تبیان، دستیار زندگی
با‌ گرم ‌شدن هوا، نوشیدن یک لیوان آب یا آبمیوه خنک لذت بخش است به خصوص اگر این آبمیوه خانگی و از میوه‌ های تازه تهیه شده باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

7 آبمیوه ی پیشنهادی


با‌ گرم ‌شدن هوا، نوشیدن یک لیوان آب یا آبمیوه خنک لذت بخش است به خصوص اگر این آبمیوه خانگی و از میوه‌ های تازه تهیه شده باشد.


خلاصه بازار آبمیوه‌ ها با ‌گرم‌ شدن هوا داغ‌ تر می‌ شود اما می ‌دانید آبمیوه‌ های مختلف از نظر خاصیت چه تفاوتی با هم دارند یا بهتر است بگوییم چه آبمیوه‌ ای برای چه کسی توصیه می‌ شود؟ پاسخ به این سوال همان چیزی است که می ‌خواهیم در این مطلب به آن بپردازیم.

آب انبه

آب انبه

انبه از منابع بسیار عالی بتاکاروتن به حساب می ‌آید یعنی همان عاملی که رنگ نارنجی را به این میوه داده است.

شاید باور نکنید اما 100‌گرم از این میوه 2000 میکروگرم بتاکاروتن دارد بنابراین کسانی که دچار کمبود ویتامین A هستند، کم‌ خونی دارند و به دفعات دچار سرماخوردگی و انواع عفونت ‌های دیگر می‌ شوند، بهتر است که آب این میوه را در هفته چند بار میل کنند.

گریپ فروت

آب گریپ‌ فروت

در میان مرکبات، بیشترین مقدار پتاسیم را گریپ‌ فروت دارد به همین دلیل خوردن آن به بیماران فشارخونی توصیه می ‌شود زیرا دریافت این ماده ی معدنی به تنظیم فشارخون کمک‌ می ‌كند و می ‌تواند از شدت آن بکاهد.

قند موجود در این میوه از نوع فروکتوز است بنابراین دیابتی‌ ها نیز می‌ توانند برای رفع عطش خود از آب این میوه بدون هیچ نگرانی ‌ای استفاده کنند.

آب سیب

آب سیب

مطالعه های بسیاری درباره ی مصرف سیب و آب آن ثابت كرده ‌‌اند که وجود آنتی ‌اکسیدانی به نام "کوئرستین" آن، میزان کلسترول بد خون را پایین می ‌آورد و به این ترتیب احتمال ابتلا به بیماری‌ های قلبی و سکته نیز به میزان قابل ‌ملاحظه ‌ای کم می ‌شود، بنابراین اگر آب این میوه را برای کسی که سابقه بیماری قلبی دارد، تهیه می‌ کنید، قدمی مثبت در جهت بهبود وضعیت جسمانی ‌اش برداشته‌ اید.

آب هندوانه

آب هندوانه

رنگ قرمز هندوانه و آب آن به دلیل وجود ترکیبی به نام لیکوپن خاصیت آنتی ‌اکسیدانی دارد.

نتایج تحقیقات نشان داده ‌اند که مصرف روزانه هندوانه می ‌تواند از بروز سرطان پروستات در آقایان پیشگیری کند. پس بهتر است که مردان خانواده در فصل تابستان که فصل این میوه است، دم را غنیمت بشمارند و آب این میوه را به سایر آب میوه‌ های خانگی ترجیح دهند.

آب پرتقال

آب پرتقال

پرتقال یکی از منابع عالی ویتامین C است بنابراین خوردن آب آن نیز می ‌تواند مقدار قابل ‌ملاحظه‌ ای از این ویتامین محلول در آب را به بدن برساند. جالب است بدانید که محققان معتقدند که با خوردن یک پرتقال در روز، بدن دو برابر نیاز روزانه ویتامین C دریافت می ‌كند.

اگر پرتقال قرمز یا به اصطلاح خونی است، به میزان قابل ‌ملاحظه‌ ای بتاکاروتن یا پیش ‌ساز ویتامین A نیز خواهد داشت.

پس برای تقویت سیستم دفاعی بدن تان گاهی آب پرتقال و اگر کم‌ خون هستید، آب پرتقال خونی را که به جذب آهن دریافتی از سایر مواد غذایی کمک می ‌کند، بنوشید.

آناناس

آب آناناس

یادتان باشد که آناناس از منابع ویتامین C است به طوری که با خوردن 100‌گرم از آن 25 درصد از نیاز روزانه به این ویتامین تامین می ‌شود.

در ضمن، این میوه دارای آنزیمی به نام "بروملین" است که پلاک‌ های خونی را حل‌‌ می ‌كند و به این ترتیب می ‌تواند کبودی ‌های حاصل از ضرب دیدگی و جراحت را برطرف کند.

به علاوه، ویتامین C موجود در آن هم می ‌تواند دوره ی ترمیم زخم‌ ها را سرعت ببخشد.

انگور

آب انگور

این نوشیدنی سرشار از پتاسیم است، مطالعه ها نشان داده ‌اند که در هر 100‌گرم انگور ، 210 میلی‌ گرم از این ماده معدنی وجود دارد بنابراین مصرف مرتب آن می ‌تواند تنظیم ‌کننده ی فشارخون باشد.

این میوه دارای آنتی ‌اکسیدانی به نام "آلایژیک اسید" است که دریافت آن در هفته می ‌تواند احتمال ابتلا به سرطان را به خصوص در محیط‌ هایی که آلودگی هوا وجود دارد، کم کند.

فقط یادتان باشد که

یک لیوان آبمیوه هم کالری دارد بنابراین در خوردن آن زیاده ‌روی نکنید و به صرف این که سهم بیشتری از آن را آب تشکیل می ‌دهد، هر چند لیوان که دوست داشتید، ننوشید.

تا آن جا که می‌ توانید به آبمیوه شکر اضافه نکنید زیرا به اندازه ی کافی قند دارد.

آبمیوه را تازه به تازه تهیه‌ و میل کنید تا بیشترین مواد مغذی را دریافت کنید.

وقتی آب‌ میوه گرفته می ‌شود مقداری از خواص میوه کاهش پیدا می‌ کند زیرا با هر فرآیندی که روی ماده غذایی به انجام می‌ رسد، مقداری از ارزش تغذیه ‌ای آن کاسته می ‌شود.

در میان آبمیوه‌ های بالا، آب انگور بیشترین و آب گریپ ‌فروت و بعد از آن آب پرتقال کمترین میزان کالری را دارند آن هم به دلیل میزان قند طبیعی که در این میوه‌ ها موجود است.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: سلامتیران

مطالب مرتبط:

خاکشیر؛ نوشیدنی مناسب این روزها

شربت ‌های سنتی مناسب برای روزهای گرم

بهترین و بدترین نوشیدنی ‌های فصل گرما

از نوشابه‌ گازدار تا آبمیوه‌ غنی شده

صبحانه با طعم آبمیوه

رفع عطش با آبمیوه‌

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.