سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اخبار کتاب: سرانه‌ی مطالعه در کشور 76 دقیقه اعلام شد، دسترسی آنلاین به بزرگترین مجموعه کتاب‌های تاریخی انگلیس، نخستین نمایشگاه بین‌المللی کتاب غزه برگزار می‌شود، کتابی عرفانی از قرن هفتم انتشار یافت، ترجمه‌ی گزیده‌ی شعرهای قیصر امین‌پور منتشر شد .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرانه‌ی مطالعه در کشور

اخبار کتاب‌


 اخبار کتاب: سرانه‌ی مطالعه در کشور 76 دقیقه اعلام شد، دسترسی آنلاین به بزرگترین مجموعه کتاب‌های تاریخی انگلیس، نخستین نمایشگاه بین‌المللی کتاب غزه برگزار می‌شود، کتابی عرفانی از قرن هفتم انتشار یافت، ترجمه‌ی گزیده‌ی شعرهای قیصر امین‌پور منتشر شد .


سرانه‌ی مطالعه در کشور 76 دقیقه اعلام شد 

سرانه‌ی مطالعه در کشور

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان این‌که سرانه مطالعه در کشور، 76 دقیقه است که شامل مطالعه کتاب، روزنامه و ادعیه نیز می‌شود، عنوان کرد: افزون بر دو میلیون و 200 هزار نفر در کتابخانه‌های عمومی کشور عضویت دارند.

منصور واعظی در جمع مسؤولان فرهنگی و اجرایی استان سمنان با بیان این‌که 2600 کتابخانه در کشور وجود دارد، گفت: در چهار سال گذشته، فضای کتابخانه‌یی کشور دوبرابر افزایش داشته است.

او با اشاره به این‌که بالغ بر 20میلیون جلد کتاب در کتابخانه‌های کشور وجود دارد، اظهار کرد: بیش از چهار میلیون جلد از این تعداد کتاب در سال گذشته به کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های کشور افزوده شده است.

واعظی همچنین از اختصاص 720 میلیارد ریال برای توسعه فرهنگ کتاب، کتاب‌خوانی و توسعه فضای کتابخانه‌یی در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: تنها برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در کشور، 60 میلیارد ریال اختصاص یافته است و علاوه بر این مهم، در سال جاری، طرح نهضت مطالعه مفید نیز در کشور اجرایی می‌شود.

او افزود: در این طرح برای افزایش فرهنگ مطالعه درصدد مشارکت گرفتن از همه دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی کشور هستیم.

دسترسی آنلاین به بزرگترین مجموعه کتاب‌های تاریخی انگلیس

سرانه‌ی مطالعه در کشور

به نقل از بی‌بی‌سی، امکان دسترسی به مجموعه‌ای از کتاب‌ها و نسخه‌های تاریخی کتابخانه انگلیس از طریق موتور جستجوگر گوگل امکان‌پذیر شد.

کاربران اینترنتی به این ترتیب می‌توانند با مشاهده کتاب و تورق آن به صورت آنلاین بدون پرداخت هزینه به نسخه‌برداری و مطالعه کتاب بپردازند.

این برای نخستین بار است که چنین آرشیو کاملی از کتاب‌ها، نسخه‌ها، آرشیو نشریات و عکس‌های تاریخی با قدمت به صورت آنلاین در اختیار کاربران اینترنتی قرار می‌گیرد. در میان این آثار کتاب‌ها و نسخه‌های خطی و قدیمی که متعلق به قرن هیجدهم میلادی است نیز دیده می‌شود.

کتابخانه انگلیس سالانه بالغ بر 1 میلیون کاربر و بازدیدکننده دارد. این کاربران قادر خواهند بود با جست‌وجوی آثار مورد نظرشان مجموعه‌ای از 150 میلیون کتاب، مجله، نسخه خطی، نقشه، تمبر، عکس، روزنامه و آرشیو صداهای ضبط شده را از طریق این موتور جستجو در دسترس داشته باشند.

بسیاری از آثار ارائه شده توسط این کتابخانه به صورت چاپی و صوتی قابل دسترسی کاربران اینترنت خواهد بود و کاربران در این زمینه نگرانی بابت قانون کپی رایت نخواهند داشت.

ارائه این نسخه‌ها به صورت آنلاین و رایگان با همکاری موتور جستجو گر گوگل و کتابخانه انگلیس انجام می‌شود. در حال حاضر بیش از 40 کتابخانه عمومی و تخصصی در سراسر جهان با کمپانی گوگل در این زمینه همکاری می‌کنند و آثار و نسخه‌های موجود خود را به این ترتیب در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهند.

غزه

نخستین نمایشگاه بین‌المللی کتاب غزه برگزار می‌شود

وزارت فرهنگ حکومت حماس در غزه از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب غزه در 5 تا 15 (13 تا 23 مهر) اکتبر با حضور گسترده کشورهای جهان برای نخستین بار و در منطقه «السرایا» شهر غزه خبر داد.

مصطفی الصواف مشاور وزیر فرهنگ حکومت حماس در اینباره گفت: با ناشران عرب در حال تماس هستیم تا مشارکت بالایی توسط آنان در این نمایشگاه رخ دهد.

 

به گزارش پایگاه خبری الیوم السابع، وی با اشاره به موافقت ناشران اتحادیه عرب برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب غزه، گفت: این نمایشگاه تلاشی برای شکستن حصر فرهنگی غزه و حمایت و احیای فرهنگ فلسطین خواهد بود.

الصواف همچنین این نمایشگاه را دارای اهدافی سیاسی دانست و گفت: این نمایشگاه سنگ بنای محکمی برای شکستن محاصره 5 ساله نوار غزه خواهد بود و ما را در برابر شبیخون فرهنگی اسرائیل و غرب مصون کرده و موجب تقویت فرهنگ ملی، عربی و اسلامی خواهد شد.

بنابه گزارش فارس این نخستین نمایشگاه کتاب در منطقه غزه خواهد بود که پیش از این اتحادیه ناشران عرب اعلام کرده بود از هرگونه فعالیت ادبی و فرهنگی برای شکستن حصر غزه حمایت خواهد کرد.

پیش از این ناشران عرب قصد داشتند در حاشیه نمایشگاه کتاب قاهره یک میلیون کتاب را برای مردم غزه ارسال کنند و این ناشران اعلام کرده بودند برای شکستن محاصره مردم غزه که بخشی از آن محاصره فرهنگی و معرفتی است اتحادیه ناشران عرب طرح «کتاب ضد حصر» را اجرایی می‌کند اما طرح مذکور به علت انقلاب مردم مصر لغو شد.

محمد عبداللطیف طلعت، رئیس اتحادیه ناشران عرب گفته است: کتاب اهمیتی کمتر از غذا و دارو ندارد و چه بسا که مهمتر باشد چراکه صهیونیست‌ها برای باقی ماندن در اراضی اسلامی به دنبال ناآگاه نگهداشتن ملت فلسطین، محو تمدن و سرقت تاریخ آنها هستند.

سرانه‌ی مطالعه در کشور

 

کتابی عرفانی از قرن هفتم انتشار یافت 

کتابی عرفانی از قرن هفتم هجری ترجمه و تصحیح شد.

کتاب «القطاب القطبیه» تألیف قطب الدین عبدالقادر بن حمزه بن یاقوت الاهری با ترجمه‌ی حسین منوچهری و تصحیح و ویراستاری هاشم بناپور از سوی نشر مرکز دانشگاهی منتشر شده است.

به گفته‌ی بناپور، این اثر کتابی در حوزه‌ی عرفان – فلسفه‌ی اسلامی است که از متون مهم عرفانی قرن هفتم هجری به شمار می‌آید و تا کنون کم‌تر مورد توجه قرار گرفته است. در این اثر، نویسنده به تبیین ویژگی‌های حکمت الهیه می‌پردازد؛ حکمتی که شعبه‌ای از فلسفه‌ی اسلامی است.

 

قیصر امین پور

 

 

ترجمه‌ی گزیده‌ی شعرهای قیصر امین‌پور منتشر شد 

ترجمه‌ی انگلیسی گزیده‌ای از شعرهای قیصر امین‌پور منتشر شد.

منتخبی از سروده‌های قیصر امین‌پور با ترجمه‌ی سعید‌ سعید‌پور از سوی انتشارات انجمن شاعران ایران به چاپ رسیده است.

ترجمه‌ی گزیده‌ی آثار شاعران ایرانی به زبان انگلیسی در ادامه‌ی پروژه‌ای است که از سوی انجمن شاعران برای معرفی شعر ایران به دیگران و همچنین معرفی شعر جهان به فارسی‌زبان‌ها با عنوان «گفت‌وگوی شعر ایران و جهان» دنبال می‌شود.

 

 

 

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتاب‌خوانی تبیان


منابع: خبرگزاری دانشجویان ایران، خبرگزاری فارس

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین