تبیان، دستیار زندگی

راکت آبی

راکت آبی وسیله ی ساختی جذاب و مهیجی است که ساخت آن ساده و در هر فضای بازی قابل پرتاب است. یک راکت آبی در پرواز تحت تأثیر 4 نیرو قرار می گیرد؛ وزن، نیروی پرتاب، نیروهای آیرودینامیکی پسار و برآر(1). انواع بسیار گوناگونی از راکت های مدل وجود دارد و هر کسی...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راکت آبی

راکت آبی

نوع پروژه : فیزیک

درجه سختی:  ساده

مقطع تحصیلی: راهنمایی

تعداد جلسات: 8

 

شرح پروژه:

راکت آبی وسیله ی جذاب و مهیجی است که ساخت آن ساده و در هر فضای بازی قابل پرتاب است. یک راکت آبی در پرواز تحت تأثیر 4 نیرو قرار می گیرد؛ وزن، نیروی پرتاب، نیروهای آیرودینامیکی پسار و برآر(1). انواع بسیار گوناگونی از راکت های مدل وجود دارد و هر کسی با خلاقیت و لوازم در اختیارش می تواند راکتی جدید را طراحی و پرواز دهد. تنها کافی است به یک سری اصول پروازی و فنی دقت شود. در ادامه سعی می کنیم تا این نکات را فرا بگیریم.

 

خلاصه پروژه:

این وسیله ی پرنده از محفطه ی لوله ای شکل به عنوان بدنه استفاده می کند که باید تحمل فشار هوا را داشته باشد. بطری نوشابه موردی بسیار خوب برای این کار است. برای این که شکل یک موشک را در انتها داشته باشیم تعدادی باله نیز به آن می چسبانیم.

راکت آبی

راکت آبی برای پرتاب به پرتاب کننده یا لانچر نیاز دارد. اگرچه پرتاب کننده ها در انواع مختلفی از شکل و سایز وجود دارند، در شکل یک سکوی پرتاب کلی نشان داده شده. پرتاب کننده پایه ای دارد که راکت را هنگام پرتاب پشتیبانی می کند.

 

لوله پرتاب کننده به صورت عمودی روی پایه نصب شده است و قبل از پرتاب داخل راکت قرار داده می شود. لوله پرتاب کننده توسط اتصال دهنده هایی به پمپ هوا ( مثلا تلمبه ی دوچرخه که هوا را فشرده می کند) متصل شده است. پمپ جهت بالا بردن فشار هوای داخل بدنه راکت استفاده می شود تا نیروی پرتاب راکت را تأمین کند. هوای فشرده با خارج شدن از نازل راکت باعث بالا رفتن راکت می شود.

 

 

مهارت های آموزش داده شده در این پروژه:

- شناخت راکت آبی

- آشنایی با طرز کار راکت آبی

- تمرین جمع آوری اطلاعات

- آشنایی با مفاهیم نیرو و وزن و آیرودینامیک

- آشنایی اولیه با اصول پرواز

 


 شما عزیزان می توانید برای انجام این پروژه به طرح درس های ذیل مراجعه فرمایید:

طراحی و ساخت راکت آبی - جلسه اول

طراحی و ساخت راکت آبی - جلسه دوم

طراحی و ساخت راکت آبی - جلسه سوم

طراحی و ساخت راکت آبی - جلسه چهارم

طراحی و ساخت راکت آبی - جلسه پنجم

طراحی و ساخت راکت آبی - جلسه ششم

طراحی و ساخت راکت آبی - جلسه هفتم

طراحی و ساخت راکت آبی - جلسه هشتم

بخش پژوهش های دانش آموزی سایت تبیان، تهیه: فریبا موسوی زاده