تبیان، دستیار زندگی
شاید هنوز هم کارت های عروسی قدیمی را به خاطر داشته باشید که لا به لای گل و بته های رویایی شان نوشته شده بود: ازدواج پیوند دو قلب است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کنار آمدن با یک خانواده جدید


شاید هنوز هم کارت های عروسی قدیمی را به خاطر داشته باشید که لا به لای گل و بته های رویایی شان نوشته شده بود: ازدواج پیوند دو قلب است... این جمله کلیشه ای که روزگاری قند در دل جوان تر ها آب می کرد شاید یکی از اشتباه ترین جملاتی باشد که درباره ازدواج می توان به کار برد. ازدواج پیوند دو قلب نیست، پیوند 10، بیست یا حتی گاهی 40، 50 قلب است!

کنار آمدن با یک خانواده جدید

حقیقت این است که در زندگی شرقی ها ازدواج به معنای وصلت دو خانواده است که اگر این وصلت تمام و کمال انجام نشود، حتما یک جای کار می لنگد. بنابراین شما با ازدواج کردنتان تنها یک آدم جدید را به زندگی تان اضافه نمی کنید بلکه با 20، 30 و یا 50 آدم جدید باید پیوند بخورید که این اصلا و ابدا کار ساده ای نیست!

مشاوران خانواده برای ارتباط بهتر جوان ها با خانواده همسرشان توصیه های مختصر و مفیدی دارند که به کار بستن شان می تواند از وقوع اختلاف های بزرگ جلوگیری کند.

وفاداری: این خیلی طبیعی است كه همسر شما نسبت به خانواده اش احساس وفاداری داشته باشد. شما با این كار هرگز در درجه دوم قرار نمی گیرید.

انتقاد: اگر ماجرایی برایتان اتفاق افتاد به خودشان انتقاد نكنید و اگر همسرتان انتقادی از آنها می كند فقط گوش دهید و جبهه نگیرید. این یكی به دو كردن ها می تواند مشكلات بیشتری را درست كند.

ریشه ها: خاستگاه همسرتان را كشف كنید و ببینید در چه خانواده ای و با چه نوع ساختاری بزرگ شده است. این ساختار را درک کنید و متناسب با همان از همسرتان توقع داشته باشید.

احساسات: سعی كنید قبل از این که برای همسرتان سوالی پیش بیاید، خودتان نوع نگرش خانواده تان را برای همسر یا نامزدتان بگویید و اگر انتقادی از یك روش تربیتی دارید بیان كنید.

علاج كردن: اگر مشكلی با خانواده تان دارید و این قضیه روی شما و زندگی تان تاثیر گذاشته اول آن را حل كنید و هرگز وارد زندگی زناشویی تان نكنید.

آشنایی محبت ایجاد می كند، هرچه بیشتر همدیگر را ببینید، بیشتر می توانید ارتباط عاطفی برقرار كنید. بنابراین به جای دوری از همدیگر، نزدیكی و رفت و آمد بیشتری داشته باشید

احترام: در هر شرایطی به خانواده همسر احترام بگذارید و حدود فردی خود و آنها را حفظ کنید. به عبارت امروزی تر حریم ها را نشکنید. حتی اگر فكر می كنید آنها سزاوار احترام نیستند، باز در هر حالتی به آنها احترام بگذارید.

نه گفتن: درك كنید چه مقدار رابطه با خانواده خودتان لازم است و از آن بیشتر به زندگی تان لطمه می زند. یك كلمه رمز مثل «نه» داشته باشید و وقتی كه احساس كردید دیگر این ملاقات كافی است آن را بكار ببرید.

مراقب بودن: راجع به سلامتی و اوضاع اقتصادی آنها در محافلتان پرس و جو كنید. سعی كنید آنچه را از نظر مراقبت روحی و موقعیتی نمی توانند به دست آورند تا حد امكان فراهم كنید، چرا كه روزی شما هم نیاز هایی خواهید داشت.

مرز نگه دارید: مرز هایی برای روابط تان تعیین كنید. مثلا روزهای تعطیل، آخر هفته ها، مسائل مالی، ملاقات ها، تنهایی و....

بیشتر بشناسید: آشنایی محبت ایجاد می كند، هرچه بیشتر همدیگر را ببینید، بیشتر می توانید ارتباط عاطفی برقرار كنید. بنابراین به جای دوری از همدیگر، نزدیكی و رفت و آمد بیشتری داشته باشید.

کنار آمدن با یک خانواده جدید

برخود مسلط باشید:بر رفتار خود مسلط باشید و قبل از این كه رو به روی خانواده همسر قرار بگیرید، در خود آرامش ایجاد كنید یا حداقل این طور وانمود كنید.

از دعوا و جر و بحث پرهیز كنید: اگر مدام با خانواده همسرتان درخصوص موضوعاتی مانند سیاست و... بحث می كنید، سعی كنید با آنها كنار بیایید. از ایراد گرفتن از بقیه دست بردارید زیرا دور از ادب است و این رفتار از آنجا كه خوشایند نیست موثر نخواهد بود.

به ارزش های خود احترام بگذارید: یكی از رازهای بزرگ انسان ها، این است كه هنگامی كه ما خود را قبول داریم بقیه نیز ما را باور دارند در غیر این صورت، مورد اذیت بقیه قرار می گیریم.

حق والدین: والدین دوست دارند كار درست را برای بچه های خود انجام دهند و اگر احساس كنند به نظراتشان احترام نمی گذارید مشكل ساز خواهد شد.

گله گذاری نكنید: اگر با هم مشكل دارید از خود بپرسید، برای مادر و پدر همسرم این اختلافات چه اهمیت دارد؟ ما باید خودمان مشكلات را با هم فكری رفع كنیم.

قدردانی كنید: راه هایی برای قدردانی از خانواده شوهر بیابید. بالاخره آن ها والدین همسر و مادر و پدربزرگ بچه های آینده شمایند. همسر شما با والدین شما رفتاری شبیه به آن خواهد داشت كه شما به والدین او دارید. پس هدیه دادن جای دوری نمی رود.

فرآوری: فاطمه ایمانی

بخش کلوب ازدواج تبیان


برگرفته از جام جم، همدردی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.