تبیان، دستیار زندگی
چند شب پیش یکی از اقوام عینک آفتابی 300 هزار تومانی خریده بود و کلی هم کلاس می گذاشت. بهش گفتم: می دونی چند میلیون نفر در ایران، در آمد ماهیانه شان از این یک قلم کلاس جنابعالی کمتر است؟؟ گفت:مگه من مسئول فقر اونا هستم! دارندگی و برازندگی. همون موق
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کفش به این گرونی نخر به جاش...
کفش پاشنه بلند ، نوک تیز

چند شب پیش یکی از اقوام عینک آفتابی 300 هزار تومانی خریده بود و کلی هم کلاس می گذاشت.
بهش گفتم: می دونی چند میلیون نفر در ایران، در آمد ماهیانه شان از این یک قلم "کلاس" جنابعالی کمتر است؟؟
گفت:مگه من مسئول فقر اونا هستم! دارندگی و برازندگی.

همون موقع یاد یك مطلب جالب از دکتر پیتر سینگر افتادم كه براتون نقل کنم.
دکتر سینگر در حالی که در خیابون شماره 5 نیویورک قدم می زنه (یکی از مناطق اعیان نشین نیویورك) می رسه به یه کفش فروشی. پشت ویترین کفش فروشی تعدادی کفش می بینه که قیمت هر کدومشون از مبلغ اجاره خونه ی یک فرد عادی آمریکایی بیشتره.

دکتر سینگر می گه: سی سال پیش یه مقاله نوشتم که در اون مقاله یک سوال ساده مطرح کرده بودم: تصور کنین دارین از کنار یه برکه رد می شید و عمق آب برکه تا زانو یا کمر شماست. در همین حین متوجه می شید که بچه ای در آب برکه در حال دست و پا زدن و غرق شدن هست. شما به اطراف نگاه می کنید و متوجه می شید که پدر و مادر بچه یا هیچ کس دیگری برای نجاتش حضور نداره و فقط شما هستین که می تونین جون این بچه رو نجات بدین. البته برای نجات دادن بچه هیچ خطری شما رو تهدید نمی کنه. تنها مشکل شما اینه که یه جفت کفش بسیار ارزش مند پاتون هست (با اشاره به کفش های پشت ویترین). و اگر اقدام به نجات بچه بکنید، کفشتون از بین می ره .سینگر می گه: "خوب، واضحه هر موقع این مثال رو برای مردم می زنم، همه بلافاصله می گن: اینجا دیگه کفش ها مهم نیست. وظیفه ی هر کسی هست که این بچه رو نجات بده. این واضحه"

و من در جواب می گم: بسیار خوب، با شما موافقم. بیاین یک لحظه بیشتر فکر کنیم؛ در دنیای امروز، می دونین که اگر به قیمت این کفش ها (پشت ویترین) به سازمان های جهانی حمایت از فقرا کمک کنین، و یا حتی خودتون مبلغ رو به دست یک کودک فقیر برسونین، می تونین جون یک یا چند بچه رو نجات بدین. همون طور که می دونین سالیانه هزاران کودک به دلیل مشکلات پیش پا افتاده مثل نداشتن آب آشامیدنی جون خودشون رو از دست می دن. به جای خریدن این کفش شما می تونین جون یک بچه رو نجات بدین و دکتر سینگر ادامه می ده: و به همین دلیل من دوست دارم در خیابون شماره 5 نیویورک قدم بزنم و در مورد فلسفه اخلاق فکر کنم.

دوست خوب تبیانی من نظر شما چیست؟ آیا حاضرید؟


شبکه اجتماعی تبیان - ارسالی از سید رضا صدرالساداتی