تبیان، دستیار زندگی
مسعود فراستی در برنامه زنده هفت ضعف شخصیت‌پردازی، روایت و غیرقابل باور بودن شخصیت‌ها را از مشکلات فیلم سینمایی پایان‌نامه به کارگردانی حامد کلاهداری دانست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ضعف های پایان نامه در هفت


مسعود فراستی در برنامه زنده "هفت" ضعف شخصیت‌پردازی، روایت و غیرقابل باور بودن شخصیت‌ها را از مشکلات فیلم سینمایی "پایان‌نامه" به کارگردانی حامد کلاهداری دانست.


چرا «پایان نامه» نمی فروشد؟

برنامه زنده "هفت" با اجرای فریدون جیرانی شامگاه جمعه 27 خردادماه با موضوع بررسی اکران بهار روی آنتن شبکه سه رفت. ابتدای برنامه طبق قاعده اخبار سینمایی مرور شد، مهمترین خبر این بخش آغاز فیلمبرداری فیلم سینمایی تازه رخشان بنی‌اعتماد بود.

حبیب رضایی، صابر ابر، نگار جواهریان، باران کوثری، بابک حمیدیان بازیگران این فیلم اپیزودیک هستند که 9 قصه دارد و فیلمبرداری آن در تهران انجام می‌شود، رخشان بنی‌اعتماد این فیلم را در سکوت خبری شروع کرده است.

دقایقی از آغاز برنامه "هفت" نگذشته بود که نامه مسعود کیمیایی به انجمن منتقدان توسط فریدون جیرانی خوانده شد، کیمیایی در این نامه عنوان کرده بود به خاطر علاقه‌اش به اصغر فرهادی به جشن رفته است. فیلم "سرب" او که در پنجمین جشن منتقدان تقدیر شد اما کیمیایی در نامه‌اش نوشته بود که "سرب" باید 22 سال قبل تقدیر می‌شد و بی‌توجهی انجمن منتقدان به "جرم" را این گونه پاسخ داد. البته انجمن منتقدان هم نامه کیمیایی را بی‌پاسخ نگذاشتند، آنها هم سعی کردند با تاکید به استقلال حرفه‌ای‌شان، ارادت خود را به مسعود کیمیایی و فیلم‌هایش نشان بدهند. پس از آن نقد و بررسی فیلم سینمایی "پایان‌نامه" به کارگردانی حامد کلاهداری با حضور این کارگردان جوان و تهیه‌کننده آن روح‌الله شمقدری انجام شد. مسعود فراستی در ابتدای برنامه به این موضوع اشاره کرد که باید در اخبار "هفت" به این موضوع اشاره می‌شد که در جشن منتقدان از فعالیت حرفه‌ای خسرو دهقان منتقد باسابقه تقدیر شده است.

کلاهداری بیشتر از شمقدری به انتقادهای منتقد برنامه "هفت" پاسخ می‌داد و تاکید می‌کرد هدفش از ساخت این فیلم نمایش فضای سیاسی و درگیری نسل جوان در این بازی‌ها بوده است.

جیرانی و مسعود فراستی در این بخش کوشیدند ابتدا مفهوم فیلم سیاسی را برای مخاطب و مهمانان برنامه توضیح دهند و با آوردن حسن حسینی منتقد و روزنامه‌نگار روی خط برنامه مفهوم ژانر سیاسی را تعریف کردند، شمقدری جوان البته ترجیح می‌داد مفهوم خود را از فیلم سیاسی مطرح کند و اصرار داشت به تعریفی ایرانی و مطابق با مولفه‌های سینمای ایران از فیلم سیاسی برسد.

حامد کلاهداری

مسعود فراستی که گاه صراحت لهجه و حاضر جوابی‌اش به کار می‌آید در پاسخ شمقدری به این موضوع اشاره کرد که سینما از غرب به ایران آمده، تعاریف آن غربی است و نمی‌توان با هر واژه‌ای هر چیز را در محدوده سینما تعریف کرد. حامد کلاهداری کارگردان جوان این فیلم هم "پایان‌نامه" را یک فیلم اکشن همراه درامی سیاسی دانست.

فراستی در بخش دیگری از صحبت‌هایش روابط شخصیت‌های فیلم و داستان و فیلمنامه "پایان‌نامه" را بررسی کرد و تاکید کرد نمی‌توان شخصیت‌ها و دغدغه‌هایشان را باور کرد، کلاهداری بیشتر از شمقدری به انتقادهای منتقد برنامه "هفت" پاسخ می‌داد و تاکید می‌کرد هدفش از ساخت این فیلم نمایش فضای سیاسی و درگیری نسل جوان در این بازی‌ها بوده است. نظرسنجی برنامه "هفت" درباره بهترین فیلم اکران بهار هم یکی از مهمترین بخش‌های برنامه دیشب بود، فیلم سینمایی "جدایی نادر از سیمین" به کارگردانی اصغر فرهادی رتبه اول، فیلم سینمایی "اخراجی‌ها 3" رتبه دوم، فیلم سینمایی "جرم" به کارگردانی مسعود کیمیایی رتبه سوم و فیلم سینمایی "مرهم" ساخته علیرضا داودنژاد در رده چهارم این جدول از نظر مخاطبان برنامه قرار گرفت.

سینما و تلویزیون تبیان


منبع:خبرگزاری مهر

سوتیتر :