سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
معرفی کتابهای «درآمدى بر دانشنامه‌ی تاریخ پزشکى در اسلام و ایران»، «روانپزشکان و درمانگران سنتی»و «آشنایی با اعضای تیم درمان و توانبخشی بیماران اعصاب و روان» .
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره سمیعی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اصطلاحات پزشکی و داروشناسی


معرفی کتابهای «درآمدى بر دانشنامه‌ی تاریخ پزشکى در اسلام و ایران»، «روانپزشکان و درمانگران سنتی»و «آشنایی با اعضای تیم درمان و توانبخشی بیماران اعصاب و روان» .


مهدی محقق

«درآمدى بر دانشنامه‌ی تاریخ پزشکى در اسلام و ایران»

به کوشش: مهدی محقق

انتشارات: مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران - دانشگاه مک‌گیل

«درآمدى بر دانشنامه‌ی تاریخ پزشکى در اسلام و ایران» (فرهنگ الفبایی اصطلاحات پزشکی و داروشناسی) دربرگیرنده‌ی بیش از 1500 مدخل به صورت الفبایى و توضیحاتى درباره‌ی آن‌هاست که از منابع و مآخذ معتبر استخراج شده است.

تعاریفى که براى اصطلاحات آورده شده، در برخى از موارد به صورت شرح‌الاسم است که به کتاب‌هاى کهن لغت ارجاع داده شده و در برخى دیگر از تعریف بالحدّ Definition یا تعریف بالرّسم Discription بر پایه‌ی متون معتبر پزشکى و داروشناسى استفاده شده است و پیوستگى منطقى و زمانى در تعریف‌هاى مختلف از یک مدخل مورد نظر نبوده است.

در ابتدای این کتاب همچنین فعالیت‌هاى مؤلف در تاریخ و اخلاق پزشکى «طرح مقدّماتى تدوین دانشنامه‌ی تاریخ پزشکى در اسلام و ایران» به سه زبان فارسی و عربی و انگلیسی افزوده شده و در پایان نیز فهرست مداخل و کتاب‌نامه آمده است.

 

«روانپزشکان و درمانگران سنتی»

«روانپزشکان و درمانگران سنتی»

نویسندگان: ماریو اینکایاوار، رونالد وینتروب و لیزبو شارد

مترجم: دکتر علی فیروزآبادی

انتشارات نوید شیراز

424 صفحه

قیمت: 9000 تومان

این کتاب ارائه کننده داده‌های تحقیقاتی اصیل، تجارب بالینی، مشاهدات موردی و برنامه‌های مقدماتی روانپزشکی در مورد همکاری شفادهندگان و روانپزشکان در کشورهای مختلف دنیاست. تمام فصول به شکلی از اشکال بر مشارکت غیرقابل پیش‌بینی و اغلب ناشناخته درمانگران سنتی و روانپزشکان رسمی در جهت پیشبرد بهداشت جهانی تاکید کرده‌اند.

در بخشی از «روانپزشکان و درمانگران سنتی» می‌خوانیم: در جنوب شرقی آسیا، بیماری‌ها اغلب به ‌عنوان مجازاتی در قبال رنجاندن برخی ارواح ساکن روستاها و حومه‌های شهرها تلقی می‌شوند. زمانی که لطف آنها به اندازه کافی از طریق تقدیم نذورات جلب نشد و یا این‌که با ایجاد بناهای نامناسب و یا انجام نادرست مراسم و یا عدم انجام آنها خشمشان برانگیخته شد، موجب بیماری و مشکلات بین فردی و احساسی می‌شوند.

از عناوین بخش‌های این کتاب می‌توان به بهداشت روانی در چین معاصر، جستجوگران ناراضی، آشتی میان طبابت غربی و بومی در آفریقای جنوبی، جهانی شدن و بهداشت روان و همچنین مشارکت‌های آینده در بهداشت روان جهانی اشاره کرد.

 

«آشنایی با اعضای تیم درمان و توانبخشی بیماران اعصاب و روان»

«آشنایی با اعضای تیم درمان و توانبخشی بیماران اعصاب و روان»

مولف: سید جمال حسینی

نشر پردیس

77 صفحه

کتاب «آشنایی با اعضای تیم درمان و توانبخشی بیماران اعصاب و روان» در 16 فصل به منظور شناخت نقش، اهمیت، توانایی‌ها و ویژگی‌های اعضای تیم‌درمانی بیماران اعصاب روان و ضرورت استفاده همزمان از دانش و خدمات متخصصان نگاشته شده است.

جالب است بدانید هیچ کتابی درباره چگونگی فعالیت تیم ‌درمانی بیماران اعصاب و روان توسط سازمان بهزیستی یا وزارت بهداشت نگاشته نشده و تدوین کتاب در این زمینه را گامی برای کاهش دردها، استرس‌ها و مشکلات بیماران و خانواده‌هایشان می‌دانم.

تیم درمانی بیماران اعصاب و روان شامل گروهی متشکل از روانپزشک، روانپرستار، کاردرمانگر، مددکار اجتماعی و روانشناس بالینی است. درمان و بهبودی کامل یا نسبی این بیماران متکی به کار مستمر و مرتبط این تیم با یکدیگر است.

هر فصل کتاب مرتبط با یکی از اعضای تیم درمانی بیماران اعصاب و روان است؛ مطالعه این کتاب علاوه بر بیماران و خانواده‌های بیماران برای متخصصان اعصاب و روان و سایر گروه‌های درمانی نیز مفید است، چون بسیاری از روانپزشکان یا روانشناسان احساس می‌کنند که بیمارشان پس از بهبودی نسبی نیاز به کار درمانی ندارد و وی را به روانپرستار، مددکار یا سایر اعضای تیم درمانی ارجاع نمی‌دهند.

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتاب‌خوانی


منابع: خبرگزاری کتاب ایران، خبرگزاری دانشجویان ایران، خبرگزاری مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین