تبیان، دستیار زندگی
صمیمیت و توجه صادقانه به یکدیگر، یکی از مهمترین مسایل زندگی است. صمیمیت از آنجا آغاز می شود که زن و شوهر به حرفهای یکدیگر گوش برهند و احساسات خود را با هم در میان بگذارند؛ حتی اگر احتمال بدهند همسرشان احساس آنها را رد می کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ازدواج‌تان را معنادار کنید


صمیمیت و توجه صادقانه به یکدیگر، یکی از مهمترین مسایل زندگی است. صمیمیت از آنجا آغاز می شود که زن و شوهر به حرفهای یکدیگر گوش بدهند و احساسات خود را با هم در میان بگذارند؛ حتی اگر احتمال بدهند همسرشان احساس آنها را رد می کند. زن و شوهر با مبادله احساسات و بازخورد دادن بدون آن که توقع تغییر داشته باشند نشان خواهند داد که....

ازدواج‌تان را معنادار کنید

بسیاری از زوجین با اینکه در یک خانه زندگی می کنند، بر سر یک سفره غذا می نشینند، فرزندان مشترکی دارند، با هم به خرید منزل می روند و ... با هم غریبه اند. آنها دوست دارند با هم درددل کنندو صمیمی باشند ولی روز به روز از یکدیگر دورتر می شوند. با اینکه اظهار نظر می کنند و به یکدیگر خبر می دهند ولی احساسات شان را با یکدیگر در میان نمی گذارند. صمیمیت و توجه صادقانه به یکدیگر، یکی از مهمترین مسایل زندگی است. صمیمیت از آنجا آغاز می شود که زن و شوهر به حرفهای یکدیگر گوش بدهند و احساسات خود را با هم در میان بگذارند؛ حتی اگر احتمال بدهند همسرشان احساس آنها را رد می کند. زن و شوهر با مبادله احساسات و بازخورد دادن بدون آن که توقع تغییر داشته باشند نشان خواهند داد که به یکدیگر و به رابطه خود توجه دارند و می خواهند هر طور که شده آرامش را حفظ کنند. آنها با ایجاد چنین جوی به صمیمیتی می رسند که اجازه می دهد خودشان باشند و همین امر زندگی زناشویی شان را معنادار و غنی می کند.

لذا با این اوصاف اولین گام با فکر کردن پیش از ازدواج شروع می‌شود. به این موضع بپردازید که چرا ازدواج برای شما اهمیت دارد و چرا می‌خواهید بقیه عمرتان به این رابطه اولویت دهید. یک پرسش ساده این است: "این رابطه برای ما چه چیزی را به دنبال دارد؟"

ازدواج یک رابطه مداوم است و باید محیطی را ایجاد کند که در آن شما بتوانید تغییر کنید و رشد پیدا کنید. با اینکه فرهنگ ما بیشتر بر مسائل آنی و لحظه کنونی متمرکز است اما مهم است که دو نفر نه تنها به لحظه کنونی، بلکه به 10 سال بعد هم فکر کنند تا بتوانند درک بهتری از آنچه ازدواج به زندگی‌شان در درازمدت می‌افزاید، پیدا کنند.

اما رسیدن به سطوح بالاتر صمیمیت به کار بیشتری نیاز دارد. روابط صمیمی ما باید ما را تغییر دهد. این روابط باید باعث رشد دادن‌مان شود، و اگر این چنین نباشد، پس چیزی در رابطه ما مفقود است.

صمیمیت از آنجا آغاز می شود که زن و شوهر به حرفهای یکدیگر گوش برهند و احساسات خود را با هم در میان بگذارند؛ حتی اگر احتمال بدهند همسرشان احساس آنها را رد می کند

آغاز ساختن ازدواج بهتر

ساختن ازدواجی قوی و صمیمی از درون خود شما شروع می‌شود، و بعد به پیوندی عاطفی میان شما و همسرتان بدل می‌شود که برای یک عمر به طول می‌انجامد. موضوع این نیست که دو نفر باید صرف نظر از هر شرایطی با هم بمانند، اما صمیمیت مداوم می‌تواند به افراد بخت شناختن خودشان و یکدیگر را به طریقی صادقانه‌تر و واقعی‌تر بدهد. چه شما یک رابطه مستحکم با همسرتان داشته باشید که بر اساس مصالحه و فداکاری شکل گرفته باشد، و چه رابطه‌ای مشکل‌ساز داشته باشید که از اختلافات و نومیدی‌های دائمی آسیب دیده باشد، شگرد اصلی این است که خودتان را بشناسید تا بتوانید چگونگی سازگار شدن با همسرتان را بهتر درک کنید.

راهی که یک زوج برای شروع بهبود بخشیدن به رابطه‌شان انتخاب می‌کنند، با برخی کارهای بدیهی اما مهم باید شروع شود.

به سوی ازدواجی پرمعناتر

ازدواج‌تان را معنادار کنید

این نکات تنها برای شروع هستند. اما هنگامی رابطه‌ای با همسرتان ساختید که کنارآمدن با یکدیگر، جزء اساسی آن است، ساختن حس قوی صمیمیت به هردوی شما و همسرتان امکان می‌دهد از مزایای ازدواج بهره ببرید.

** این توصیه‌ها به شما کمک می‌کند، همسرتان را بهتر درک کنید، و ازدواج‌‌تان را به واقع معنادار کنید:

تعریفی درازمدت‌تر از عشق را بپذیرید :  عشق تنها رابطه‌ای کوتاه‌مدت و آنی نیست. بر معنای ازدواج‌تان و عشق‌تان در طول سال‌ها و اینکه چگونه زندگی‌تان به خاطر همسرتان بهتر شده است، متمرکز شوید.

از تفاوت‌های‌تان استقبال کنید: به جای این برداشت که افراد به خاطر عادت کردن به یکدیگر، از دست هم خسته می‌شوند، این مسئله را که انسان‌ها به نحوی بی‌نهایت پیچیده و همیشه در حال تغییرند، را درک کنید.

زن و شوهر با مبادله احساسات و بازخورد دادن بدون آن که توقع تغییر داشته باشند نشان خواهند داد که به یکدیگر و به رابطه خود توجه دارند و می خواهند هر طور که شده آرامش را حفظ کنند

با بکاربردن مهارتها به جنگ اختلافات بروید: اینکه اختلاف زن و شوهر رفع می شود یا نه بستگی به شدت مشکل ندارد بلکه حل اختلاف به این بستگی دارد که زن و شوهر بخواهند با مشکل شان کنار بیایند یا نه؟ هر اختلافی می تواند زندگی زناشویی را به خطر بیندازد اما با دلگرمی دادن و همکاری و آگاهی بر مهارتهای حل اختلاف، حتی شدید ترین اختلافات هم می تواند موجب نزدیک تر شدن زن و شوهر و تحکیم زندگی زناشویی آنان شود.

زمان بزرگترین هدیه است:  زمان یکی از پرارزش‌ترین هدایایی است که می‌توانید به دیگری، و از همه مهم‌تر به همسر و خانواده‌تان بددهید. ترتیبی بدهید که دست کم 20دقیقه در روز با همسرتان خلوت کنید و آن را صرف بهبود رابطه‌تان کنید، و این مدت کمترین زمانی است که برای این کار لازم است. در این مدت بدون تلویزیون و بدون کامپیوتر بر یکدیگر متمرکز شوید و از این زمان برای صمیمی‌شدن و ارتباط هم استفاده کنید.

به روابط جنسی اهمیت بدهید: راه‌هایی وجود دارد که همسران با افزایش سن‌‌شان هم چنان رابطه جنسی خود را گرم نگه دارند. با افزایش سن در حالیکه رابطه‌تان تکامل پیدا کنید، به دنبال راه‌هایی باشید که رابطه جنسی‌تان را زنده نگه داید.
ازدواج‌تان را معنادار کنید

تعادل را حفظ کنید:اختلافات زیادی در زندگی زناشوی به وجود می آید. هردوی شما و همسرتان باید این اختلافات را به شیوه‌ای خلاق که به رشد شما کمک کند، حل کنید. سعی کنید بین تعامل‌های مثبت و منفی‌تان با همسرتان تعادلی برقرار کنید- یک قاعده ساده این است که این تعادل بین موارد مثبت و منفی باید 4 به یک باشد تا ازدواج تداوم پیدا کند. به همسرتان دلگرمی دهید:  دلگرمی دادن یعنی اینکه به همسرتان بفهمانید که " من تو را قبول دارم و تمایلات تو را می فهمم وبرای تو ارزش قایل هستم". دلگرمی دادن محبت نامشروط است. ما با دلگرمی دادن به دیگری اجازه می دهیم بدون آنکه احساس کند کسی می خواهد او را طرد کند افکار و احساساتش را آزادانه بیان کند. در حقیقت ما با دلگرمی دادن به یکدیگر حق فکر کردن، احساس کردن و تصمیم گیری می دهیم.

ببخشایید و تشکر کنید: به مشکلاتی که در طول ازدواج به طور مکرر پیش می‌آید، نه به عنوان مشکل بلکه به عنوان فرصت نگاه کنید. از این مسائل به عنوان فرصتی برای تلاش دونفره و پیش رفتن همگام با هم استفاده کنید.

به تفریح بپردازید: دو جزء اساسی یک ازدواج صمیمی رفاقت و دوستی است. و به تفریح و سرگرمی پرداختن جزء اساسی هر دوی اینهاست.این کار به شما خواهد کرد با گذشت زمان و سالمندتر شدن رابطه‌تان را گسترش دهید، نه اینکه رابطه‌تان نزول پیدا کند.

روابط صمیمی ما باید ما را تغییر دهد. این روابط باید باعث رشد دادن‌مان شود، و اگر این چنین نباشد، پس چیزی در رابطه ما مفقود است

به طور قطع ادغام دو شخصیت در طی یک رابطه آن هم رابطه زناشویی ، سختی ها و مشکلاتی به همراه دارد. اگر بخواهیم این سختی ها و مشکلات را تحمل نکنیم یا باید اصلا به سراغ ازدواج نرویم و یا اینکه خودمان را برای یک عمر تنش و استرس آماده کنیم. پس بهتر است بپذیریم که اختلافات و مشکلات زناشویی اجتناب ناپذیر است و خودمان را آماده آنها بکنیم و از طرف دیگر از اهمیت و نقش صمیمیت در ازدواج که جوهر ثمر بخش ازدواج است، غافل نشویم.

مریم عطاریان

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع:

همشهری آنلاین با اضافات و تغییرات

مقالات مرتبط :

تیشه عشق را بشناسید

همسرت شدم به شرط تغییر!!

یادگیری شنا در زندگی زناشویی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.