تبیان، دستیار زندگی
درباره گزارش سالانه امنیت ملی در زمینه برنامه هسته‏ای ایران، اغراق می‏شود. آیا ایران فعالانه به‎دنبال ساخت سلاح هسته‏ای است؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ایران و بمب!


درباره گزارش سالانه امنیت ملی در زمینه برنامه هسته‏ای ایران، اغراق می‏شود. آیا ایران فعالانه به‎دنبال ساخت سلاح هسته‏ای است؟


اعضای دولت اوباما نیز مانند پیشینیان‎شان در زمان جرج دبلیو بوش، با پیش داوری صحبت می‏کنند. حجم عظیمی از شواهد اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‏دهد که این خطر وجود دارد که آمریکا همان اشتباهی را که هشت سال پیش درباره صدام حسین مرتکب شد را تکرار کند و تشویش درباره سیاست‏های رژیمی ایجاد کند و باعث اشتباه درباره برآوردمان در مورد ظرفیت‏ها و اهداف نظامی یک کشور شود.

ایران و آمریکا

در دو گزارش اخیر «برآورد اطلاعات ملی» NIE درباره پیشرفت هسته‎ای ایران آمده است که شواهد متقنی درباره این‎که از سال 2003 به بعد ایران کوچک‎ترین فعالیتی برای دست‏یابی به بمب کرده باشد، موجود نیست. با این‎حال ایران شدیدا در فن‏آوری هسته‏ای سرمایه‏گذاری کرده است. در چهار سال گذشته، تعداد سانتریفیوژهای عملیاتی‏اش را در تأسیسات اصلی غنی‏سازی‏اش در نطنز - که در اعماق زمین است - سه برابر کرده است.

بازرسان آژانس بین‎المللی انرژی اتمی IAEA از سطح همکاری ایران با آن‎ها ابراز عدم رضایت کرده‏اند اما نتوانسته‏اند به هیچ‎گونه مدرکی دال بر این‎که اورانیوم غنی شده برای برنامه نظامی استفاده می‏شود، دست یابند.

در اواسط فوریه، ژنرال جیمز کلاپر، مدیر اطلاعات ملی، به کمیته اطلاعات مجلس و سنا نسخه به روز شده NIE را درباره برنامه هسته‏ای ایران دارد. نسخه قبلی که در سال 2007 منتشر شده بود، باعث حیرت و خشم در داخل دولت بوش و کنگره شد. به‎خصوص قسمتی که آمده بود که «با اطمینان بالا»، ایران برنامه هسته‏ای مشکوک خود را در سال 2003 متوقف کرده است.

با استناد به آژانس اطلاعات دفاعی DIA، پاتریک لنگ، ژنرال و رونالد بورژس، توماس ای. دونیلون (مشاور امنیت ملی اوباما) در سخنرانی‏ای در روز 12 می گفت که آمریکا سیاست تحریم‏های تهاجمی را تا زمانی ادامه خواهد داد تا ایران اثبات کند که اهداف غنی‏سازی صلح‏آمیز دارد و تمام الزامات معاهده منع گسترش سلاح‏ها را رعایت می‏کند.

اسراییل، ایران را به‎عنوان تهدید بر موجودیتش می‏شناسد. با این وجود بیشتر متخصصان هسته‏ای اسراییلی در این زمینه تفاهم دارند که ایران سلاح هسته‏ای ندارد.

انرژی هسته ای

در دور مذاکراتی که پنج ماه پیش میان ایران و غرب صورت گرفت، که دور اول در ژنو و سپس در استانبول بود، به نتیجه خاصی دست نیافتند. تنش سیاسی بی‎پایان میان واشنگتن و تهران باعث به‎وجود آمدن گمانه‏زنی‏های غیرمعقولانه‏ای شده است.

طبق یکی از این دیدگاه‎ها، که سفیر بازنشسته توماس پیکرینگ و دیگران منادی آن هستند، باید ایران هسته‏ای را پذیرفت اما باید از اشاعه آن به سطح بین‏الملل جلوگیری کنیم و در ازای آن بسته‎های تشویقی مختلفی به ایران بدهیم. پیکرینگ و همکارانش اطمینان داردند که راه حل بن‎بست هسته‏ای این است که برنامه غنی‎سازی ایران را به یک تلاش چندکشوری تبدیل کنیم. این نظر در مقاله پیکرینگ، جیم والش و ویلیام لوئرز در «The New York Review of Books» در سال 2008 به چاپ رسیده بود.

محمد البرادعی، برنده جایزه صلح نوبل که در حال حاضر کاندیدای ریاست جمهوری مصر است سابقه 12 سال دبیرکلی IAEA را دارد. وی که دو سال پیش بازنشست شد، در یکی ازجدیدترین مصاحبه‎های خود گفت: «باور ندارم که ایران یک تهدید واضح و کنونی نیست.»

* سیمور هرش، روزنامه‎نگار و نویسنده که موفق به کسب جایزه پولیتزر شده است. مقالات وی که معمولا در نشریه نیویورکر منتشر می‏شود، همواره جنجالی بوده است. این خلاصه آخرین مطلبش درباره بحث هسته‏ای ایران است.


منبع:پنجره