و پاسخى آماده است

اَللّهُمَّ وَ مَواعيدُكَ الصّادِقَةُ و اَياديكَ الفاضِلَةُ و رَحْمَتُكَ الواسِعَةُ

                                                                            خدايا وعده هايت همه راست است و نعمتهايت بسيار

فَاَسْئَلُكَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ

                                                                            از تو درخواست مي کنم كه درود فرستى بر محمد و آل محمد

و اَنْ تَقْضِىَ حَوائِجى لِلدُّنْيا وَالاْخِرَةِ 

                                                                            و حوائج مرا در دنيا و آخرت برآوري

اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَىْءٍ قَديرٌ

                                                                            كه براستى تو بر هر چيز توانايى (دعاي ماه رجب)

آنان که در وادي مراقبه و شهود در محضر خداي متعال گام برمي دارند چه خوب قدر چنين ايامي را مي دانند و بسيار سخت تر و هوشيارتر و جدي تر از دنياطلبان، به دنبال آن هستند .

ماه رجب ماه آرايش و پيرايش است. ماه آراستن دل به زينت هاي الهي و پيراستن دل از ناپاکي هاي انساني و آنگاه ديدن ناديدني ها و شنيدن ناشنيدني ها.

 

سلام بر ماه رجب

سلام بر ماه رجب، ماه پيوند بندگان با معبود مهربان، ماه بارش باران مهر و محبت الهي، ماه رسيدن به سر منزل مقصود، و ماه اُنس شب زنده‏دارانِ هميشه بيدار با محبوب و معبود بي‏همتا.

سلام بر هلال رجب که آمدنش مژده پايان اندوه است و بدر آنْ يادآور تولد ماه تمام، امامِ هُمام و حيدر کرّار و پايانشْ نويد رهايي بشر از جهل و ناداني، شکوفايي اخلاق انساني، بعثت آن بزرگْ مردِ تاريخ براي هميشه زمان.

سلام بر بهار مناجات و بندگي. سلام بر نجواي شبانه اهالي رجب. سلام بر شب‏هاي رجب که پذيراي زاهدان است و سلام بر روزهايش که ميزبان عاشقان وصال الهي است و سلام بر لحظه لحظه رجب که شاهد ذکرِ ذاکران است.

 

اهالي رجب

اهالي رجب، مردان و زنان با ايماني‏اند که آرزويي جز وصال يار ندارند و اشتياقي غير از ديدارْ در آن‏ها نيست. ذکرشان اللّه‏، کارشان لِلّه و هدفشان کسب خشنودي پروردگار است. «رجبيّون» قصدي جز رضوان الهي ندارند. بهشتِ آنان توجه محبوب است و دوزخشانْ حرمان ياد او. آن‏گاه که يارشان به اشک شوقي آن‏ها را مي‏نوازد، برايشان از آن‏چه در دنياست بهتر و خوش‏گوارتر است. هر کس توشه‏اي از سفره رجب برمي‏دارد و در خانه تکاني آن، همه مي‏کوشند تا غباري بر گرد جان باقي نگذارند.

عقده دل وانما، ماه رجب مي‏رسد

هلهله کن عاکفا، ماه طرب مي‏رسد

رجب، تمرين تزکيه

ماه رجب، ماه آمادگي براي حضور در مهماني خداوند است و برنامه‏هاي پيشنهادي اسلام در اين ماه، همه از نوعي تمرين و يافتن آمادگي حکايت دارند. تأکيد بزرگان ديني بر گرفتن روزه در اين ماه و ذکر پاداش‏هاي بسيار براي روزه‏داري در ماه رجب، براي تشويق مسلمانان براي کسب آمادگيِ بار يافتن به ضيافت الهي، مؤيد اين مطلب است.

پيامبر اسلام(صلى الله عليه وآله) مى فرمايد: از اولين شب جمعه ماه رجب غافل نشويد; فرشتگان آن را «ليلة الرغائب» مى نامند. چرا كه وقتى يك سوم از شب گذشت، هيچ فرشته اى نيست مگر اينكه در كنار كعبه مشرفه آيد; آنگاه خداوند نظر مرحمت به آنان كند و فرمايد: فرشتگانم! هرچه خواهيد از من بخواهيد. فرشتگان گويند: بارالها حاجت و خواسته ما آن است كه روزه داران ماه رجب را بيامرزى; خداوند متعال فرمايد: آمرزيدم

مناسبت‏هاي رجب

ماه رجب، از ماه‏هاي بزرگي است که طلوع سه امام معصوم، امام علي، امام محمد باقر و امام جواد(عليهم‏السلام) را در آن شاهديم و شروع بزرگ ترين جنبش تاريخ بشري، يعني برانگيخته شدن پيام آور مهر و محبت، محمد مصطفي صلي‏الله‏عليه‏و‏آله براي هدايت و سعادت انسان‏ها، در آن اتفاق افتاده است. ياد و نام پيشوايان شهيد اين ماه، حضرت امام موسي کاظم و امام هادي عليهما‏السلام و نيز پيام‏آور کربلا، زينب کبري عليهاالسلام گرمي‏بخش دل‏هاي مؤمنان است و نيمه رجب هم، پذيراي معتکفان کوي دوست خواهد بود و شاهدِ خلوتِ مشتاقان.

ماه رجب
افضل ترين اوقات در ماه رجب

گرچه تمام ماه رجب، نزد خداوند و اولياء گراميش عزيز و ارجمند است ليكن برخى از اوقات آن، فضيلت ويژه اى دارد; مثلا اوّلين شب جمعه ماه رجب، داراى امتيازى بزرگ است. پيامبر اسلام(صلى الله عليه وآله) مى فرمايد: از اولين شب جمعه ماه رجب غافل نشويد; فرشتگان آن را «ليلة الرغائب» مى نامند. چرا كه وقتى يك سوم از شب گذشت، هيچ فرشته اى نيست مگر اينكه در كنار كعبه مشرفه آيد; آنگاه خداوند نظر مرحمت به آنان كند و فرمايد: فرشتگانم! هرچه خواهيد از من بخواهيد. فرشتگان گويند: بارالها حاجت و خواسته ما آن است كه روزه داران ماه رجب را بيامرزى; خداوند متعال فرمايد: آمرزيدم.( فضائل الأشهر: 31)

رجب، عيد اولياء الهى، بهار راز و نياز و عبادت، موسم خضوع و خشوع به درگاه الهى، موعد حضور و خواستن، و زمان قرار صالحان با معشوقشان حق تعالى است. پيامبر گرامى و جانشينان به حق حضرتش سه ماه رجب، شعبان و رمضان را فراوان پاس مى داشتند و اين سه ماه را به روزه مى گذراندند.

اکنون که اين باران رحمت حق جاري است بايد فکري کرد، بايد گام برداشت و خود را در معرض اين قطرات زلال قرار داد و از نسيم حيات بخش اين روزها و ايام بهره برد .

 

اعمال مخصوص شب اوّل ماه مبارك رجب

اکنون که اين باران رحمت حق جاري است بايد فکري کرد، بايد گامي برداشت و خود را در معرض اين قطرات زلال قرار داد و از نسيم حيات بخش اين روزها و ايام بهره برد.

از پيامبر(صلي الله عليه و آله) روايت شده كه فرمودند: رجب، ماه بزرگ خداست و ماهى در حرمت و فضيلت به آن نمي‌رسد.

در كتاب «مفاتيح الجنان» آمده است: شب اول ماه رجب، شب شريفى است و در آن چند عمل سفارش شده است.

اهالي رجب، مردان و زنان با ايماني‏اند که آرزويي جز وصال يار ندارند و اشتياقي غير از ديدارْ در آن‏ها نيست. ذکرشان اللّه‏، کارشان لِلّه و هدفشان کسب خشنودي پروردگار است. «رجبيّون» قصدي جز رضوان الهي ندارند. بهشتِ آنان توجه محبوب است و دوزخشانْ حرمان ياد او

اوّل : آنكه چون مؤمني هلال ماه رجب را ديد، بگويد:

اَللّهُمَّ اَهِلَّهُ عَلَيْنا بِالاْمْنِ وَالاْيمانِ وَالسَّلامَةِ وَالاِْسْلامِ رَبّى وَرَبُّكَ اللّهُ عَزَّوَجَلَّ.

خدايا اين ماه را بر ما نو كن به امنيت و ايمان و سلامت و دين اسلام پروردگار من و پروردگار تو (اى ماه ) خداى عزوجل است.

و نيز از حضرت محمد(صلي الله عليه و آله) نقل شده است كه چون هلال رجب را مى‌ديد مى‌فرمود:

اَللّهُمَّ بارِكْ لَنا فى رَجَبٍ وَشَعْبانَ وَبَلِّغْنا شَهْرَ رَمَضانَ وَاَعِنّا عَلَى الصِّيامِ وَالْقِيامِ وَحِفْظِ اللِّسانِ وَغَضِّ الْبَصَرِ وَلا تَجْعَلْ حَظَّنا مِنْهُ الْجُوعَ وَالْعَطَشَ؛ خدايا بركت ده بر ما در ماه رجب و شعبان و ما را به ماه رمضان برسان و كمكمان ده براى گرفتن روزه و شب زنده دارى و نگهدارى زبان و پوشيدن چشم و بهره ما را از آن ماه تنها گرسنگى و تشنگى قرار مده.

دوّم : آنكه غسل كند. چنانكه بعضى از علماء فرموده‌اند ازحضرت رسول(ص) روايت شده است كه هر كه ماه رجب را درك كند و در اوّل و وسط و آخر آن غسل كند، مانند روزيكه از مادر متولّد شده، گناهان او پاك مي‌شود.

سوّمين عمل : زيارت حضرت امام حسين عليه‌السلام است.

چهارمين عمل : اين است كه بعد از نماز مغرب بيست ركعت نماز بخواند بحمد و توحيد و بعد از هر دو ركعت سلام دهد تا خود و اهل و مال و اولادش محفوظ بماند و از عذاب قبر در پناه باشد و از صراط بي‌حساب بگذرد.

پنجم : آنكه بعد از نماز عشاء دو ركعت نماز به جاي آورد. در ركعت اوّل حَمْد واَلَمْ نَشْرَحْ را يك مرتبه و توحيد را سه مرتبه و در ركعت دويّم حَمد و اَلَمْ نَشْرَحْ و توحيد و مُعَوَّذَتَيْن را بخواند و چون سلام نماز داد سى مرتبه لا اِلهَ اِلاّ اللّهُ بگويد و سى مرتبه صَلَوات بفرستد تا حقّ تعالى گناهان او را بيامرزد.

رجب، عيد اولياء الهى، بهار راز و نياز و عبادت، موسم خضوع و خشوع به درگاه الهى، موعد حضور و خواستن، و زمان قرار صالحان با معشوقشان حق تعالى است. پيامبر گرامى و جانشينان به حق حضرتش سه ماه رجب، شعبان و رمضان را فراوان پاس مى داشتند و اين سه ماه را به روزه مى گذراندند

ششم: آنكه سى ركعت نماز بخواند؛ در هر ركعت حمد و قُلْ يا اَيُّها الْكافِرُونَ يك مرتبه و توحيد سه مرتبه.

هفتم: نقل شده است كه حضرت اميرالمؤمنين(ع) خوش مى‌داشت كه چهار شب سال را اِحيا بدارد: شب اوّل رجب و شب نيمه شعبان، شب عيد فطر و شب عيد قربان.

همچنين از حضرت امام محمَّد جواد عليه السلام روايت شده است كه فرمود: مستحَبّ است كه هر آدمى اين دعا را در شب اوّل رجب بعد از عشاء بخواند:

اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُكَ بِاَنَّكَ مَلِكٌ وَاَنَّكَ عَلى كُلِّشَىْءٍ مُقْتَدِرٌ وَاَنَّكَ ما تَشاَّءُ مِنْ امْرٍ يَكُونُ اَللّهُمَّ اِنّى اَتَوَجَّهُ اِلَيْكَ بِنَبِيِّكَ مُحَمَّدٍ نَبِىِّ الرَّحْمَةِ صَلَّى اللّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ يا مُحَمَّدُ يا رَسُولَ اللّهِ اِنّى اَتَوَجَّهُ بِكَ اِلَى اللّهِ رَبِّكَ وَرَبِّى لِيُنْجِحَ بِكَ طَلِبَتى اَللّهُمَّ بِنَبِيِّكَ مُحَمَّدٍ وَالاْئِمَّةِ مِنْ اَهْلِ بَيْتِهِ صَلَّى اللّهُ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ اَنْجِحْ طَلِبَتى.

خدايا از تو خواهم بواسطه آنكه تو فرمانروايى و تو بر هر چيز توانايى و تو هر كارى را بخواهى مى شود خدايا من بسويت رو كنم بوسيله پيامبرت محمد پيامبر رحمت درود تو بر او و آلش، اى محمد اى رسول خدا براستى من به تو رو آورده ام براى رفتن به درگاه خدا پروردگار من و تو تا بلكه بوسيله تو حاجت روا گردم خدايا به حق پيامبرت محمد و به حق پيشوايان از خاندانش صلى الله عليه و عليهم كه حاجتم را روا كن.

ماه رجب
اعمال روز اول ماه رجب

اول ماه رجب مصادف است با ولادت امام محمد باقر عليه السلام مي باشد . در ابتدا به اين امام عزيز درود فرستاده و با انجام اعمال روز اول ماه رجب ، اين روز را خجسته مي داريم  .

1- روزه گرفتن

روايت شده که حضرت نوح ( علي نبينا و آله و عليه السلام) در اين روز به کشتي سوار شد و به کساني که با او بودند امر فرمود روزه بگيرند.

2- غسل

3- زيارت امام حسين (عليه السلام)

4- نماز سلمان(پنج نماز دو رکعتي که در هر رکعت يک حمد و سه بار سوره توحيد و سه بار سوره کافرون و بعد از هر سلام دستها رو بلند کرده و بگويد : لا اله الا الله وحدَه لاشريک له له الملک و له الحمد ، يُحيي و يُميتُ و هو حيّ لا يَموتُ بِيدهِ الخيرُ و هو علي کلِشيءٍ قديرٌ  و بعد بگيد اللهم لا مانعَ لما اعطيتَ و لا معطيَ لما مَنَعتَ و لا ينفعُ ذا الجَدِّ مِنکَ الجَدُّ .)

فرآوري : زهرا اجلال

گروه دين تبيان


منابع :

خبر گزاري فارس

خبرگزاري مهر

سايت حوزه

سايت انديشه قم

سايت آيت الله مکارم شيرازي

مفاتيح الجنان

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName