تبیان، دستیار زندگی
بزرگترین اصلی ترین متقاضی ساخت رباتها صنایع هستند. در مرحله بعد در اكتشاف و شناسایی استفاده می شوند .... خوب این موضوعی است که بررسی آن می تواند از جهاتی جذاب باشد زیرا اگر شما تمایل به بررسی و کار در حوزه رباتها داشته باشید می توانید بازار خود را بیابید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بزرگترین متقاضیان رباتها چه کسانی هستند؟


خوب این موضوعی است که بررسی آن می تواند از جهاتی جذاب باشد زیرا اگر شما تمایل به بررسی و کار در حوزه رباتها داشته باشید می توانید بازار خود را بیابید و شاید در این رشته موفقیت های زیادی به دست آورید.


 صنعت

بزرگترین و شاید بتوان گفت اصلی ترین متقاضی ساخت رباتها صنایع هستند و البته اولین ربات هم در این صنعت مورد بررسی قرار گرفت.

** دلایل استفاده ربات در صنایع را می توان به ترتیب زیر برشمرد:

• رباتها سریع تر از انسانها کار می کنند.

 رباتها خسته نمی شوند.

• دستمزدی به آنها پرداخت نمی شود.

 بدون توقف و شکایت می توانند میلیون ها بار یک کار تکراری را انجام دهند.

 نیاز به خوردن و آشامیدن هم ندارند.

با این وجود استفاده از رباتها در صنعت به جای انسان معضلات بسیاری را هم به همراه داشت به طور مثال افراد بسیاری را بی کار کرد که بحثی را هم در جوامع ایجاد کرد که آیا این جایگزینی از لحاظ اخلاقی صحیح است؟ حتی مشکلاتی از جمله صدمه زدن افراد و کارگران به دستگاه ها و ماشینها و رباتهای اولیه ای که کار آنها را انجام می دادند هم به وجود آمد و دادگاه ها و شکایاتی هم مطرح شد.

اما در نهایت جوامع بشری به این نتیجه رسیدند که باید بپذیرند که باید به توانایی های ذهنی خود و استفاده از هوش خود بیش از پیش تکیه کنند و کارهای به اصطلاح یدی را به ماشین و ربات بسپارند.

بزرگترین متقاضیان رباتها چه کسانی هستند؟

اكتشاف و شناسایی

در مرحله بعد که از نیازهای روزمره و جایگزین شدن یک موجود بدون دردسر و کم خواه می گذریم به كنجكاوی انسان می رسیم، انسان این تصور را دارد که با کمک ربات ها می تواند محدودیت های خود را بشکند و بیش از پیش به آنچه که هنوز در تصرف ندارد دست یابد که می توان به حرکت در اعماق اقیانوس و دریاها و فضا اشاره کرد.

از جمله ربات های استفاده شده در این بخش:

1. میكروور با نام سوجورنر Soujourner microver robot در 4 جولای 1998 جهت كمك به دانشمندان در شناسایی و ارسال اطلاعات كره سرخ در سطح مارس به زمین نشست.

2. ربات زیردریایی اودسه هم در لابراتوار دانشگاه پلی تكنیك ماساچوست MIT جهت اكتشاف قعر اقیانوسها طراحی شده است.

پزشكی

بزرگترین متقاضیان رباتها چه کسانی هستند؟

حتما مطالبی را د ر مورد استفاده پزشکان از رباتها شنیده اید! استفاده از ربات در علوم پزشكی در دهه گذشته به پزشكان در هنگام عمل اجازه می دهد تا دقیقاً به خواسته‌های خود برسند. از میان اتفاقات بی نظیر و باور نکردنی که ارتباط بین رباتها و پزشک ها آنها را ساخته است می توان به چند نمونه اشاره کرد:

 سوراخ كردن استخوان به عمق و شعاع یكصدم اینچ بدون استفاده از ربات غیر ممكن است. روبو داك در آزمایشی توانست سوراخ كوچكی را در استخوان ران یك اسكلت حفر كند كه انسان از انجام آن عاجز است.

• دكتر David Gow در سال 1998 مهندسین و پزشكان بخش ارتوپدی بیمارستان پرنسس مارگارت انگلستان توانستند با تولید و نصب ربات كوچكی كه به جای بازوی از كتف قطع شده عمل میكرد شانه و دست كمبل ایرد   Campbell Aird را ترمیم كنند.

 در 28 فوریه سال 2003 پرفسور مهران انوری پزشك ماهر ایرانی توانست با استفاده از تكنولوژی تله رباتیك و سیستم جراحی از راه دور به كمك اینترنت و شبكه مخابراتی تلفن بل كانادا و تكنولوژی سیسكو سیستمز، از بیمارستان سنت جوزف دانشگاه مك مستر واقع در همیلتون انتاریو بیماری را كه در بیمارستان دیگری در فاصله 250 مایلی در شهر نورت مورد عمل جراحی موفقیت آمیز قرار دهد.

بزرگترین متقاضیان رباتها چه کسانی هستند؟

 در سال 2008 هم که موثرترین رباتهای جهان معرفی شدند اولین رباتی که از دیدگاه Newscience  عنوان شد ربات جراح داوینچی بود.

جوامع بشری به این نتیجه رسیدند که باید بپذیرند که آنان باید به توانایی های ذهنی خود و استفاده از هوش خود بیش از پیش تکیه کنند و کارهای به اصطلاح یدی را به ماشین و ربات بسپارند

سرگرمی و تفریحات

نقش ربات‌ها در صنعت سینما و تلویزیون غیر قابل انكار است.

فیلمهایی مانند:

 Star Trek

• Forbidden

 Lost in Space

 Blade Runner

Star Wars

 قهرمانان آن مانند دیتا Data در سریال پیشتازان فضا

• گورت Gort در فیلم روزی كه زمین از حركت باز ایستاد

از نمونه‌های آن است.

سینما و تلویزیون به دلیل خصلت قهرمان پروری از ربات‌ها نقشی خیالی در ذهن مردم تصویر كرده است. سناریو‌هایی مانند افزایش قدرت و هوش ربات‌ها و حمله به تمدن انسان و به كنترل در آوردن زندگی مردم در بعد فیلمهای سینمایی و بازیهای ویدیویی و كامپیوتری باقی مانده‌اند.

همچنین آخرین خبری که از حضور ربات ها در این بخش در دست است مطلبی است که خبرگزاری مهر حدود 6 ماه قبل مطرح نمود مضمون خبر بدین شرح بود که در اجرای تئاتری به نام "سایونارا" در ژاپن به دلیل حضور یک ربات انسان نما در کنار یک هنرپیشه واقعی بحث های اشاعه پیدا کرده است.متن کامل مطلب را از اینجا  بخوانید

 اسباب بازیها

ساخت اسباب بازی كودكان با كمك تكنولوژی جدیدی كه ربات در تهیه آنها سهم به سزایی دارد از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

• شاید بتوان به جرأت گفت که یكی از محبوب ترین اسباب بازی های رباتیك که تاکنون ساخته شده است فوربی Furby است.

بزرگترین متقاضیان رباتها چه کسانی هستند؟

اولین بار در كریسمس سال 1998 به بازار عرضه شد از این اسباب بازی کوچک در سال 1998 ، 1.8 میلیون قطعه به فروش رفت و در سال 1999 میزان فروش آن به 14 میلیون رسید و پس از 3 سال  یعنی تا پایان سال 2001  میزان فروش آن از 40 میلیون نسخه تجاوز کرد.

• لگو اسباب بازی دیگری است كه با كمك MIT تولید شده است. این اسباب بازی در واقع قسمتهای مونتاژ نشده رباتی است كه كودكان با نصب قطعات آن یك ربات قابل برنامه نویسی را می سازند.

 الیبو، سگ اسباب بازی شركت سونی هم یك ربات است.

مصارف نظامی و پلیس

ارتش و پلیس جهت شناسایی و خنثی كردن بمب و مین، جاسوسی از مقر دشمن، قرار دادن دوربین و میكروفون در موقعیت‌های خطرناك كه احتمال صدمه جانی و مرگ دارد از ربات استفاده می كنند.

فرآوری: فائزه سیدخاموشی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

"The Basics - Robot Software". Seattle Robotics Society

Network magazine