تبیان، دستیار زندگی
برای تحقق اهداف سال جهاد اقتصادی باید پای صحبت کارشناسان اقتصادی نشست. صحبت های دکتر پژویان رئیس شورای رقابت را در زیر می خوانیم
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جهاد اقتصادی با روحیه دینی و ملی


برای تحقق اهداف سال جهاد اقتصادی باید پای صحبت کارشناسان اقتصادی نشست. صحبت های دکتر پژویان رئیس شورای رقابت را در زیر می خوانیم


جمشید پژویان

امسال با تدبیر مقام معظم رهبری و توجه به شرایط كشور كه سایه هدفمندی یارانه‌ها را بر سر دارد، سال جهاد اقتصادی نامگذاری شده است. مقوله‌ای كه همگان آن را ضرورتی غیرقابل انكار در برهه كنونی و راه موثر عبور از گردنه‌های سخت اقتصادی دانستند. سالی كه رهبر معظم انقلاب در تبیین آن و شاخص و الزامات این حركت عظیم اقتصادی مطرح كردند كه انجام جهاد اقتصادی نیازمند روحیه جهادی، استحكام معنویت و تدین در جامعه بویژه در میان جوانان، پرهیز از مسائل حاشیه ای و حاشیه سازی‌ها در كشور و حفظ اتحاد و انسجام ملی در میان مردم  و مسئولان است. البته ایشان همچنان اظهار كردند كه در برخی مواقع نامگذاری‌ها و شعارهای سال به‌صورت انبوه و باهزینه زیاد در تهران و شهرهای دیگر برروی تابلوها و در خیابان‌ها نصب می شوند درحالی كه این كار بی فایده و دارای اشكال و خلاف هدف اصلی از نامگذاری هر سال است.  شاید این خود اولین راهنمای راه بود تا عنوان شود صرفه‌جویی و استفاده بهینه از منابع می‌تواند گام نخست جهاد باشد.

البته جهاد در تعریف عرفی و فقهی معنای خاص خود را دارد.معنای كوشش و تلاش حداكثری آنچه در توان هست، با نگاه دینی آرمانی و اعتقادی،‌ جهاد است و شاید تنها راه نجات اقتصاد و عبور آن از مرحله موجود رفتار و عملكری جهادگونه است.

در این زمینه جمشید پژویان ـ كارشناس اقتصادی ـ تاكید ‌كرد: در حوزه اقتصاد اگر با روحیه دینی و ملی وارد شویم، حتما موفق می شویم. لازمه این كار، این است كه مدیران با حوزه اقتصادی، با ادبیات، پیگیری ها، تدبیر و استراتژی مخصوص آن برخورد كنند چراكه حوزه اقتصاد، حوزه ویژه‌ای است.

با توجه به اهمیت برداشتن این گام عظیم اقتصادی پای صحبت پژویان ـ كارشناس مسائل اقتصادی و رییس شورای رقابت نشسته‌ایم.

ضرورت تحقق شعار راهبردی

رییس شورای رقابت تاكید كرد كه اگر فضای اقتصاد كارآمد باشد، فعالیت مردم به عنوان مصرف كننده و بخش خصوصی بعنوان تولید كننده خود به خود بهینه و جهادی است.

مردم در صرفه جویی، انضباط اقتصادی، سعی و تلاش برای بهینه كار كردن و تولید ثروت می توانند نقش داشته باشند و فعالیت كنند

وی با بیان اینكه جهاد اقتصادی نیز مانند هر حركت جهادی دیگر به معنای حضور همه دست اندركاران آن فعالیت است ، گفت: در واقع در این حركت همه باید طوری تلاش كنند كه فضای اقتصادی به سمت یك فضای كارآمد حركت كند.

او ادامه داد: در این عرصه كسانی كه نقش سیاست گذاری دارند به معنی دولت یا حاكمیت باید به سمت ایجاد فضایی مناسب برای تلاش بهینه‌ی عوامل اقتصادی حركت كند. در واقع قوای سه گانه و بعضی نهادهای مستقل و فراحاكمیتی مانند شورای رقابت باید بستر لازم برای تلاش اقتصادی سایر فعالان را فراهم كنند.

*آفاتی كه می‌توانند در این مسیر مانع باشند

پژویان با نقد برخی قوانین موجود در حوزه اقتصادی كه با فعالیت‌های مورد نیاز امروز در حوزه اقتصاد ناهماهنگ است ، گفت: برخی قوانین به دلیل قدیمی بودن یا نامناسب بودن حتی طرف متخلفان اقتصادی را نیز می‌گیرد و اگر كسی بخواهد در این عرصه از یك تخلف اقتصادی جلوگیری كند باید تلاش بسیار زیادی داشته باشد و در نهایت نیز مشخص نیست كه بتواند به نتیجه مطلوب برسد.

*وظیفه نهادهای مختلف و مردم

او ادامه داد: به نظر می‌رسد یكی از وظایف قوه قضائیه و مقننه در سال جهاد اقتصادی تلاش برای از بین بردن چنین قوانین نامناسبی است كه مانع از فعالیت اقتصادی مناسب می‌شود.

رییس شورای رقابت با تاكید بر اینكه كشور نه تنها باید شاهد طراحی سیاست‌های مناسب اقتصادی باشد بلكه باید با قوای سه گانه هماهنگ نیز مواجه باشد، افزود: در واقع قوه مقننه باید در تصویب قوانین لازم برای شكوفا شدن اقتصاد با دولت هماهنگ باشد و در سال جهاد اقتصادی باید دیدگاه‌های سیاسی از حوزه‌های اقتصادی حذف شود و باید تصمیم گیری‌ها براساس منافع اقتصادی باشد.

پژویان با اشاره به نقش مردم در جهاد اقتصادی تصریح كرد: همه مردم با همه توان باید حضور داشته باشند؛ مردم در صرفه جویی، انضباط اقتصادی، سعی و تلاش برای بهینه كار كردن و تولید ثروت می توانند نقش داشته باشند و فعالیت كنند.

وظیفه شورای رقابت این است كه این فضای غیر رقابتی را اصلاح كند ولی برای انجام این كار ما نیازمند امكاناتی هستیم كه در حال حاضر از ما دریغ می‌شود

*نقش شورای رقابت

او با بیان اینكه فضای بازار و اقتصاد كشور در حال حاضر اختلال‌های زیادی را به همراه دارد، گفت: این اختلا‌ل‌ها تلاش‌های اقتصادی را كند می‌كند و وظیفه شورای رقابت این است كه این فضای غیر رقابتی را اصلاح كند ولی برای انجام این كار ما نیازمند امكاناتی هستیم كه در حال حاضر از ما دریغ می‌شود.

*عواملی كه به اجرای این حركت عظیم اقتصادی كمك می‌كنند

پژویان با تاكید بر استراتژی تجاری به عنوان یكی از عوامل عمده جهاد اقتصادی گفت: باید سیاست‌ها از جمله سیاست خارجی، روابط بین‌الملل و تعامل با همسایگان بر مبنای تعامل، همكاری وحضور درمنطقه باشد. باید درتمام پیمان‌های منطقه‌ای اقتصادی، پیمان های بانكی، گمركی، تجاری و اتحادیه های منطقه ای حضور فعال و تاثیر گذار داشته باشیم تا جهاد اقتصادی شكل گیرد.

وی با اشاره به هدفمندی یارانه‌ها اظهار كرد: یكی از اهداف قانون هدفمندی یارانه ها این بود كه از منابع بهینه استفاده شود، شفاف‌سازی كنیم، ضایعات را كاهش داده، بهره وری را افزایش دهیم و قدرت رقابت را بالا ببریم. همه این عوامل، در توسعه اقتصادی و جهاد اقتصادی نقش اولیه را دارند لذا با هدفمند شدن یارانه ها بستر لازم برای خیزش فراهم شده است.

معصومه نصیری

بخش اقتصاد تبیان


لینک مرتبط:

به فرمایشات رهبری عمل شده است؟

جهاد اقتصادی و افق 14 سال پیش رو

بازار سکه و شعار جهاد اقتصادی

کسب روزی حلال نوعی جهاد

جهاد اقتصادی و پیشرفت بومی

جهاد اقتصادی با تکیه بر مبانی دین

خیزش بخش‌خصوصی برای جهاد

ملزومات تحقق جهاد اقتصادی