تبیان، دستیار زندگی
معاون حمل و نقل و ترافیک با بیان اینکه تصادفات رانندگی در کشور بیش از هر فاجعه و حادثه ای به ما صدمه می زند و برایمان تلفات مالی و جانی بسیار زیادی به دنبال دارد گفت: امسال به عنوان سال توسعه فرهنگ ترافیک در تهران در نظر گرفته شده که امیدواریم همه از پلیس
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افتتاحیه پارک آموزش ترافیک


معاون حمل و نقل و ترافیک با بیان اینکه تصادفات رانندگی در کشور بیش از هر فاجعه و حادثه ای به ما صدمه می زند و برایمان تلفات مالی و جانی بسیار زیادی به دنبال دارد گفت: امسال به عنوان سال توسعه فرهنگ ترافیک در تهران در نظر گرفته شده که امیدواریم همه از پلیس راهور و مدیریت شهری گرفته تا رسانه ها و تمام دستگاه های مسئول در امر آموزش برای تحقق این مهم تلاش کنیم.


پارک آموزش ترافیک کودکان

21 خرداد ماه هشتمین پارک آموزش ترافیک کودکان در منطقه 10 با حضور رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، شهردار منطقه 10 و رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران افتتاح شد.

براساس این گزارش مهندس سید جعفر تشکری هاشمی معاون شهردار تهران در مراسم افتتاح هشتمین پارک آموزش ترافیک کودکان با بیان این مطلب اظهار کرد: در همین 2 ساعتی که ما در مراسم افتتاح این پارک آموزش ترافیک حضور داریم به طور متوسط 6 نفر در کشور در تصادفات رانندگی کشته و 90 نفر مجروح شده اند و 250 تصادف در شهر تهران رخ داده است.

وی با بیان اینکه کدام فاجعه،سیل ، زلزله ، بمب هسته ای و... می توانست از ما اینقدر تلفات بگیرد؟! گفت: هر یک نفر که کشته می شود، خانواده اش متلاشی می شود و یک نفر هم در کنج زندان زندگی اش تباه می شود، پس در واقع با هر تصادف و مرگ یک نفر دو خانواده کشته می شود.

معاون حمل و نقل وترافیک شهرداری تهران خاطر نشان کرد: برای هر حادثه حرفی برای گفتن داریم، ستادهای بحران تشکیل می دهیم برای حوادثی که ممکن است یک روز به سراغمان بیاید اما در مورد تصادفات رانندگی و بی موالاتی هایی که می کنیم کسی جوابگو نیست و اقدام اساسی و مناسبی صورت نمی گیرد.

وی ادامه داد: کسانی که می گویند عامل انسانی دلیل اصلی تصادفات است اما کاری برای تغییر رفتارهای ترافیکی مردم نمی کنند، در واقع با این حرف می خواهند از مسئولیت خود فرار کنند. چرا که می توان از بروز بسیاری از حوادث جلوگیری کرد.

تشکری هاشمی با بیان اینکه چه کسی در مقابل جاده های نامناسب، مناسب نبودن خودروها و نبود رفتارهای صحیح ترافیکی بین مردم پاسخگو است؟! گفت: ما اگر دست به دست هم دهیم می توانیم از خسارات و تلفات حوادث رانندگی بکاهیم ، چراکه بسیاری از حوادث قابل پیشگیری هستند. در این میان به کمک همه گروه ها و مسئولان نیاز داریم حتی روحانیون معظم نیز می توانند در بین خطبه های خود در مورد اهمیت رانندگی صحیح و رعایت قوانین صحبت کنند و به مردم بگویند که با تضییع حق دیگران در حین رانندگی ، خسارت ها و تلفاتی را عامل می شوند.

ترافیک, پارک,رانندگی, تصادف

وی تصریح کرد: هرکس به کشور ما سفر می کند در کنار یاد کردن از محبت، مهمان نوازی و خون گرمی ما به نیکی ، در مورد نحوه رانندگی ما بد می گوید . حتی شیوه های نادرست رانندگی ما مورد تمسخر قرار می گیرد.

معاون شهردار تهران تاکید کرد: مشکل فرهنگ نادرست ترافیک را ما باید از سنین پایین درست کنیم و کودکان را از ابتدا با الگوهای صحیح رفتارهای ترافیکی آشنا سازیم . تا کودکان پیش از اینکه با رفتارهای نادرست ترافیکی اشنا شوند، این امکان فراهم شود که نظام مند رفتارهای صحیح را بشناسند و این رفتارها در وجودشان نهادینه شود.

تشکری ادامه داد: در این راستا توسعه پارک های آموزش ترافیک در شهر با جدیت دنبال می شود تا کودکان ما از سنین پایین به صورت عملیاتی با رفتارهای صحیح ترافیکی و قوانین آشنا شوند و خود را ملزم به رعایت آنها بدانند.

وی افزود: امسال سال توسعه فرهنگ ترافیک در تهران در نظر گرفته شده که امیدواریم بتوانیم به موازات توسعه حمل و نقل عمومی و حمل و نقل پاک مانند دوچرخه سواری ، شهروندان را به سمت رعایت قوانین و مقررات و رفتارهای ترافیکی صحیح سوق دهیم.

در فروردین و اردیبهشت امسال ترافیک نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد کاهش داشته این درحالیست که 1 میلیون 700 هزار خودرو طی این یک سال در کشور شماره گذاری شده که بیش از نیمی از این خودرو ها مربوط به تهران بوده است و این نشان از آن دارد که مدیریت شهری و حوزه حمل و نقل و ترافیک با جدیت تسهیل ترافیک را دنبال می کنند

کاهش 20 درصدی ترافیک فروردین و اردیبهشت امسال نسبت به سال گذشته

در ادامه این مراسم سردار رحیمی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ نیز ضمن تشکر از تلاش های معاون حمل و نقل و ترافیک و همکارانش برای روان سازی ترافیک، توسعه حمل و نقل عمومی و نهادینه کردن فرهنگ صحیح ترافیک گفت: امروز ما در مورد ترافیک وضعیت قابل قبولی نسبت به سال های قبل داریم به گونه ای براساس آمار ها در فروردین و اردیبهشت امسال ترافیک نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد کاهش داشته این درحالیست که 1 میلیون 700 هزار خودرو طی این یک سال در کشور شماره گذاری شده که بیش از نیمی از این خودرو ها مربوط به تهران بوده است و این نشان از آن دارد که مدیریت شهری و حوزه حمل و نقل و ترافیک با جدیت تسهیل ترافیک را دنبال می کنند.

پارک آموزش ترافیک کودکان

وی ادامه داد: ما از رفتارهای ناهنجار ترافیکی زیادی رنج می بریم اما بسیاری از دستگاه های متولی آموزش وظایف خود را در مقابل این مهم انجام نمی دهند .

سردار رحیمی خاطر نشان کرد: با همدلی و هماهنگی خوبی که بین مدیریت شهری و راهنمایی و رانندگی وجود دارد اقدامات گسترده ای بای فرهنگسازی در حوزه ترافیک در دست اجرا است که احداث پارک های آموزش ترافیکی یکی از این اقدامات محسوب می شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت: امیدواریم کودکانی که امروز با نحوه صحیح رانندگی و رعایت قوانین و مقررات آشنا می شوند، فردا در جامعه زنان و مردانی باشند که با رانندگی صحیح و احترام به قوانین تصدفات و حوادث رانندگی را به حداقل حد ممکن برسانند و فرهنگ نادرستی که ما امروز با آن دست به گریبان هستیم را تغییر دهند.

منطقه 10 در رتبه دوم آلودگی صوتی و جز 6 منطقه شهر که بیشترین آلودگی هوا را دارند

شهردار منطقه 10 نیز در این مراسم اظهار کرد: منطقه 10 جز مناطق پر جمعیت در محدوده مرکزی شهر محسوب می شود که به دلیل وجود بافت های فرسوده و معبر کم عرض با مشکلات زیادی مواجه است.

مهندس ابوالفضل حسینی تصریح کرد: بافت های فرسوده 53 درصد ازبافت منطقه را شکل می دهد و از 30 هزار قطعه پلاک کمتر از 5 درصد متراژ بالای 200 متر دارند و در واقع این منطقه با مشکل ریز دانگی بافت ها نیز مواجه است. همچنین حدود 52 درصد از معابر منطقه عرض کمتر از 6 متر دارند و اکثر خیابان ها به دلیل عرض کم یک طرفه هستند.

وی ادامه داد: مشکل اصلی این منطقه کمبود پارکینگ است، چنانچه در سطح منطقه 35 هزار واحد پارک  کمبود داریم و همچنین این منطقه به لحاظ آلودگی صوتی در بین مناطق در رتبه دوم مناطقی است که از بیشترین میزان آلودگی صوتی رنج می برند و از لحاظ آلودگی هوا نیز منطقه 10 جز 6 منطقه ای است که بیشترین آلودگی هوا را دارند.

شهردار منطقه 10 ابراز امیدواری کرد که با توسعه بیش از پیش حمل و نقل عمومی در این منطقه و کاهش تردد وسایل نقلیه شخصی ضمن کاهش ترافیک در معابر این منطقه میزان آلودگی هوا و آلودگی صوتی نیز در سطح منطقه کاهش یابد.

هرکس به کشور ما سفر می کند در کنار یاد کردن از محبت، مهمان نوازی و خون گرمی ما به نیکی ، در مورد نحوه رانندگی ما بد می گوید . حتی شیوه های نادرست رانندگی ما مورد تمسخر قرار می گیرد

پارک آموزش ترافیک الگویی برای سایر آموزش های شهروندی

براساس این گزارش دکتر امیر خوراکیان رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران نیز در این مراسم اظهار کرد: پارک های آموزش ترافیک تنها راهی برای نهایدنه کردن فرهنگ ترافیک نیست ، بلکه می تواند الگویی باشد برای سایر آموزش های شهروندی و نهادینه کردن رفتارهار صحیح در حوزه های مختلف دیگر.

وی افزود: تفاوت بین آموزش و تربیت این است که در آموزش تنها اطلاعات را منتقل می کنیم اما در تربیت ضمن انتقال اطلاعات و آموزش های صحیح نسبت به رفتار سازی در افراد اقدام می شود و در واقع نتیجه آموزش ها را می تواند در رفتار افراد مشاهده کرد.

خوارکیان تصریح کرد: پارک های آموزش ترافیک به عنوان الگویی برای حرکت های آموزشی دیگر و رفتار سازی در سایر حوزه ها نیز دارای اهمیت است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که از مهرماه امسال شاهد تحولات اساسی در عرصه آموزش ها در حوزه سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران باشیم و نسبت به غنی سازی اموزش ها اقدام شود.

عباس عباس زادگان

بخش اجتماعی تبیان