تبیان، دستیار زندگی
من همیشه عاشق بوی عطری بودم كه از داخل كمد چوبی مادر بزرگم می‌آمد و یادم هست تا آخرین روزهای عمرش نگران مرتب بودن روسری و موها و لباس‌ها و چادرش بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خوش تیپ حتی در سالمندی


مریم، دانش‌آموز كلاس اول دبستان است. او می‌گوید: بابا بزرگ من خوش‌تیپ‌ترین بابا بزرگ دنیاست. او موهای جو گندمی دارد. كفش‌های براق واكس‌زده و شلوار اتوكشیده می پوشد كه هیچ وقت چروك نمی‌شود. هیچ وقت بوی بد نمی‌دهد و همیشه لباس‌هایش تمیز است. او یك عطر خوشبو دارد كه وقتی بویش را می‌شنوم می‌فهمم كه بابا بزرگ آمده است.


سعید هم مادر بزرگ خود را زیبا و دوست داشتنی توصیف می‌كند. او می‌گوید: گرچه مادر بزرگ من به مادر بزرگ‌های قصه‌ها زیاد شبیه نیست، اما خیلی دوستش دارم. او بیشتر شبیه مادرم است. اصلا احساس نمی‌كنم او پیر و ناتوان است. این دانش‌آموز راهنمایی می‌گوید: پدر بزرگم همیشه به من می‌گوید: پدر جان اگر بزرگ شدی و قصد ازدواج داشتی یك زن بگیر مثل مادر بزرگت. من هیچ وقت او را ژولیده و نامرتب ندیده‌ام.

بابا بزرگ راست می‌گوید. مادر بزرگ نمی‌گذارد رنگ موهایش زشت شود و همیشه به خودش می‌رسد. لباس‌های قشنگ می‌پوشد و همان‌طور كه خانه را مرتب نگه می‌دارد خودش هم مرتب است. او یك كارمند بازنشسته است و همیشه همین‌طور بوده و به این روش عادت دارد. او زنی بسیار دوست داشتنی است.

سالمند

ابر قهرمان‌های خانواده

پدر بزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها الگوهای خانواده‌اند. پیر شدن مجوزی برای رها كردن سر و شكل خود و نامرتب بودن نیست.

تصویری كه ما از مادر بزرگ‌ها و پدر بزرگ‌های خود در ذهن داریم تا ابد باقی می‌ماند و گاهی به شكل ابر قهرمان ما در ذهن كودكی‌مان تثبیت می‌شود. ما از آنها الگو می‌گیریم و ناخودآگاه زندگی ما را شكل می‌دهند. پس چه بهتر كه سعی كنیم در همه مقاطع زندگی زنان و مردانی قوی و محكم و تمیز و مرتب و جذاب و خوش‌تیپ باشیم. الگوهای دوست داشتنی برای بچه‌ها و فرزندانمان. طوری كه آنها یك روز به پیر شدن افتخار كنند نه این‌كه از آن بترسند.

من همیشه عاشق بوی عطری بودم كه از داخل كمد چوبی مادر بزرگم می‌آمد و یادم هست تا آخرین روزهای عمرش نگران مرتب بودن روسری و موها و لباس‌ها و چادرش بود.او همیشه در نظر من یك زن تمام عیار است. این تصویری است كه از بزرگ‌ترهایمان در ذهنمان می‌ماند.

برای نوه‌ها جذاب باشید

بسیار دیده‌ام بابا بزرگ‌هایی را كه ریش‌های آنها بچه‌های كوچك را اذیت می‌كند و بچه‌هایی كه از بوسیده شدن فرار می‌كنند.

یكی می‌گوید: بابا بزرگ ریش سیخ سیخی دارد و آن یكی می‌گوید: دندان‌های مصنوعی مامان بزرگ ترسناك است. این یكی از مسواك نكردن بابا بزرگش شاكی است و آن یكی از این‌كه مامان بزرگ وقتی خیس عرق است او را می‌بوسد.

می توانید سر بچه‌ها را ببوسید. همان‌طور كه خودتان دوست ندارید كسی را كه بغل می‌كنید تا ببوسید بوی عرق بدهد یا صورتش خیس باشد بچه‌ها هم دوست ندارند. برای بوسیدن آنها دیر نمی‌شود. هر وقت آمادگی داشتید این كار را بكنید، اما مراقب چهره‌ای كه از خود در ذهن آنها می‌سازید، باشید.

سالمند

طلعت زمانی، بانوی 75 ساله‌ای است كه دوست دارد همیشه مرتب باشد. او می‌گوید: هر چقدر هم كه پیر باشیم نباید خود را طوری درست كنیم كه نوه‌هایمان از قیافه ما وحشت كنند. این وضعیت آنها را از پیری می‌ترساند. من دوستی دارم كه می‌گذارد ابروهایش داخل چشمش بروند و ریشش لای گره روسری‌اش. می‌گوید اگر صورتم را اصلاح‌ و ابروهایم را مرتب كنم، مردم می‌خندند و از من گذشته است. در حالی كه مردم به دیدن قیافه ما هر جوری كه همیشه است، عادت می‌كنند و همان را به یاد می‌آورند. این كارها نظافت و مرتب بودن است و خدا نیز دوست دارد بنده‌هایش تمیز و مرتب باشند. آراستگی با بزك دوزك كردن در سن سالمندی فرق دارد. مادر بزرگ باید طوری باشد كه وقتی نوه او صورتش را می‌بوسد یواشكی لب‌هایش را با پشت دست پاك نكند و وقتی می‌خواهد او را بغل بگیرد، فرار نكند.

ورزش یكی از رازهای سلامت است. سعی كنید روزی نیم ساعت ورزش را ترك نكنید.تناسب اندام شما را سر حال و زیبا نگه می‌دارد. مراقب تغذیه خود باشید و سلامت بخورید و بنوشید.

خنده زیباترین زینت چهره شماست، آن را فراموش نكنید.

لباس‌های كهنه خود را با وصله و پینه نگه ندارید. آنها را دور بیندازید و از لباس‌هایی كه به آنها لباس مهمانی می‌گویید در جمع‌های خانوادگی استفاده كنید. طوری لباس بپوشید كه انگار همیشه قرار است به شما امتیاز بدهند. در عین حال كفش‌ها و لباس‌های راحت و استاندارد انتخاب كنید. مثلا كفش پاشنه بلند هر چقدر كه جذاب باشد برای سلامت شما مناسب نیست.

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع : جام جم آنلاین

مقالات مرتبط :

عشق پیری ،ترس از تنهایی

ارزشی که به مرور کمرنگ شده

وسایل اضافی خونه ی مادربزرگه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.