تبیان، دستیار زندگی
عده‌ای ناشناس ظرف مدت كوتاهی اقدام به قطع صدها اصله درخت در نقاط مختلف پایتخت كردند. عمر برخی از این درختان بیش از 20 سال بوده و به گفته شاهدان قرار است در این قسمت‌ها ساختمان‌های مسكونی ساخته شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شبحی درختان تهران را قطع کرد


 عده‌ای ناشناس ظرف مدت كوتاهی اقدام به قطع صدها اصله درخت در نقاط مختلف پایتخت كردند. عمر برخی از این درختان بیش از 20 سال بوده و به گفته شاهدان قرار است در این قسمت‌ها ساختمان‌های مسكونی ساخته شود.


قطع درختان

موضوع قطع درختان در تهران به داستانی تكراری تبدیل شده و هر از چند گاهی تعدادی سود جو با لودر به جان درختان افتاده و آنها را از زندگی ساقط می‌كند. بعد از این اتفاق عده‌ای وعده می‌دهند كه جلوی قطع درختان را خواهند گرفت ولی باز روز از نو و روزی از نو.

بیش از 250 اصله درخت كه عمر برخی از آنها بالغ بر 20 سال بوده طی چند روز گذشته در تهران قطع شده و تاكنون توضیح قانع كننده‌ای از هیچ یك از مسئولان نشنیده‌ایم.

* افراد ناشناس 20 دقیقه‌ای درختان را قطع كردند

براساس این گزارش بیش از 70 اصله درخت 20 ساله در باغ شخصی در منطقه ولنجك تهران قطع شد كه این درختان برای انجام ساخت و ساز در منطقه ولنجك تهران از ریشه درآورده شده است.

اسكندری شهردار ناحیه 2 منطقه1 در این ‌باره می‌گوید: عده‌ای شبانه اقدام به قطع درخت در بلوار دانشجو كرده‌اند.

وی در ادامه اضافه كرد: این افراد ناشناس ظرف مدت 20 دقیقه با باب كت اقدام به قطع حدود 20 تا 30 درخت كرده‌اند.

شهردار ناحیه 2 منطقه 1 با بیان اینكه زمین مورد نظر اوقافی بوده است، گفت: سارقان بعد از قطع، درختان را بار زده و فرار كردند. البته شهروندان شماره خودرو را برداشته و فرماندار پیگیر موضوع است.

به گفته اسكندری، شهرداری منطقه 1اقدام به كاشت نهال در این محدوده كرده است.

* درختان با بولدرز از ریشه كنده شدند

همچنین 80 اصله درخت در شهرك ژاندارمری بالاتر از بلوار مرزدان قطع شد. تعدادی از این درختان با بولدرز از ریشه كنده و ریشه برخی از درختان را نیز با گازوئیل خشكانده‌ شد. گفته می‌شود قرار است در این زمین مجتمع مسكونی ساخته شود.

80 اصله درخت در شهرك ژاندارمری بالاتر از بلوار مرزدان قطع شد. تعدادی از این درختان با بولدرز از ریشه كنده و ریشه برخی از درختان را نیز با گازوئیل خشكانده‌ شد. گفته می‌شود قرار است در این زمین مجتمع مسكونی ساخته شود.

خانجانی، معاون خدمات شهری منطقه2 شهرداری تهران در این‌باره به خبرنگار فارس می‌گوید: 2 مورد قطع درخت در منطقه داشته‌ایم. در مورد اول یك لرچكی 150 متری بود كه بر اساس رای دیوان باید 50متر آن تبدیل به ساختمان شود.

معاون خدمات شهری منطقه 2شهرداری تهران ادامه می‌دهد: باید درختان جابه‌جا می‌شدند كه صاحب ملك اقدام به قطع درختان كرده است.

وی تصریح می‌كند: از مالك تعهد گرفته شده بود كه در فصل مناسب اقدام به جابه جایی درختان كند، همچنین رضایت همسایگان را جلب كند كه هیچ كدام از این كارها انجام نشد.

معاون خدمات شهری منطقه 2شهرداری تهران تاكید می‌كند: چون مالك رای دیوان را داشتند می‌توانستند در چهارچوب ضوابط فعالیت كند اما نباید درختان را قطع می‌كرد.

وی به قطع درختان دیگری در منطقه اشاره می‌كند و می‌گوید: مالك برای ساخت و ساز مجوز گرفته و شهرداری به آنها گفته اجازه قطع درخت ندارند. متاسفانه آنها شبانه اقدام به قطع تعدادی از درختان كرده‌اند.

خانجانی بیان می‌كند: در حال حاضر شهرداری از آنها شكایت كرده است.

قطع درختان در پایتخت به یك موضوع عادی تبدیل شده است. به امید روزی كه این حادثه دیگر در كلان شهر تهران كه روز به روز آلودگی هوای آن بیشتر می‌شود و درختان به عنوان ریه تنفسی هستند، رخ ندهد.

*حاشیه بزرگراه؛ ملك شخصی، قطع درخت

همچنین چند دستگاه لودر اقدام به قطع درختان 100 اصله درخت در حاشیه بزرگراه شهید همت تقاطع شهید اشرفی اصفهانی، ضلع غربی كلانتری جنت آباد كرده و حتی در محل، خاكبرداری نیز كرده‌اند. باز هم به گفته شاهدان قرار است ساختمانی در این محل ساخته شود.

سلوك مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه 5 در این‌باره به خبرنگار فارس می‌گوید: درختان قطع شده در این منطقه در ملك شخصی بوده و با مجوز قانونی كار انجام شده است.

وی در ادامه می‌گوید: این زمین مالك شخصی داشته و مدت‌ها به حال خود رها شده بود. شهرداری اقدام به كاشت درختان سوزنی برگ در این محدوده كرد.

مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه5 تصریح می‌كند: در حال حاضر مالك زمین خود را خواسته و چون درخت سوزنی برگ را نمی‌توان جابه‌جا كرد این درختان را قطع كرده‌اند.

قطع درختان

* قطع درخت تخلف است

البته در گذشته نه چندان دور هم تعدادی درخت در نقاط مختلف شهر قطع شد كه به اعتقاد مسئولان شهری قطع نبوده بلكه جابجایی درخت بود و یا اگر در موارد نیز درختی قطع می‌شده است حتما جایگزین آن چندین غرس نهال كاشته خواهد شد.

محمد هادی ایازی سخنگوی شهرداری تهران درباره قطع درختان در مناطق یك، دو، پنج می‌گوید:‌ یكی از كارهای شهرداری توسعه فضای سبز است كه هر فرد اقدام به قطع درخت كند متخلف محسوب می‌شود.

وی افزود: شهروندان در صورت مشاهده قطع درختان با شماره‌ 137 تماس بگیرند و موضوع را اطلاع دهند.

*مردم به شهرداری اطلاع دادند؛ تماسی درباره قطع درختان نداشتیم

شهروندان به شدت درباره قطع درختان در مناطق 1،2 و5 معترض بودند و به گفته خانجانی معاون خدمات شهری منطقه ? شهروندان شهرداری را از قطع درختان مطلع كرده‌اند.

شكر الله عنایتی مسئول سامانه 137 شهرداری تهران در‌باره قطع درختان در مناطق می‌گوید: اصلاً تماس مردمی در خصوص قطع درختان در این مناطق نداشته‌ایم و موردی هم گزارش نشده است.

* مردم شماره ماشین سارقان را برداشته‌اند

همچنین محمد لاریجانی فرماندار شهرستان شمیرانات خبر قطع بیش از 70 درخت در این محدوده را تایید می‌كند و می‌گوید: عده ای ناشناس درختان منطقه ولنجك شمیرانات را قطع كرده‌اند كه با كمك پلیس امنیت در حال شناسایی افراد خاطی هستیم.

به گفته لاریجانی، شهرداری در این ماجرا مقصر نیست و تعدادی افراد ناشناس اقدام به این كار كردند.

وی با بیان اینكه ‌مردم این محله شماره پلاك خودرو متخلفان را ثبت كرده‌اند، گفت: این شماره در اختیار پلیس قرار گرفته است.

قطع درختان در پایتخت به یك موضوع عادی تبدیل شده است. به امید روزی كه این حادثه دیگر در كلان شهر تهران كه روز به روز آلودگی هوای آن بیشتر می‌شود و درختان به عنوان ریه تنفسی هستند، رخ ندهد.

بخش اجتماعی تبیان


منبع: خبرگزاری فارس