تبیان، دستیار زندگی
اما مهمترین راه تبلیغ تعداد زیادی از این نحله ها، استفاده از مواردی است که بین جوانان جذابیت داشته و به آن علاقه نشان می دهند، که بوسیله آن سعی در تبلیغ افکار خود دارند، مانند؛ ارتباط بین زن و مرد، موسیقی، روابط آزاد و ....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : داریوش عشقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شیوه های تبلیغ معنویتهای نوظهور


جمن ها و یا معنویت های نوین برای دستیابی به اهداف خود از شیوه هایی مختلف و متعدد استفاده میکنند، به این بیان که هر فکر و عقیده ای که بخواهد جای خود را در بین مردم یک منطقه باز کند، می بایست؛ برای تبلبغ خود حرکتی مؤثر داشته باشد.


دین های نوظهور فراماسونری شیطان دجال

امروزه وقتی کالایی جدید به بازار می آید، در ابتدا تبلیغات گسترده و فراوانی را از آن کالا شاهدیم، تا این کالا را برای مردم معرفی کرده و بشناسانند.

در مورد عرفان های نوظهور نیز کار به همین شکل پیش می رود، یعنی آنها هم برای پذیرش مردم نسبت به خود نیاز به تبلیغ دارند.

اما شیوه های تبلیغ جمن ها اشکال مختلفی دارد که به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

بهترین بودن

امروزه در دنیای تبلیغات شاهد هستیم که؛ وقتی کالایی مورد تبلیغ واقع میگردد، آن کالا به عنوان بهترین در مورد خودش معرفی میگردد، به عبارت دیگر میخواهند این گونه تبلیغ کنند که؛ این جنس در برابر هم جنس های دیگرش از همه بهتر است، در معنویت های نوظهور نیز شاهد چنین مطلبی هستیم که؛ هر کدام از آنها راه و روش خود را بهترین راه برای رسیدن به مقصود می دانند حال یا با نفی و نقد روشهای متداول و یا بدون آن.

باور ستیزی

یکی دیگر از راه های تبلیغ جنبش های نو پدید، باور ستیزی است، باور و اعتقادات مردم چیزیست که؛ مردم با آن زندگی میکنند و همیشه برای آن هزینه هایی هم پرداخت کرده اند، و این باورهاست که مردم را برای حفظ آن به جبهه و جنگ می کشاند، کتاب و مقاله می نویسند و ... اما اگر بشود این باور را از مردم بگیرند، میتوانند عقیده و باور جدید را به آنها تبلیغ کنند، از این رو جمن ها به دنبال باور ستیزی و مقابله با آنچه که به عنوان عقیده و باور نزد مردم است می پر دازند، آن هم با تردید افکنی و ایجاد شک و شبهه در آنچه که باور مردم است.

مذهب ستیزی

نفی آنچه خود نیافته و مورد قبول مردم است، از دیگر شیوه های تبلیغ عرفان های نو ظهور است، به دلیل اینکه آنها برای رسیدن به اهداف خود با موانعی بزرگ روبرو هستند، که یکی از آن موانع، چیزهایی است که مردم به عنوان مذهب و دین قبول دارند، و آنچه مردم به عنوان خدا، پیغمبر و کتاب آسمانی پذیرفته اند، از موانع رسیدن به اهداف آنها محسوب می شود، به همین دلیل به دنبال نفی آنها بر آمده و با کی گفته؟ و کی دیده؟ و ... ؟ به دنبال رد کردن آنها بر می آیند.

اما مهمترین راه تبلیغ تعداد زیادی از این نحله ها، استفاده از مواردی است که بین جوانان جذابیت داشته و به آن علاقه نشان می دهند، که بوسیله آن سعی در تبلیغ افکار خود دارند، مانند؛ ارتباط بین زن و مرد، موسیقی، روابط آزاد و ....

القاء شک و تردید

از دیگر روشهای تبلیغ معنویت های نوین این است که؛ سعی میکنند مخاطبین خود را با استفاده از شک و تردید نسبت به آنچه تا کنون قبول داشتند، به سمت و سوی خود کشانده و مخاطب را قانع کنند که، برای رسیدن به اهداف معنوی راهی که تا کنون میرفتی درست نبوده، و اکنون راه درست را آنها رائه میدهند، انسان مردد همیشه در سر دو راهی می ماند و نمی تواند حرکتی انجام دهد، درست است که شک، راه رسیدن به حقیقت است، اما ماندن در شک انسان را نابود می کند، به همین دلیل برخی از این فرقه ها به دنبال این هستند که، با مقدس نشان دادن شک و تردید، انسان را در آن نگه داشته تا به اهداف خود برسند.

استفاده از جذابیت ها

اما مهمترین راه تبلیغ تعداد زیادی از این نحله ها، استفاده از مواردی است که بین جوانان جذابیت داشته و به آن علاقه نشان می دهند، که بوسیله آن سعی در تبلیغ افکار خود دارند، مانند؛ ارتباط بین زن و مرد، موسیقی، روابط آزاد و ....

ابزاری که عموما برای تبلیغ افکار و عقاید خود از آنها استفاده میکنند، معمولا ابزاری است که در دسترس مردم بوده و مردم روزانه از آنها بارها و بارها استفاده میکنند، مانند:

دین های نوظهور ابر

- نوع پوشاک و ظاهر مردم

پوشش انسان خبر از بخشی از تفکر او را می دهد و چند سالی است که برای تبلیغ برخی از افکار معنوی نوین از پوشاک استفاده شده است.

- اینترنت

فضای مجازی برای تبلیغ و فعالیت عرفانهای نو ظهور فضایی پر استفاده می باشد.

- لوازم خانه

ورود لوازم منزل از غرب و استفاده آنها در تمام منازل، یکی دیگر از شیوه های تبلیغ به شمار می رود، به دلیل اینکه هیچ وسیله ای به کشور ما وارد نمیشود، مگر این که با خود فرهنگ خاصش را نیز می آورد.

- دکوراسیون محل کار و خانه

شیوه چینش محیط زندگی و کار، که از یک تفکر و اندیشه خبر میدهد نیز، میتواند در انتقال عقاید و افکار مؤثر باشد اینکه چینش مکانی به سبک اروپایی و یا آمریکایی باشد مطمئنا در پذیرش عقیده متناسب با آن، بی تأثیر نخواهد بود.

- کتاب

اصلی ترین راه انتقال و تبلیغ معنویت های نو ظهور کتاب های آنهاست.

ورود لوازم منزل از غرب و استفاده آنها در تمام منازل، یکی دیگر از شیوه های تبلیغ به شمار می رود، به دلیل اینکه هیچ وسیله ای به کشور ما وارد نمیشود، مگر این که با خود فرهنگ خاصش را نیز می آورد

- صدا و سیما

گاهی اوقات صدا و سیمای ما نیز ناخواسته و به علت عدم آگاهی کافی در مواردی، مبلغ برخی از این عرفانها می گردد.

- لوازم و مدلهای آرایش

از آنجا که برخی از معنویت های نوین صاحب سبک و مدل خاصی در آرایش می باشند، شکل و مدل آرایش سر و صورت نیز از روشهای مطرح شدن و تبلیغ این عرفانها به شمار می رود.

- ماهواره

ماهواره و تعدد شبکات و نبود محدودیت پخش در آن، نیز خود وسیله ای مناسب برای تبلیغ معنویتها شده است، شبکات فارسی زبانی که مکتب و آیین خود را تبلیغ کرده و به خیال خود اسلام و مسلمانی را زیر سوال می برند.

پخش فیلم و سریالهای مختلف با زبان فارسی که به هدف انتقال عقاید و افکار آنها صورت میگیرد.

- موسیقی

موسیقی ابزاری است که امروزه مرز خاصی را نمی شناسد و مخاطبین جوان زیادی نیز دارا می باشد.

- روابط بین زن و مرد

از دیگر ابزاری که برای تبلیغ خود استفاده میکنند، استفاده از روابط دختر و پسر است.

داریوش عشقی

بخش اخلاق و عرفان اسلامی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.