تبیان، دستیار زندگی
لزوم توجه به توسعه پایدار و حفظ محیط زیست ما را بر آن داشته که به دنبال انرژی های نو باشیم. انرژی خورشیدی از آن جمله است. این روزها تولید برق از انرژی تولیدی مورد توجه برخی کشورها قرار گرفته است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تجربه تولید برق خورشیدی


لزوم توجه به توسعه پایدار و حفظ محیط زیست ما را بر آن داشته که به دنبال انرژی های نو باشیم. انرژی خورشیدی از آن جمله است. این روزها تولید برق از انرژی تولیدی مورد توجه برخی کشورها قرار گرفته است


سال گذشته سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های خورشیدی رشد قابل توجهی داشته است. پژوهشگران معتقدند اگر گسترش صفحات سولار با همین سرعت پیش رود، تا سال 2030 میلادی نه درصد از برق کل جهان از انرژی خورشید تأمین خواهد شد.

برق

نیروگاه‌های کوچک خورشیدی میان خانواد‌ه‌های آلمانی طرفداران زیادی دارد. کم نیستند خانه‌هایی که روی سقف آنها صفحات سولار نصب شده تا بخشی از برق مورد نیاز ساکنین خانه را تأمین کند. آلمان در تولید و نصب صفحات سولار در جهان پیشتاز است. دولت این کشور برای مصرف داخلی، ‌قوانینی تصویب کرده است که امکان نصب صفحات سولار را بر بام خانه‌ها آسان می‌کند.

کاهش قیمت جهانی صفحات سولار

البته سرمایه ‌گذاری اولیه برای نصب این نیروگاه‌های کوچک روی سقف خانه‌، هنوز در آلمان کمی پرهزینه است. برای برطرف کردن این مشکل، یعنی قیمت نسبتا بالای صفحات سولار، تولیدکنندگان با سرمایه‌گذاری بیشتر، در فکر تولید انبوه و کاهش قیمت‌ها هستند. ناگفته نماند که قیمت صفحات سولار در مدت پنج سال گذشته در سراسر جهان تا 50 درصد کاهش داشته است.

صفحاتی که تا پایان سال 2010 میلادی در نقاط مختلف جهان نصب شده‌اند، ظرفیتی معادل 40 هزار مگاوات برق تولید می‌کنند. این مقدار برق برابر با تولید 5 نیروگاه اتمی است. اگر سرمایه‌ گذاری در نیروگاه‌های خورشیدی باهمین سرعت ادامه پیدا کند تا سال 2030 میلادی 12 درصد از انرژی مورد نیاز اروپا در نیروگاه خورشیدی تولید خواهد شد.

اروپا با 29 هزار مگاوات بالاترین سرمایه‌گذاری را در نصب صفحات جدید سولار داشته است. 17 هزار مگاوات از این ظرفیت تولید به آلمان تعلق دارد. در رتبه بعد ژاپن با 4 هزار مگاوات و آمریکا با 3 هزار مگاوات قرار دارند.

ظرفیت تولید برق صفحات سولار نصب شده در سایر کشورهای جهان، تنها در سال گذشته معادل ? هزار مگاوات بوده است. در مکان آخر هم چین با ظرفیتی برابر با یک هزار مگاوات قرار دارد.

در سال‌های اخیر علاوه بر آلمان،‌ اسپانیا، ایتالیا، جمهوری چک، فرانسه و بلژیک نیز سرمایه‌گذاری در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی را گسترش داده‌اند. آمریکا، چین، ژاپن و هند نیز در این فناوری به سرعت در حال پیشرفت هستند

سوددهی نیروگاه‌های خورشیدی در بلند مدت

به گزارش دویچه‌ وله، آلمان در میان تمامی کشورهای جهان در ساخت و گسترش نیروگاه‌های خورشیدی پیشتاز است. تا پایان 2011 میلادی‌ 3 درصد از برق مورد ‎نیاز این کشور صنعتی از صفحات سولار تأمین خواهد شد.

اگر این روند با شتاب کنونی ادامه پیدا کند تا سال 2021 یعنی پیش از خاموش شدن نیروگاه‌های اتمی این کشور، 15 درصد از برق مورد نیاز آلمان از صفحات سولار تأمین خواهد شد.

در سال‌های اخیر علاوه بر آلمان،‌ اسپانیا، ایتالیا، جمهوری چک، فرانسه و بلژیک نیز سرمایه‌گذاری در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی را گسترش داده‌اند. آمریکا، چین، ژاپن و هند نیز در این فناوری به سرعت در حال پیشرفت هستند.

پژوهشگران آلمانی معتقدند که این سرمایه‌گذاری از سال 2020 میلادی به سودهی خواهد رسید. پیش‌بینی این پژوهشگران حاکی از آن است که از 9 سال دیگر، برق تولیدشده از انرژی خورشیدی، یک سنت ارزان‌تر از برق تولیدی از ذغال سنگ یا نفت خواهد بود.

بخش اقتصاد تبیان


منبع:همشهری