سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در معماری داخلی از شیوه کلاسیک معماری عثمانی استفاده گردیده است و از مصالحی مثل چینی ، مرمر ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مسجد کوجاتپه / آنکارا

مسجد کوجانپه

مسجد کجاتپه (قوجاتپه ) در محله قیزیل آی آنکارا در سالهای 1981-1987 ساخته و شد و توسط رییس جمهور وقت ترکیه آقای تورگوت ازال افتتاح شد.طرح اولیه این مسجد همان طرح معماری بزرگترین مسجد جهان یعنی مسجد مدرن فیصل پاکستان بود اما بعد مخالفت فنی با آن پروژه در سال 1967 ، بعدها با کمی تغییر آقای وئدات دالوکای معمار ترک این پروژه را در پاکستان اجرا کرد و در عوض معماران ، اولوانگین و تالای ، یک مسجد با معماری به شیوه عثمانیان ساختند که البته زیباست اما پروژه قبلی هم لطف خود را داشت .

 

این مسجد بزرگ و زیبا در زمینی به مساحت 4500 م.م بنا گردیده و در قسمت پایین دارای سالن کنفرانس ، کتابخانه ، اتوپارک ، اتاق تجارت و فسمتهای اداری می باشد.قسمت اصلی مسجد با اصل گرفتن شیوه سنتی از قبه بزرگ مرکزی و چهار نیم دایره که بر روی چهار ستون پا فیلی است و قبه های متعدد کوچکتر تشکیل می شود. مسجد از چهار مناره هر کدام به ارتفاع 88 متر تشکیل می شود که به سر مناره ها هم از طریق آسانسور هم پله کان می توان دسترسی داشت.

خطاطی های مسجد به استاد حمید آیتاچ و محمود اوءنجو و خطاطی ها و نوشته های سالن کنفرانس و کتابخانه به استاد امین بارین متعلق است . منبر ، مناره ها ، آویزها ، چینی ها ، درها و مرمرهای مسجد بصورت ویژه تهیه و با ظرافت خاصی ساخته شده و به کار گرفته شده است. در معماری داخلی از شیوه کلاسیک معماری عثمانی استفاده گردیده است و از مصالحی مثل چینی ، مرمر ، مادن زرد ، ورق طلا و رنگهای ویژه استفاده گردیده است.


بخش حریم رضوی

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین