تبیان، دستیار زندگی
از تمبر و دنیای آن چقدر خبر دارید. آیا می‌دانید اولین تمبر دنیا کجا و توسط چه کسی منتشر شد؟ سر گذشت تمبر را در این نوشته کوتاه بخوانید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اولین تمبری که در جهان منتشر شد

تمبر پنی سیاه

171 سال پیش در روز 6 مه سال 1840 میلادی نخستین تمبر پست جهان در شهر لندن متولد شد. تا پیش از این تاریخ ، براساس سنت گیرنده نامه با توجه به مسافتی که نامه برای رسیدن به مقصد طی کرده است بهای رساندن آن را می‌پرداخت.

یک روز در سال 1837 میلادی ، رولاند هیل 42 ساله، یک آموزگار پیشرو و آینده نگر زن جوانی را مشاهده می کند که پس از رفتن نامه رسان به سختی می گرید.

رولاند جویای ماجرا می شود. زن جوان می گوید به دلیل این که نمی توانست هزینه نامه‌ای که شوهرش برای او فرستاده بود را پرداخت کند ، نامه رسان از دادن نامه خودداری کرده است.

رولاند مبتکر که دارای آشنایانی در دولت بود ، گزارشی را تهیه می کند و آن را برای لرد ملبورن نخست وزیر بریتانیا ارسال می نماید.

در این گزارش تحت عنوان «اصلاح پست: اهمیت و قابل اجرا بودن» او پیشنهاد می کند هزینه ارسال نامه از پیش و به یک قیمت مشابه بدون توجه به مسافت در کشور پرداخت شود.

پرداخت با چسباندن یک تمبر و زدن یک مهر تضمین می شد. اصلاح سیستم پست در اوت سال 1839 در پارلمان تصویب می‌شود.

نخستین تمبر پست به قیمت یک پنی این امکان را می داد تا نامه ای به وزن 14 گرم به هر نقطه از بریتانیا ارسال شود. این تمبر به «پنی سیاه» شهرت یافت زیرا در زمینه سیاه آن تصویر 15 سالگی ملکه ویکتوریا نقش شده بود.

«پنی سیاه» به دلیل سهولتی که در ارسال نامه ها ایجاد کرد با استقبال فراوانی رو به رو شد. به این ترتیب ، در روز 6 مه سال 1840 میلادی به ابتکار یک آموزگار، نخستین تمبر پست در شهر لندن متولد شد. تمبر پست در ارسال نامه ها تحولی را ایجاد کرد و موجب تسهیل ارسال نامه ها شد.

پس از بریتانیا به تدریج تمبر پست در سایر کشورهای اروپا و جهان باب شده و دشواری ارسال نامه به امری عادی تبدیل شد.

منبع: جام جم آنلاین


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: farzane58