تبیان، دستیار زندگی
فـاطـمـه، مادر داوود پسر زاده امام حسن مجتبى (ع ) و مادر رضاعى امام صادق (ع ) است که امام صادق (ع) اعـمـال پانزدهم رجب را برای رهایی پسرش از اسارت به او می آموزد .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دعای مادر در حق فرزند در روز نیمه رجب


فـاطـمـه، مادر داوود پسر زاده امام حسن مجتبى (ع ) و مادر رضاعى امام صادق (ع ) است که امام صادق (ع) اعـمـال پانزدهم رجب را برای رهایی پسرش از اسارت به او می آموزد .


ثانیه ثانیه های ماه رجب در حال عبور و گذشتن است.انگار همین دیروز بود که طلوع ماه رجب را انتظار می کشیدیم و چه زود گذشت و به نیمه ی آن نزدیک شدیم .

ماه رجب ماه علی علیه السلام ، ماه عزیز و پربرکتی است که برای لحظه ها و روزهایش اعمالی بیان شده است .

یکی از شب ها و روز های عزیز این ماه ، شب و روز نیمه ی رجب می باشد .

این الرجبیون ماه رجب
اعمال شب نیمه ماه رجب

شب نیمه ماه رجب ، شب شریفى است ،و در آن چند عمل مستحبّ است:

اوّل:غسل كردن.

دوّم:شب زنده‏دارى به عبادت،چنان‏كه علاّمه مجلسى فرموده.

سوّم:زیارت حضرت سید الشّهدا علیه السّلام‏ .

چهارم:شش ركعت نماز به كیفیتى كه در اعمال شب سیزدهم گذشت.

پنجم:سى ركعت نماز كه در هر ركعت سوره«حمد»و ده مرتبه‏ سوره «قل هو اللّه احد» خوانده شود،و این نماز را سیّد ابن طاووس با فضیلت بسیار از رسول خدا صلى اللّه علیه و آله روایت كرده.

ششم:دوازده‏ ركعت نماز،هر دو ركعت با یك سلام،و در هر ركعت،هر یك از سوره‏هاى«حمد»و«توحید»و«فلق»و«ناس» و«ایة الكرسى»و«قدر»را چهار مرتبه بخواند،و پس از سلام چهار مرتبه بگوید: " اللَّهُ اللَّهُ رَبِّی لا أُشْرِكُ بِهِ شَیْئا وَ لا أَتَّخِذُ مِنْ دُونِهِ وَلِیّا "

سپس هر دعایى كه مى‏خواهد بخواند. سیّد این نماز را به این صورت از امام صادق علیه السّلام روایت كرده،ولى شیخ در كتاب«مصباح»فرموده:كه داود بن سرحان از امام‏ صادق علیه السّلام روایت كرده:در شب نیمه رجب دوازده ركعت نماز به جا مى‏آورى،در هر ركعت بعد از سوره«حمد»یك سوره‏ خوانده،و هنگامى‏كه از نماز فراغت یافتى،هر یك از سوره‏هاى«حمد»، «قل اعوذ بربّ الفلق» و «قل اعوذ بربّ النّاس» و «قل هو اللّه احد» و«ایة الكرسى» را چهار مرتبه قرائت مى‏كنى،و پس از آن چهار مرتبه مى‏گویى: " سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَكْبَرُ "

پس می خوانی: " اللَّهُ اللَّهُ رَبِّی لا أُشْرِكُ بِهِ شَیْئا وَ مَا شَاءَ اللَّهُ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ."

و همچنین در شب بیست‏وهفتم مثل این عمل را به جا مى‏آورى.

گفتنی است اعـمـال نـیـمه رجب و دعاى معروف به ام داوود كه شیخ صدوق، شیخ طوسى، علامه مـجـلـسى وسیدبن طاووس آن را از نظر سند معتبر واز نظر تاثیر براى رسیدن به حاجت، رفع گرفتارى ها و برطرف شدن ظلم و ستم دیگران تجربه شده و معتبر شناخته اند

دعای مادر در حق فرزند

حبیبه یا فاطمه یکی از جدّه‌های سید بن طاووس و مادر رضاعی امام صادق(علیه السلام) بود. وقتی منصور دوانیقی به مدینه لشکرکشی، عده‌ای را کشته و عده‌ای را به اسارت برد و آنان را با غل و زنجیر در زندانی تاریک حبس کرد.داوود نیز در میان این اسیران بود.فاطمه،خبری از فرزندش نداشت و پیوسته مشغول دعا و تضرع بود.از صلحا و نیکان طلب دعا می‌کرد؛ ولی اجابت نمی‌شد.هر روز خبری از فرزندش می‌آوردند بر مصیبت و غم او تازه و بیشتر افزوده می شد.

روزی امام صادق(علیه السلام) بیمار شد، ام داوود به عیادت ایشان رفت و از ایشان طلب دعا کرد.حضرت دعایی را به ایشان تعلیم داد و فرمود:در ایام البیض1،آن اعمال را بجا آور.

ابتدا سه روز، سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم رجب را روزه ‏بدار و روز پانزدهم هنگام ظهر غسل کن و 8 رکعت نماز به جا بیاور. (کیفیت نماز در مفاتیح الجنان ذکر شده به آن مراجعه کنید).

ام داوود می‌گوید:این اعمال را انجام دادم و در خواب جمعی از ملائکه، پیامبران و شهدا را دیدم و پیامبر(صلی الله علیه و آله) به من خطاب کرد فرمود:«ای مادر داوود! بر تو بشارت باد که این جماعت برای تو دعا کردند و حاجتت برآورده شد».

ام داوود می‌گوید:از خواب بیدار شدم و پس از مدتی داوود بر من وارد شدو گفت:مادر! در عراق در زندانی تنگ و تاریک بودم و نا امید از رهایی.در خواب دیدم که تو بر حصیری به نماز نشسته‌ای و دور تو مردان چندی جمع شده‌اند که سرهای ایشان بر آسمان و پاهایشان درزمین بود و تسبیح خدا می‌گفتند.آن گاه پیامبر(صلی الله علیه و آله) را دیدم که خطاب به من فرمود:«خدای تعالی دعای مادرت را در حق تو مستجاب کرد».چون بیدار شدم فرستادگان منصور دوانیقی به زندان آمدند.

ماه رجب دعا

شبانه مرا پیش او برده،غل و زنجیر را از دست و پای من باز کردند و ده هزار دینار به من داده ،بر شتری سوار کردند و به سرعت به مدینه رسانیدند.فاطمه می‌گوید:من داوود را به خدمت امام صادق(علیه السلام) بردم.حضرت فرمود:سبب آزادی تو آن بود که منصور، امیرالمؤمنین(علیه السلام) را در خواب دیده بود و به او گفت:«فرزند مرا رها کن که اگر این کا ر را نکنی تو را در آتش می‌اندازم!چون نظر کرد دریایی از آتش را درزیر پای خود دید.از وحشت بیدار شد و ترا رها کرد.

سند اعمال نیمه رجب

گفتنی است اعـمـال نـیـمه رجب و دعاى معروف به ام داوود كه شیخ صدوق، شیخ طوسى، علامه مـجـلـسى وسیدبن طاووس آن را از نظر سند معتبر واز نظر تاثیر براى رسیدن به حاجت، رفع گرفتارى ها و برطرف شدن ظلم و ستم دیگران تجربه شده و معتبر شناخته اند .

اوصاف نیمه ماه رجب

این روز از روزهای ویژه و ارجمند و گرامی است. در این باره در كتاب شریف اقبال آمده است: حضرت آدم از خداوند پرسید خدایا محبوب‌ترین روزها و گرامی‌ترین زمانها نزد تو كدام است. خداوند وحی فرمود: محبوب‌ترین روزها نزد من نیمه رجب است. ای آدم در این روز بكوش  تا با قربانی كردن، میهمانی دادن، روزه داشتن، نیایش كردن، بخشش خواستن‌، لا اله الا الله گفتن به من تقرب و نزدیكی جویی.

ای آدم من چنین تقدیر كردم كه فرزندی از فرزندان تو را به پیامبری برانگیزم و روز نیمه رجب را به او و به امت ویژه سازم كه در آن روز چیزی از من نخواهند جز اینكه بدانان ببخشم و عفو و گذشت نخواهند جز اینكه از گناهانشان درگذرم ای آدم آنكه نیمه رجب را روزه دارد ذكر گوید، خضوع و خشوع كند و از صدقه دهد، نفس خویش را پاس دارد پاداشی جز بهشت نخواهد داشت ای آدم به فرزندانت گوشزد كن كه در ماه رجب نفس خویش را پاس دارند و از كج راهی بپرهیزند كه گناه در این ماه بس بزرگ است.

یَا مُرْسِلَ الرَّحْمَةِ مِنْ مَعَادِنِهَا : اى فرستنده رحمت از سرچشمه‏هایش

اعمال روز نیمه ماه رجب

روز نیمه رجب، روز مباركى است،و در آن چند عمل مستحب است:

اوّل:غسل كردن .

دوّم:زیارت حضرت سیّد الشهداء علیه السّلام،زیرا از ابن ابى نصر نقل شده كه گفت:از حضرت‏ رضا علیه السّلام پرسیدم،امام حسین علیه السّلام،را در كدام ماه زیارت كنیم؟فرمود:در نیمه رجب و تمام ماه شعبان .

سوّم: نماز سلمان به كیفیتى كه در اعمال روز اوّل گذشت .

چهارم:چهار ركعت نماز بخواند،و پس از سلام دست به‏ دعا بردارد و بگوید:

اللَّهُمَّ یَا مُذِلَّ كُلِّ جَبَّارٍ  : اى خواركننده هر ستمگر سركش

وَ یَا مُعِزَّ الْمُؤْمِنِینَ : و ای عزّت‏بخش مؤمنان

أَنْتَ كَهْفِی حِینَ تُعْیِینِی الْمَذَاهِبُ : تویى پناهگاه من آن هنگام كه دیدگاه‏ها و روشها مرا عاجز سازند

وَ أَنْتَ بَارِئُ خَلْقِی رَحْمَةً بِی : و تویى پدیدآورنده جسم و جانم از روى مهر و رحمت

وَ قَدْ كُنْتَ عَنْ خَلْقِی غَنِیّا : درحالى‏كه از آفریدن من بى‏نیاز بودى

وَ لَوْ لا رَحْمَتُكَ لَكُنْتُ مِنَ الْهَالِكِینَ : و اگر رحمت تو نبود هرآینه از هلاك‏شدگان‏ بودم

وَ أَنْتَ مُؤَیِّدِی بِالنَّصْرِ عَلَى أَعْدَائِی : و تویى تأیید كننده من در پیروزى بر دشمنانم

وَ لَوْ لا نَصْرُكَ إِیَّایَ لَكُنْتُ مِنَ الْمَفْضُوحِینَ : و اگر یارى تو نبود،هرآینه از رسواشدگان‏ بودم

یَا مُرْسِلَ الرَّحْمَةِ مِنْ مَعَادِنِهَا : اى فرستنده رحمت از سرچشمه‏هایش

ماه رجب

وَ مُنْشِئَ الْبَرَكَةِ مِنْ مَوَاضِعِهَا : و پدید آورنده بركت از جاهایش

یَا مَنْ خَصَّ نَفْسَهُ بِالشُّمُوخِ وَ الرِّفْعَةِ  : اى آن‏كه‏ هستى‏اش را به نهایت بزرگى و بلندى خاص ساخته

فَأَوْلِیَاؤُهُ بِعِزِّهِ یَتَعَزَّزُونَ  : دوستانش به عزت او عزیز مى‏شوند

وَ یَا مَنْ وَضَعَتْ لَهُ الْمُلُوكُ نِیرَ الْمَذَلَّةِ عَلَى أَعْنَاقِهِمْ  : اى آن‏كه پادشاهان در برابرش یوغ خوارى بر گردن نهاده‏اند

فَهُمْ مِنْ سَطَوَاتِهِ خَائِفُونَ : در نتیجه از حملات انتقام‏جویانه‏اش در هراسند

أَسْأَلُكَ بِكَیْنُونِیَّتِكَ الَّتِی اشْتَقَقْتَهَا مِنْ كِبْرِیَائِكَ : از تو مى‏خواهم به حق وجودت كه‏ آن را از كبریایت برون ساختى

وَ أَسْأَلُكَ بِكِبْرِیَائِكَ الَّتِی اشْتَقَقْتَهَا مِنْ عِزَّتِكَ :  و از تو مى‏خواهم به حق كبریایت كه آن را از عزّتت برگرفتى

وَ أَسْأَلُكَ بِعِزَّتِكَ الَّتِی اسْتَوَیْتَ بِهَا عَلَى عَرْشِكَ : و از تو مى‏خواهم به حق عزّتت كه با آن بر حكومت هستى چیره گشتى

فَخَلَقْتَ بِهَا جَمِیعَ خَلْقِكَ  : با آن همه آفریدگانت را آفریدى

فَهُمْ لَكَ مُذْعِنُونَ  :  در نتیجه همه آنان بر هستى‏ات اعتراف دارند

أَنْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَیْتِهِ : كه بر محمّد و اهل بیتش درود فرستى.

شرح اعمال مستحبی امّ‌داود

عمل «ام داود» نیز از مهم‌ترین اعمال این روز شریف است.

هر كسی كه می‌خواهد عمل «ام داود» را انجام دهد، باید روزهای 13، 14 و 15 ماه رجب را روزه بگیرد و در روز پانزدهم در نزدیكی ظهر، غسل كند و به هنگام ظهر، نماز ظهر و عصر را در جایی خلوت به جای آورد كه كسی و یا چیزی وی را به خود مشغول نسازد.

پس از خواندن نماز به سوی قبله بنشیند و سوره حمد را صد بار، سوره توحید (قل هو الله احد) را صد بار، آیة‌الكرسی را ده بار بخواند و سپس سوره‌های ذیل را یكبار به طور كامل بخواند:

سوره انعام، سوره بنی اسرائیل، سوره كهف، سوره لقمان، سوره یس، سوره صافات، سوره فصلت، سوره شوری، سوره دخان، سوره فتح، سوره واقعه، سوره ملك، سوره قلم، سوره انشقاق و ما بعدش تا آخر قرآن كریم را بخواند و چون از خواندن آیات قرآن، فراغت حاصل كرد، در حالیكه به سمت قبله است، این دعا را بخواند:

صَدَقَ اللّهُ الْعَظِیمُ الَّذِی لا إلهَ إلاّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ ذُوالْجَلالِ وَ الْإِکْرامِ و...

پس از دعا نیز بر زمین سجده كند و دو طرف صورت خود را بر خاك گذارد و بگوید: «اللّهم لك سجدت وبك آمنت، فارحم ذُلّی وفاقتی واجتهادی وتضرّعی و َسكنتی وفقری الیك یا ربّ» و کوشش کند که از چشم هایش اشک بریزد که البته اگر کسی باتوجه به معانی گران قدر این دعا ، آن را بخواند قطعاً در خود تحولی را احساس خواهد کرد و چنین اتفاقی خواهد افتاد و اگر چنین اتفاقی افتاد در آن لحظه ما را از دعای خود فراموش نفرمایید که این اشک ها اگر چه به اندازه سر مگسی باشد نشانه استجابت دعا است .  انشاا...

فرآوری : زهرا اجلال

گروه دین تبیان


منابع :

سایت حوزه ؛ مقاله " معصومه ذبیحی "

سایت تابناک

سایت خبرگزاری جوانان

مفاتیح الجنان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.