تبیان، دستیار زندگی
سوژه ساختن یک برنامه انتقادی حتی پای انتقاد از مدیران و مسئولان تلویزیون را هم به برنامه باز کرده و این یکی از بهترین اتفاق‌هایی است که در سال‌های اخیر در حوزه طنز تلویزیون افتاده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وقتی تلویزیون از خودش انتقاد می‌کند!

نگاهی به مجموعه "ساختمان پزشکان"


سوژه ساختن یک برنامه انتقادی حتی پای انتقاد از مدیران و مسئولان تلویزیون را هم به برنامه باز کرده و این یکی از بهترین اتفاق‌هایی است که در سال‌های اخیر در حوزه طنز تلویزیون افتاده است.


«ساختمان پزشكان» از كلیشه و ایستایی به دور است

شاید خوشبین‌ترین مخاطبان تلویزیون و آنهایی که سابقه و کارنامه سروش صحت را دنبال می‌کنند هم تصور نمی‌کردند که او در "ساختمان پزشکان" این قدر نسبت به مجموعه قبلی‌اش پیشرفت کند. "چارخونه" مجموعه‌ای ضعیف با ایده‌هایی تکراری و قدیمی بود. اما "ساختمان پزشکان" هم در ایده و طرح و هم در فیلمنامه و ساختار نسبت به "چاردیواری" گامی به پیش محسوب می‌شود.

یکی از مهمترین وجه این مجموعه که متن‌هایش زیر نظر پیمان قاسمخانی نوشته می‌شود بعد انتقادی آن است. نگاهی جدی به مسائل اجتماعی و روابط فردی و خانوادگی در "ساختمان ..." وجود دارد.

در بخش‌های اخیر سوژه ساختن یک برنامه انتقادی حتی پای انتقاد از مدیران و مسئولان تلویزیون را هم به برنامه باز کرده و این یکی از بهترین اتفاق‌هایی است که در سال‌های اخیر در حوزه طنز تلویزیون افتاده است.

مسئولان تلویزیون با کمی سعه صدر تلاش کردند مشکل و سوء تفاهم‌هایی را که انتقاد به دنبال دارد مطرح کنند، در سال‌های اخیر مجموعه های طنز روندی معیوب را طی می‌کردند، به شدت خنثی شده بودند و جز مطرح کردن مسائل پیش پاافتاده در آنها اتفاقی رخ نمی‌داد. حالا و در دهه 90 پیمان قاسمخانی توانسته پس از "پاورچین" دوباره فصلی تازه در این حوزه به وجود بیاورد.

“ساختمان پزشکان" تیم بازیگری متفاوت و تازه، نگاهی جذاب در روایت و قصه گویی دارد. استفاده از نریشن در قسمت‌های اولیه به خوبی اتفاق می‌افتاد اما متاسفانه ادامه پیدا نکرد.

ساختمان پزشکان" تیم بازیگری متفاوت و تازه، نگاهی جذاب در روایت و قصه گویی دارد. استفاده از نریشن در قسمت‌های اولیه به خوبی اتفاق می‌افتاد اما متاسفانه ادامه پیدا نکرد.

اشاره‌های ظریف به مشکلات روابط زوج‌ها و حتی انتقاد از رفتارهای نادرست والدین از بخش‌های جذاب مجموعه است که در دل داستان‌هایی شیرین روایت می‌شوند. حتی شخصیت اصلی مجموعه نیما افشار (بهنام تشکر) آمیزه‌ای متفاوت از ویژگی‌های درست و نادرست اخلاقی است، گاهی مظلوم و گاهی منفعت طلب؛ این‌ها است که شخصیت های مجموعه ر ا باورپذیر می کند.

«ساختمان پزشكان» از كلیشه و ایستایی به دور است

پدیده مجموعه تا امروز شقایق دهقان است که پس از سال ها تیپی تازه را در این مجموعه با هوشمندی فوق العاده بازی کرده. تیپ منشی دست و پاچلفتی که گاهی در حل مشکلات عجیب و غریب مهارت دارد! "ساختمان پزشکان" نشان می‌دهد سروش صحت بیش از آنکه نویسنده خوبی باشد کارگردان خوبی است. می‌داند چه بازیگری را برای چه نقشی انتخاب کند، چطور از بازیگرهایش بازی بگیرد، هوشنگ حریرچیان عالی است و هومن برق نورد بسیار مسلط. شقایق دهقان، بیژن بنفشه خواه و بهنام تشکر هم حضوری دلنشین در مجموعه دارند. فضاسازی ها، ریتم مجموعه و جنس شوخی‌ها هم قابل قبول است.

“ساختمان پزشکان" خیلی زودتر از آنچه فکرش را می کردیم مورد توجه قرار گرفت و دیده شد و این روزها یکی از پربیننده‌ترین مجموعه های تلویزیون است. امیدواریم گروه نویسندگان مجموعه در ادامه راه گرفتار مصحلت‌اندیشی و تکرار نشوند تا دستاوردهای این مجموعه از بین نرود. شاید در پایان دهه 90 از میان خیل مجموعه های طنز شبانه "ساختمان پزشکان" در یادها بماند.

سینما و تلویزیون تبیان


منبع:شبکه ایران