سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه ما بارها شاهد ریختن زباله در معابر از سوی برخی شهروندان بوده‌ایم به طوری که این نوع هنجار شکنی برای عده‌ای به امری عادی تبدیل شده است. ریختن زباله در معابر یکی از مهم‌ترین معضلات بهداشتی و اخلاقی است که موجب رنجش دیگران و نادیده انگاشتن حقوق شهروندی م
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جریمه سنگین برای ریختن زباله


همه ما بارها شاهد ریختن زباله در معابر از سوی برخی شهروندان بوده‌ایم به طوری که این نوع هنجار کنی برای عده‌ای به امری عادی تبدیل شده است. ریختن زباله در معابر یکی از مهم‌ترین معضلات بهداشتی و اخلاقی است که موجب رنجش دیگران و نادیده انگاشتن حقوق شهروندی می‌گردد.


زباله

 در واقع رها کردن زباله در معابر و جوی‌ها در نظر بسیاری از افراد بی آنکه ننگی باشد، به عادتی چندین ساله تبدیل شده و هرگز هم فکر نمی‌کنند، فردا که دوباره به خیابان می‌آیند، چگونه خیابان و جوی‌ها پاک و بدون زباله است.

لیوان ، بشقاب و کاسه یکبار مصرف در کنار بطری‌های مصرف شده در بسیاری از روزها میهمان ناخوانده معابر و  جوی‌ها شده که با وجود نظافت نوبت‌های مختلف کارگران و رفتگران خدمات شهری باز هم این زباله‌ها در شهر دیده می‌شود. همچنین بی توجهی برخی شهروندان نسبت به قراردادن زباله‌های خود تا قبل از ساعت 21 در مخازن، بسته بندی نکردن زباله‌ها یا خالی کردن سطل‌های زباله خانگی در کنار مخازن، کار جمع آوری صحیح پسماندها را مشکل کرده و چهره شهر را نا زیبا می‌کنند. همچنین گروه دیگری از شهروندان با بی توجهی به زحمات شبانه روزی رفتگران اقدام به ریختن زباله‌های خود از داخل خودرو در معابر و فضای سبز می‌کنند.

زشت شدن چهره شهر و هزینه‌های بسیار تحمیلی برای اصلاح آن یک طرف قضیه است و وقتی موضوع با بارش‌های باران و برف عجین می‌شود، آن وقت داستان‌هایی چون آبگرفتگی برای شهر ورق می‌خورد و دردسرهایش برای خود مردم باقی می‌ماند.

 در واقع رها کردن زباله در معابر و جوی‌ها در نظر بسیاری از افراد بی آنکه ننگی باشد، به عادتی چندین ساله تبدیل شده و هرگز هم فکر نمی‌کنند، فردا که دوباره به خیابان می‌آیند، چگونه خیابان و جوی‌ها پاک و بدون زباله است

به عقیده کارشناسان، جمع آوری زباله در تهران و خدماتی که روزانه شهرداری تهران برای نظافت و رفت و روب به شهروندان تهرانی می‌پردازد قابل قیاس با هیچ شهر و کلانشهر دیگری نیست اما متاسفانه رعایت نشدن فرهنگ و حقوق شهروندی از سوی گروهی از مردم، هزینه‌های نگهداشت شهر را افزایش می‌دهد.

طبق اعلام مسوولان شهرداری تهران، سرانه هر شهروند تهرانی برای هزینه نگهداشت شهر در سال 150 هزار تومان است که این رقم، بودجه سنگینی از هزینه‌های شهری را شامل می‌شود.

سید مناف هاشمی قائم مقام معاونت خدمات شهری شهرداری تهران در این باره می‌گوید: تعداد دفعات جمع آوری زباله در تهران دست‌کم چهار برابر بیش از کشورهای اروپایی است و اصلاح آن به فرهنگ سازی و توجه بیشتر مردم به حقوقشان بستگی دارد. در حالی که این کار در برخی کشورهای اروپایی هفته‌ای دو بار و در  برخی دیگر از کشورها هفته‌ای سه بار زباله جمع آوری می‌شود ولی در تهران روزانه حداقل 2 بار زباله‌ها جمع آوری شده که هزینه‌های سنگینی بر شهر تحمیل می‌کند.

در نتیجه همگی ما موظف هستیم در قبال کاهش این رفتار تلاش کنیم همچنین فرهنگ سازی، اجرای قوانین و آموزش شهروندی در کاهش این معضل اجتماعی می‌تواند مؤثر می‌باشد. مسئولان فرهنگی شهرداری و رسانه‌ها تأثیر بسزایی در فرهنگ سازی صحیح دارند. باید تمام رانندگان موظف شوند در داخل خودروهایشان ظرف زباله بگذارند و زباله‌های تولیدی را در آن بریزند.

سید مناف هاشمی قائم مقام معاونت خدمات شهری شهرداری تهران در این به اره می‌گوید: تعداد دفعات جمع آوری زباله در تهران دست‌کم چهار برابر بیش از کشورهای اروپایی است و اصلاح آن به فرهنگ سازی و توجه بیشتر مردم به حقوقشان بستگی دارد

شهر حوزه عمومی زندگی افراد جامعه است و مردم باید همان احساس مسئولیتی که نسبت به حوزه خصوصی زندگی‌شان (منزل) دارند، نسبت به شهرشان نیز داشته باشند. اما در حال حاضر فاصله عمیقی میان این حوزه عمومی و خصوصی به وجود آمده است. اگر فرهنگ حفظ پاکیزگی محیط زندگی در بین افراد جامعه درونی شود و همه نسبت به رعایت آن پایبند باشند، دیگر نیازی به برخورد با این گونه افراد نیست.

زباله

قائم مقام معاونت خدمات شهری شهرداری تهران از شناسایی شهروندان متخلفی که اقدام به ریختن زباله از درون خودروهایشان به سطح معابر و خیابان‌های شهر می‌کنند، با کمک دوربین‌های نظارت تصویری خبر داد و گفت: هماهنگی‌ها برای کسب مجوزهای لازم از سوی مراجع قضایی به منظور اجرا کردن قانون جریمه‌های سنگین و حبس‌های یک ساله برای شهروندان متخلف که اقدام به ریختن زباله در سطح خیابان‌ها و معابر می‌کنند در حال انجام است.

به اعتقاد کارشناسان مسایل شهری، در بحث زباله و نظافت شهر باید کمی رودربایستی را کنار گذاشت چرا که مشکل دقیقا به رفتارهای فردی برمی‌گردد. بسیاری از مردم به فرهنگ والای خود مفتخرند اما لحظه ریختن زباله کنار ساحل، جوی آب، رودخانه، دریا و حتی در کوچه و خیابان محل زندگی به تنها چیزی که فکر نمی‌کنند همین فرهنگ است. زیرا آنچه به وضوح بر همگان مشخص است این که ریختن زباله‌ها در پارک‌ها و فضای سبز شهر، مناظر ناخوشایندی را ایجاد می‌کند که در این خصوص باید برخورد جدی شود اما متاسفانه همگی ما این مهم را تنها وظیفه‌ای برای دیگران می‌دانیم و از سهم خود در این به اره غافلیم. شهر ما مانند خانه خودمان است، همان گونه که برای پاکیزگی خانه‌های خود تلاش می‌کنیم باید برای حفظ تمیزی شهر نیز کوشا باشیم.

اگر فرهنگ حفظ پاکیزگی محیط زندگی در بین افراد جامعه درونی شود و همه نسبت به رعایت آن پایبند باشند، دیگر نیازی به برخورد با این گونه افراد نیست

متأسفانه نبود فرهنگ صحیح و اطلاع رسانی دقیق در مورد حفظ محیط زیست موجب به وجود آمدن این گونه مشکلات و معضلات می‌شود . ریختن زباله در معابر و خیابان‌ها، سبب آلودگی محیط زیست و به وجود آمدن مشکلاتی برای افراد و ساکنان آن منطقه می‌گردد  زیرا این عمل موجب جمع شدن حشرات موذی، موش و ... می‌شود که این موارد به ضرر ما و جامعه است. در نتیجه دست یافتن به شهری پاکیزه مستلزم همکاری شهروندان با شهرداری‌ها و رعایت مسائل بهداشتی می‌باشد.

فرآوری:فاطمه برادران

بخش اجتماعی تبیان


منابع: البرز/ مردم سالاری/ نسل فردا

لینک‌های مرتبط  :

• طبیعت مظلوم در گذار زمان

• به داد زمین برسیم 

• پلاستیک‌ها، سرزمین ما را اشغال می‌کند

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین